петак, 19. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике
Рубрике
Савремени свет

Сви ризици напада на Сирију

Ђанандреа Гајани   
четвртак, 12. април 2018.

 Мимо високопарних изјава, Американци и Англо-Французи нису у стању да себи дозволе веће губитке у једној муњевитој акцији против Сирије, која располаже са ефикасном противваздушном одбраном коју су осавременили Руси, као што је показано у фебруару обарањем једног израелског Ф-16. Осим тога, Москва је поставила моћну ПВО у Латакији са системима С-400

 

 
Културна политика

Двадесет хиљада разлога да се одрекнете батина

Јована Папан   
субота, 09. јул 2011.

Све има своју „цену“ па и родитељство, али она се не изражава толико у нулама, колико у неким другим јединицама мере.  Млади који размишљају о родитељству ионако већ имају довољно разлога да се колебају.

 
Савремени свет

Русија није претња - опасност по демократију јавља се у кући

Шломо Бен Ами   
недеља, 01. април 2018.

Русија не представља егзистенцијалну претњу западној демократији. Совјетски Савез је био много знатнији противник и завршио је колабирајући под теретом властитог економског неуспеха. Русија се суочава са унутрашњим проблемима, сличних размера (не само економска стагнација већ такође и демографски колапс). Али, то не имплицира да је западна демократија изван опасности. 

 
Преносимо

И без спољних непријатеља, довољно их имамо међу нама

Мирјана Анђелковић-Лукић   
недеља, 20. јануар 2013.

И тако, од суморне седнице Скупштине Србије, Николићеве Платформе и владине Резолуције, до (не)рушења споменика у Прешеву и претњи АНА Србији, од пребијања младића до Дачићеве косовске столице у УН, утапамо се у сиву зиму наших тумарања.

 
Економска политика

Да ли је глобална криза превасходно економска

Јован Б. Душанић   
четвртак, 25. фебруар 2010.

Ерозија моралне димензије капиталистичког система довела је до тога да су похлепа и страх главни покретачи система. Похлепа и страх заменили су одмереност и сигурност. Уместо на морал, веру и савест нови капитализам се ослања на законе, интерес и профит.

 
Савремени свет

Западне земље могу много тога да науче о демократији од Русије

Драгана Трифковић   
уторак, 27. март 2018.

Након затварања гласачких места, међународни посматрачи су одржали конференцију за штампу, на којој су изнели своја запажања. Сви су имали позитивну оцену и није било никаквих примедби. Мој закључак је био да западне земље могу много тога да науче о демократији од Русије.

 
Културна политика

Ташмајданско-азербејџански парк

Драгана Трифковић   
петак, 01. јул 2011.

Ташмајдан је један од најзначајних културно-историјских простора  у Београду. Садашњи изглед парка резултат је краткорочних предизборних интереса председникаа Тадића и његове странке која је на власти у Београду.

 
Политички живот

У потрази за Врховниковим противкандидатом

Цвијетин Миливојевић   
понедељак, 10. фебруар 2020.

Радујем се, ако сам овим „фејк-њузом“ помогао Врховнику да својим „звонце опозиционарима“ обезбеди додатни алиби пред њиховим бирачима и савешћу за то што ће ставити главу на пањ на предстојећим изборима, пошто, јелте, и они би бојкотовали, али сада исључиво „због Млађе Ка-ге-беа“, прелазе на Врховнику страну рова

 
Коментар дана

Случај Гашић или осрамоћени парламентаризам

Дарко Симовић   
уторак, 22. децембар 2015.

Министар Гашић је заказао конференцију за новинаре, на којој је покушао да спере своју савест извињењем због своје непримерене изјаве. Будући да више не ужива премијерово поверење, била је то прилика да министар Бата поднесе оставку, али су новинари још једном доживели понижење.

 
Културна политика

Челзи Хендлер - "нож у срцу" Србије

Јована Папан   
среда, 29. јун 2011.

Извесна Челзи Хендлер, у својој емисији „Челзи у ситне сате“ сочно је извређала Србе и Србију, због тога што су извиждали Ејми и своје незадовољство њеним наступом исказали на друштвеним мрежама.

 
Преносимо

Марш на Дрину и/или Лили Марлен?!

Владимир Кецмановић   
понедељак, 28. јануар 2013.

И наравно да ће величанствени Марш на Дрину опстати упркос бошњачким удружењима у САД, а и “шире”, и упркос конформизму генералних и осталих секретара (седморицу секретара СКОЈ-а препоручљиво је изузети, како због оправдане одсутности, тако и због основане претпоставке да конформизму нису били склони).

 
Економска политика

Пропасти к’о Грчка

Ружа Ћирковић   
понедељак, 01. март 2010.

Пре него што оснују свој ММФ, што им је сад грчким поводом пало на памет, Европљани ће, супротно чврстим правилима о међусобним финансијским односима, помоћи Грчкој. Тако процењују тржишта. Има начина и мимо забрањених начина.

 
Коментар дана

"Заједница српских општина" и уставни суд - њихов и наш

Слободан Орловић   
субота, 26. децембар 2015.

По одлуци Уставног суда тзв. Републике Косово „Заједница већински српских општина на Косову“ није противна Уставу тзв. Републике Косово. 

 
Културна политика

Ризница манастира Високи Дечани

Драгиша Спремо   
понедељак, 25. јул 2011.

Биле су потребни широка теолошка образованост и сликарска обавештеност да би се сликама тако подробно изразила савремена схватања о пореклу света и живота, о односу хришћанства према старијим, библијским културама.

 
Политички живот

Одбрана и последњи дани Демократске странке

Маринко Вучинић   
понедељак, 17. фебруар 2020.

То “старо и заслужно језгро“ Демократске странке је одавно прегазило време и коначно мора доћи до афирмације нових људи у Демократској странци који не носе баласт афера и изгубљених избора, али поседују лични и морални интегритет 

 
Преносимо

Ако имамо платформу, онда став „ништа није договорено док није све договорено” губи важност

Томислав Николић   
среда, 02. јануар 2013.

У кампањи сам обећао да ћу да решим питање статуса и да ће из тога да произађу сва друга решења... И увек сам говорио да Србија не може да призна независност Косова.

 
Економска политика

Летонија и неолиберално лудило

Мајкл Хадсон, Џеф Самерс   
четвртак, 25. фебруар 2010.

Шаблон који подразумева владајућу клептократију на врху и презадужену радну снагу на дну – са слабим или непостојећим синдикатима, уз минималну заштиту на радном месту – поздрављен је као пословно-пријатељски модел који остатак света треба да опонаша.

 
Савремени свет

Поражени Курди у Африну – турско насиље и европска срамота

Ђанандреа Гајани   
субота, 24. март 2018.

Само пре три године, курдски борци на северу Сирије били су „хероји“ – борили су се против Исламске државе и поразили су је. Сада их Турска (члан НАТО-а) и милиције Слободне сиријске армије (ССА) нападају и врше ударе по њима у Африну. 

 
Преносимо

Убрзај, Србијо – одговор Јожи Менцингеру

Александар Вучић   
уторак, 29. јул 2014.

Када год неко негде крене, са свих страна се чује, сложно – Успори мало. То је савет који су ми, на насловним странама и у хедовима, упутили бројни дневни листови и телевизијске станице, као и политичари који немају политику, осим безумног контрирања у свему

 
Економска политика

Спољни дуг и степен спољне задужености Србије

Млађен Ковачевић   
среда, 24. фебруар 2010.

Србија је високозадужена земља и врло је вероватно да ће њен степен спољне задужености у 2010. и 2011. години бити додатно повећан и да јој због тога прети реална опасност да она западне у дугорочну тешку дужничку кризу.

 
<< Прва < Претходна 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 Следећа > Последња >>

Страна 137 од 431

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер