четвртак, 09. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике
Рубрике
Економска политика

Србији је потребан монетарни суверенитет, а не још један пион

Младен Бањац   
четвртак, 08. април 2010.

Читалац закона који је несвестан постојања безготовинског новца упада у замку да поверује како су прикупљени депозити основ за давање кредита, што наравно није истина, али је јавност доведена у заблуду да тако верује.

 
Савремени свет

Након Венецуеле следи Никарагва

Владимир Јевтић   
уторак, 05. март 2019.

 Историја САД и Никарагве је богата интервенцијама. Никарагва је стратешки важна земља, иако у мањем степену него Венецуела која је богата нафтом. Никарагва је обновила преговоре са кинеским инвеститорима о пројекту канала између океана и у будућности би могла да буде конкурент Панамском каналу

 

 
Преносимо

Кад „жртве гласају за своје џелате“

Марина Рагуш   
петак, 03. мај 2013.

Њихово непоштовање предвиђа врло јасне санкције. Уколико су Устав и следствени закони сторнирани од стране политичке елите онда је то потпуно друга ситуација. Требало би онда рећи грађанима Србије да је политички систем промењен и да је успостављена диктатура.

 
Економска политика

Погубне последице економског фундаментализма - баук дужничке кризе кружи светом

Мајкл Спенс   
среда, 17. август 2011.

Упркос „ревизији очекивања“, инвеститори све више губе поверење у делотворност одговора на кризу који су понудили политичари у Европи и САД.

 
Савремени свет

Устанак "жутих прслука" - обнова класних борби у Француској

Мирослав Самарџић   
недеља, 03. март 2019.

 Устанак „жутих прслука“ почео је новембра прошле године у Француској као протест против подизања пореза на аутомобилско дизел гориво, што је нарочито погодило рурално и становништво у провинцији. Спонтани, саморганизовани, центрифугални, партиципативни протест, координисан преко друштвених мрежа, убрзо је прерастао у одбацивање друштвено-економског система и постојећег републиканског поретка

 

 
Преносимо

Србија вреди једино ако споји и земаљско и небеско

Драган Станић   
недеља, 12. мај 2013.

То што су се западне земље у то питање укључиле и што држе искључиво једну, албанску страну, то говори да они хоће да спроведу десакрализацију косовског простора. Зато су га предали Албанцима: како су дали, тако могу и да узму! Све што се јефтино добије, може јефтино и да се прода!

 
Економска политика

Галоп капитализам

Павле Поповић   
недеља, 11. април 2010.

Држава мора да одигра одлучујућу улогу у стварању амбијента за тржишно пословање свих актера привредног живота, од великих система укључујући и јавна предузећа до малих фирми и самосталних привредника, без корупције, сиве економије, прљавог новца, монопола.

 
Коментар дана

Британска "декларација независности" или освета презрене демократије

НСПМ   
недеља, 26. јун 2016.

Можда такав колонизаторски приступ (мали сте и бедни без ЕУ) има ефекта на Балкану и Источној Европи, али код гордих Британаца је дефинитивно изазвао контраефекат

 
Културна политика

Авној, лингвистика и републички језици

Драшко Вуксановић   
понедељак, 12. септембар 2011.

Коме Панчић мисли да се руга у лице овим незаборавним текстом? Откуд му идеја да равноправност народа може да произведе бесмислице које ћемо поштовати и дискриминацију пред којом ћемо жмурети?

 
Политички живот

Нови људи за нова времена

Маринко М. Вучинић   
недеља, 28. јун 2020.

Недостатак неизвесности у коначни исход избора, али и деловање кооперативних странака које су одлучиле да учествују на овим изборима, показала је сву испразност политичког живота у Србији, али и оправданост опредељења Савеза за Србију за бојкот

 
Политички живот

Дете порасло, осамосталило се

Цвијетин Миливојевић   
уторак, 14. јул 2020.

Будући, мој ванстраначки, председник Републике, може да, уз малу „помоћ пријатеља“ из, рецимо, Републичке изборне комисије и Управног суда, наравно уз политички консензус свих странака, „испослује“ и понишавање октроисаних избора одржаних 21. јуна.

 
Коментар дана

Изложба за сузе и за смех

НСПМ   
уторак, 26. јул 2016.

 Све у свему, изложба „нецензурисане лажи“ била је пуцањ у празно – ако је циљ био да се квалификована јавност убеди како у Србији нема цензуре и диктатуре. Али не треба имати ни трунку сумње да ће ефекат бити постигнут када је реч о напредњачком бирачком телу – старијем, слабо информисаном и образованом

 
Културна политика

Интелектуалци у транзицији и колонијални дискурси

Богдана Кољевић   
четвртак, 22. септембар 2011.

Савремени колонијални дискурси, у филозофском смислу, у протекле две деценије махом су се концентрисали на две линије реконстурисања и реинтерпетације стварности: неолибералну и постмодерну. Али каква је политичка филозофија постмодерне?

 
Политички живот

Власт не преза ни од чега да би се заштитила од критике и оправданог незадовољства грађана

Ђорђе Вукадиновић   
петак, 10. јул 2020.

Неће ствар лећи тиме што ће се протест насилно растурити, или претњама од казни, или претњама и страхом од епидемије, или од, не знам, страних служби – неће се решити проблем који је генерисао ове сукобе. Немојте око тога имати икаквих илузија господине Стефановићу, односно господине Вучићу!

 
Коментар дана

Гвантанамо у Србији - правни угао

Бранко Павловић   
четвртак, 14. јул 2016.

Вучићева објашњења да је све у складу са Уставом, законом и међународним уговорима, су чиста лаж. Слобода се може ограничити само у складу и  на начин прописан Уставом Републике Србије, за сва лица на њеној територији. 

 
Културна политика

Интелигенција између позива и одговорности

Владимир Ђурђевић   
четвртак, 08. септембар 2011.

Питање о улози интелектуалца у свету, о његовом позиву и одговорностима, у том смислу није неко изоловано „академско питање“, које првенствено треба да побуди интересовање „научне јавности“, већ питање које се битно тиче људског умног интереса.

 
Политички живот

Илузија Врховниковог "великог плана"

Цвијетин Миливојевић   
понедељак, 06. јул 2020.

Бојим се да ова власт, не само „великог плана“, него било каквог озбиљног, ипак, нема. Можда је чак и Прока Проналазач џаба кречио. А да Србијом влада бахатост, некомпетенција и гола импровизација

 
Преносимо

Споразум са Хитлером је био бољи од Драшковићевог са НАТО и Дачићевог са Тачијем

Владан Динић   
четвртак, 02. мај 2013.

Рат са НАТО је прошао, ако је прошао. Истина, не бомбардују нас, али зато нам, као гест своје добре воље - отимају - територију. Косово и Метохију, уз лаконско објашњење: то је реалност и ситуација на терену.

 
Економска политика

Проблеми српског извоза

Драган Марковић   
понедељак, 05. април 2010.

Поставља се питање да ли влада која не може да се сложи око основне концепције, која не зна на који начин водити економску политику, има способности да доноси и много специфичније и софистицираније мере?

 
Савремени свет

Америка и Израел заједнички против Ирана

Владимир Јевтић   
понедељак, 18. фебруар 2019.

САД и њихов кључни савезник Израел у Ирану виде опасног непријатеља који своје „пипке“ шири у Сирији. Американци сматрају Техеран главним дестабилишућим фактором на Блиском истоку. Стиче се утисак да, због Израела који стално диже буку да "му прети напад из Ирана" - САД стварају непријатеља од Ирана.

 
<< Прва < Претходна 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 Следећа > Последња >>

Страна 135 од 438

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер