петак, 10. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике
Рубрике
Културна политика

Нулта толеранција либерализма

Драган Митровић   
среда, 13. април 2011.

На либертаријанском путу слободе човек владајуће цивилизације преобразио се толико да свој рационализам неопажено мења у гностицизам, индивидуализам у безличност, а антропоцентризам отворено замењује геоцентризмом.

 
Политички живот

Режим је практично убио политички живот у Србији, а ова актуелна ситуација је то стање само додатно оголила. Мислим да сам у протекле четири године показао шта значи бити заиста независни и заиста народни посланик

Ђорђе Вукадиновић   
уторак, 17. март 2020.

Реално говорећи, ни пре ове епидемије атмосфера у друштву није била сјајна, нити повољна за вођење кампање и вршење такозваних „изборних радњи“, а сада је ствар доведена практично до апсурда. Режим је објективно и практично убио политички живот у Србији, а ова актуелна ситуација са пандемијом корона вируса је то стање само додатно оголила.

 
Коментар дана

Турска забила нож у леђа Русији

Владимир Јевтић   
среда, 25. новембар 2015.

У будућности Русија ће морати да одговори Турској на идентичан начин, јер не видимо да ће Турска променити своје понашање према терористима не нарочито уколико иза ње стоје САД.

 
Културна политика

“Градско” vs. “урбано”

Слободан Владушић   
субота, 16. април 2011.

По чему се градска свест разликује од урбане? Пре свега, градска свест има свест о себи утолико што може да препозна властиту копију – тако добијамо фигуру малограђанина. Урбана свест такву могућност не познаје.

 
Савремени свет

Москва учвршћује позиције на Блиском истоку - потискујући Иран?

Авигдор Ескин   
уторак, 12. јун 2018.

 Данас је иранско присуство у Срији постало не само сувишно, већ и штетно, полазећи од руских интереса. Асадова армија уз подршку руских ваздушних снага излази на крај са текућим војним задацима. Наредних година не предвиђа се никакав мир у Сирији, али жаришта отпора већ не представљају непосредну претњу за режим. Тако се Иран претвара у опасног конкурента на сиријској територији

 

 
Преносимо

Убрзај, Србијо – одговор Јожи Менцингеру

Александар Вучић   
уторак, 29. јул 2014.

Када год неко негде крене, са свих страна се чује, сложно – Успори мало. То је савет који су ми, на насловним странама и у хедовима, упутили бројни дневни листови и телевизијске станице, као и политичари који немају политику, осим безумног контрирања у свему

 
Економска политика

Економски опоравак – шта је то?

Милан Пурић   
недеља, 10. јануар 2010.

Урушавање светског поретка иде брже него што су његови дојучерашњи предводници очекивали. Да ли је упумпавање такорећи неограничене суме новца у привреду и задуживање будућих генерација пут ка економском опоравку?

 
Савремени свет

САД и Израел сложно против Ирана

Владимир Јевтић   
понедељак, 04. јун 2018.

Мало је вероватно да ће се европске земље, на челу с Русијом, повући из споразума с Ираном. Он ће вероватно и остати на снази, само у нешто промењеној форми. Тешко да ће Вашингтон испунити претњу Мајка Помпеа, јер би се онда и сам САД изоловао. Што се Израела тиче, тешко да он има снаге за рат против Ирана, иако ће највероватније и даље наставити да бомбардује сиријску територију.

 
Преносимо

Игра празних столица

Мирослав Лазански   
субота, 02. фебруар 2013.

После свега дошле су наше изјаве „како не треба бежати од разговора о свему, и уколико дође до свеобухватног решења за Косово и Метохију, може се разговарати и о столици Косова у УН”. А шта је то „свеобухватно решење за Косово и Метохију”, то би ваљда требало да пише и у платформи и у резолуцији о Косову. 

 
Економска политика

Приватизација јавних предузећа у Србији

Драган Марковић   
уторак, 05. јануар 2010.

Већина јавних предузећа у Србији су почетком 1990. године били веома респектабилни системи, док су данас углавном велики губиташи који послују са застарелом опремом, вишком запослених и са ценама које не покривају ни трошкове пословања.

 
Економска политика

Зашто ће Грчка морати да напусти Еврозону

Дезмонд Лехман   
среда, 13. јануар 2010.

Ако грчке власти ишта могу научити од Аргентине, то је бесмисленост покушаја да се избегне неизбежно. Не само да ће тиме држава бити натоварена планином јавног дуга, већ се тиме продубљује и продужава рецесија која мора уследити пре опоравка након девалвације.

 
Савремени свет

Може ли евро бити спасен - и зашто је кључ у рукама Немачке?

Џозеф Штиглиц   
уторак, 19. јун 2018.

Немачка и друге земље у северној Европи могу да спасу евро тако што ће показати већу хуманост и флексибилност. Али, пошто сам толико пута гледао прве чинове ове драме, не уздам се у то да ће променити фабулу.

 
Преносимо

Ако имамо платформу, онда став „ништа није договорено док није све договорено” губи важност

Томислав Николић   
среда, 02. јануар 2013.

У кампањи сам обећао да ћу да решим питање статуса и да ће из тога да произађу сва друга решења... И увек сам говорио да Србија не може да призна независност Косова.

 
Економска политика

Економско наличје здравствених реформи

Зорица Д. Марковић   
понедељак, 11. јануар 2010.

Пацијент у развијеној Европи има право да бира где ће се лечити, не само да бира лекара већ и установу, државни или приватни сектор, он то све плаћа и свог џепа и право да бира је и у здравству, као и у политици, његово неприкосновено право.

 
Коментар дана

Какав ће говор Вучић сутра одржати?

Бранко Павловић   
четвртак, 19. новембар 2015.

"Молим вас да ми не замерите, сви знате да сам ја увек озбиљан и да се ретко смејем, али сада у овој прилици не могу да сакријем радост и морам и ја да имам осмех на лицу када смо остварили, ја бих рекао, историјски резултат, који Србију дефинитивно ставља на пут развоја са кога нема повратка."

 
Културна политика

Руководство САНУ води противсрпску политику

Василије Ђ. Крестић   
недеља, 10. април 2011.

Кад је реч о самовласној одлуци председника и Извршног одбора, као што је ова којом је избрисано српско име, морамо се присетити и начина на који је донет предлог Закона о Српској академији наука и уметности.

 
Политички живот

Лако је срушити, али је тешко саградити. То важи за зграде - а још више за институције

Ђорђе Вукадиновић   
уторак, 03. март 2020.

Лако је нешто срушити. Тешко је саградити. То важи за куће, зграде, a важи и за институције. Нарочито за институције.

 
Коментар дана

Да ли ће Енглези ухапсити саветника српске владе Тонија Блера

Војислав М. Станојчић   
среда, 18. новембар 2015.

Вероватно схватају да би то био узалудан покушај и само губљење времена, јер их ни Влада Србије не би у томе помогла. Што и није неко изненађење, када се зна да је управо она ангажовала консултантску групу Тонија Блера за помоћ у формирању стручних тимова у кабинету председника Владе.

 
Културна политика

Срби и ракија која убија

Раденко Тошић   
понедељак, 04. април 2011.

Из разних разлога се пије. Они су најчешће социјалне природе, а зна се да је шљивовица најбољи народни лијек за социјалну неправду. Нису занемарљиви ни они психолошки, јер лозовача убија грижу савјести.

 
Политички живот

Хоће ли Републичка изборна комисија поништити листу СНС због злоупотребе деце у политичке сврхе?

Цвијетин Миливојевић   
петак, 06. март 2020.

 "Александар Вучић - за нашу децу", поручује да је управо он најбољи отац, родитељ, свој њиховој, али и нашој деци, да "наша деца" немају будућности без Вучића на власти. То је, више него индиректна, претња свим родитељима, али и бакама и декама, да се случајно не усуде да не изађу на изборе и да не гласају за Врховника

 
<< Прва < Претходна 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 Следећа > Последња >>

Страна 145 од 438

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер