петак, 19. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике
Рубрике
Политички живот

Процес интеграција Србије у ЕУ враћен на почетак?

Душан Ковачев   
среда, 12. фебруар 2020.

  Једини преостали смисао евроинатеграција Србије у ЕУ је да се кроз ИПАП и ИПАРД програме и даље награђује режим за верност бесмисленим, а штетним евроинтеграцијама. У српском језику реч којом се назива ова поајва назива. Знате ли која је то реч?

 
Коментар дана

Робно-тржишни фундаментализам или ''боље роб него гроб''

Дејан Ристивојевић   
петак, 18. децембар 2015.

Модерно робовласничко друштво је засновано на дугу, односно дуг је ништа друго него средство контроле и управљања. Однос кредитора и дужника је такав да дужник мора стално да има на уму да дугује.  

 
Културна политика

Феномен мржње према сопственом народу савремене српске елите

Драгољуб Даниловић   
петак, 01. јул 2011.

Утицајни интелектуални кругови у Србији, окренути према америчком и западноевропском моделу живота, оспоравају сопствену државу, народ, цркву, све институције којима су Срби донедавно поклањали највеће поверење.

 
Политички живот

Опет се у једном дану задужујемо за скоро 450 милиона евра, а министри и владајућа већина то славе као „велики успех"

Ђорђе Вукадиновић   
четвртак, 30. јануар 2020.

Дуг је увек зао друг, господине министре, а ако су нам перспективе тако сјајне и светле, зашто се бар део овога не финансира из прихода? Зашто се предлажу ставке попут чувеног националног стадиона и групе других стадиона у висини од неколико стотина милиона евра и издваја новац у буџету за те потребе?

 
Коментар дана

„Алаху екбер“ и културна деконтаминација

Раденко Тошић   
петак, 04. децембар 2015.

Ријалити „Фарма“ природно је станиште острашђених, исфрустрираних и очајних особа, који, уз пристојан хонорар, пристају да понижавају и буду понижени. Станари су везани уговором, доведени с намјером да праве урнебес како би се подигла гледаност.

 
Културна политика

Веселин Маслеша и трагична ноћ на Сутјесци

Драгиша Спремо   
четвртак, 23. јун 2011.

Свуда гдје се појављивао Веселин Маслеша је представљан као врсни познавалац економске науке и историјског материјализма, које примјењује у својим анализама, па је низ његових радова и студија из те области остао непревазиђен.

 
Политички живот

Догађаји у Црној Гори су вратили достојанство и јединство српском народу, али Србија Подгорици још увек није упутила ни протестну ноту

Немања Вучковић   
петак, 24. јануар 2020.

Ми ћемо наредних дана поднети народну иницијативу и кренути у кампању сакупљања потписа за усвајање „Резолуције о угрожености Срба у Црној Гори“, тиме ћемо јасно ставити Народне посланике Републике Србије пред избор подршке или ускраћивања подршке народу и Цркви у Црној Гори.

 
Коментар дана

Ратови прелазе у руке приватника

Војислав М. Станојчић   
понедељак, 30. новембар 2015.

У Ираку 2003. било је 140.000 америчких војника и 21.000 најамника. Број ових других постепено је растао да би 2010. године достигао 173.000 и надмашио број редовних америчких војника, којих је било 146.000. То је очигледан доказ да је рат све више прелазио у приватне руке.

 
Културна политика

Матура у Србији, или естрадизација сазревања

Драгана Кањевац, Наташа Вукићевић, Зоран Миливојевић, Драгомир Антонић   
уторак, 07. јун 2011.

Велики проблем савременог друштва је претерано попустљиво васпитање које доводи до тога да је све више размажене деце.

 
Политички живот

Балкан и Европска унија - између обећаног раја и демографске катастрофе?!

Александар Радовић   
субота, 18. јануар 2020.

Посебно је изражено разочарање на Истоку. Након пада Берлинског зида људи су очекивали да ће брзо достићи животни стандард Француске или Немачке. Постали су грађани друге класе који су на маргини, немају иста права и не уживају поштовање као грађани на Западу

 
Савремени свет

Нелибералне демократије или како објаснити избор(е) у Источној Европи

Вукашин Неимаревић   
субота, 17. март 2018.

Концепт нелибералне демократије први је изнео Фарид Закарија 1997. године. По његовом мишљењу, нелибералне демократије наликују у многоме либералним демократијама, јеримају слободне или барем делимично слободне изборе, с том разликом што у нелибералним демократијама недостају неки други елементи либералне демократије а првенствено се ту мисли на јако цивилно друштво. Међутим, нелиберална демократија, једнако као либерална,обухватавредности слободе окупљања, разноликост медија и вишепартијски систем

 

 
Преносимо

Игра празних столица

Мирослав Лазански   
субота, 02. фебруар 2013.

После свега дошле су наше изјаве „како не треба бежати од разговора о свему, и уколико дође до свеобухватног решења за Косово и Метохију, може се разговарати и о столици Косова у УН”. А шта је то „свеобухватно решење за Косово и Метохију”, то би ваљда требало да пише и у платформи и у резолуцији о Косову. 

 
Економска политика

Кинеске милијарде за Балкан

Мајкл Мартинс   
среда, 24. фебруар 2010.

Највећи разлог за атрактивност кинеских понуда јесте у чињеници да Кинези одмах нуде новац за велике пројекте. Кинеске банке дају кредите са којима сиромашне владе балканских државица покрећу привредне програме и плаћају велике пројекте, које онда одрађују кинеске фирме.

 
Савремени свет

Индија се мора припремити за рат на два фронта – са Пакистаном и Кином

Пракаш Каточ   
четвртак, 15. март 2018.

Индија се мора припремити за рат на два и по фронта. Њене јединице морају да покрију области у којима су традиционално биле слабо присутне. Ургентно је потребно да се развије погранична инфраструктура, ангажовањем цивилних ентитета.

 
Преносимо

Полемика око Војводине

Бранко Павловић, Бошко Обрадовић   
субота, 22. децембар 2012.

Полемика између Бранка Павловића и Бошка Обрадовића око питања аутономије АП Војводине и могуће промене Устава Србије.

 
Економска политика

Ограничени домети деловања ММФ-а у еврозони

Сајмон Џонсон   
субота, 27. фебруар 2010.

ММФ је настао крајем Другог светског рата, умногоме као плод партнерства САД и западне Европе. Снажна заступљеност представника Старог континента у ММФ-у, која се огледа и у чињеници да је лидер те организације Европљанин, није по вољи остатку света.

 
Савремени свет

Како се армија Израела припрема за рат на више фронтова

Јаков Лапин   
среда, 14. март 2018.

Током говора у Интердисциплинарном центру у Херцлији, почетком јануара, начелник главног штаба ИОС-а Гади Ајзенкот, идентификовао је пет фронтова који представљају претњу по Израел

 
Преносимо

In memoriam - Србија је на путу нестајања, петооктобарски преврат био велика обмана

Добрица Ћосић   
недеља, 18. мај 2014.

Петооктобарски преврат 2000. године, изведен народним гневом и са снажном подршком страних обавештајних служби, био је идеолошки хетероген и са некомпетентним вођством. Тај поредак није испунио очекивања и наде измученог и осиромашеног народа Србије.

 
Економска политика

Фијат и Србија

Милан Пурић   
петак, 19. фебруар 2010.

Може се закључити да је Фијат озбиљно наумио да искористи све погодности које му је Србија (и ЕУ пред последње изборе) великодушно понудила. Шта може утицати да ова толико пожељна инвестиција у Крагујевац и Србију не заживи?

 
Савремени свет

"Савез кинеских социјалистичких република"

Александар Храмчихин   
понедељак, 26. фебруар 2018.

У поређењу са Блиским истоком, Украјином, Африком и Корејским полуострвом, регион југоисточне Азије и њему суседни део Океаније изгледају као врло спокојна места.

 
<< Прва < Претходна 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 Следећа > Последња >>

Страна 138 од 431

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер