петак, 10. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике
Рубрике
Савремени свет

Нелибералне демократије или како објаснити избор(е) у Источној Европи

Вукашин Неимаревић   
субота, 17. март 2018.

Концепт нелибералне демократије први је изнео Фарид Закарија 1997. године. По његовом мишљењу, нелибералне демократије наликују у многоме либералним демократијама, јеримају слободне или барем делимично слободне изборе, с том разликом што у нелибералним демократијама недостају неки други елементи либералне демократије а првенствено се ту мисли на јако цивилно друштво. Међутим, нелиберална демократија, једнако као либерална,обухватавредности слободе окупљања, разноликост медија и вишепартијски систем

 

 
Преносимо

За Косово нема доброг решења

Александар Вучић   
среда, 02. јануар 2013.

Ова влада и нова генерација политичара разумеју да су резултати рада оно што ће вам донети успех или неуспех, а не колико сте лепи и колико се сликате на ТВ.

 
Економска политика

Од очувања радних места – нема ништа!

Бранислав Костић   
уторак, 10. новембар 2009.

Дакле, сви грађани, и из онако истањених буђелара, финансирају „нове својинске власнике“ који реализацијом подоста програма добијају и буквално – бесплатну радну снагу.

 
Савремени свет

Индија се мора припремити за рат на два фронта – са Пакистаном и Кином

Пракаш Каточ   
четвртак, 15. март 2018.

Индија се мора припремити за рат на два и по фронта. Њене јединице морају да покрију области у којима су традиционално биле слабо присутне. Ургентно је потребно да се развије погранична инфраструктура, ангажовањем цивилних ентитета.

 
Преносимо

Чије су косовске улице и тргови

Мирко Рудић   
петак, 28. септембар 2012.

Један већи број улица на Косову данас припада припадницима ОВК, међу којима су и многи у Србији оптужени за ратне злочине. Највећа част се указује Адему Јашарију. Он је оснивач ОВК и скоро сваки косовски град има улицу са његовим именом. Он има споменик и у Тирани, а највећи је подигнут у Србици.

 
Економска политика

Светска банка против Србије

Дејан Мировић   
понедељак, 09. новембар 2009.

Дакле, Светска банка, у којој главни утицај имају САД, данас тражи од Србије одрицање од Косова, а у економском смислу сасвим супротно од онога што је смисао америчког антикризног програма од око 800 милијарди долара.

 
Савремени свет

Како се армија Израела припрема за рат на више фронтова

Јаков Лапин   
среда, 14. март 2018.

Током говора у Интердисциплинарном центру у Херцлији, почетком јануара, начелник главног штаба ИОС-а Гади Ајзенкот, идентификовао је пет фронтова који представљају претњу по Израел

 
Преносимо

Нови „мигови” и С-400 стижу у Србију

Мирослав Лазански   
субота, 01. децембар 2012.

У пакету са авионима „миг-29М2” требало би да стигну и ракетни системи „панцир“ и „бук“. То би свакако битно ојачало трупну противваздушну одбрану, али и одбрану делова наше територије. Но, оно најзначајније што нам Москва сада нуди јесте стратешки ПВО систем С-300 са ракетама из система С-400.

 
Економска политика

Да ли долар умире спором смрћу?

Мајкл Шуман   
недеља, 08. новембар 2009.

Како би већ ослабљени зелембаћи могли да задрже своју вредност док надмоћ америчке економије ишчезава? Али онда је уследило изненађење – улагачи широм света одлучили су да је долар сигурно уточиште у време опште несигурности.

 
Савремени свет

"Савез кинеских социјалистичких република"

Александар Храмчихин   
понедељак, 26. фебруар 2018.

У поређењу са Блиским истоком, Украјином, Африком и Корејским полуострвом, регион југоисточне Азије и њему суседни део Океаније изгледају као врло спокојна места.

 
Коментар дана

Смртоноснa опомeна, или шта зна један лондонски студент о Сребреници, а не зна о Братунцу

Војислав М. Станојчић   
четвртак, 23. јул 2015.

У знак саосећања са њиховим породицама, требало би да их се сваког 11. јула сећамо, исто онако као што се сећамо жртава из Другог светског рата. Истина, Европски парламент усвојио је 2009. године резолуцију о Сребреници, али је Уједињено краљевство једина држава која ју је досад званично прихватила.

 
Културна политика

Омаж београдским легендама

Никола Танасић   
понедељак, 21. фебруар 2011.

Сви аспекти „Монтевидеа“ плене пажњу и одишу пријатним, у нашој земљи у последње време ретким професионализмом и педантношћу, као што и идеја филма уноси у културну јавност земље преко потребни и скоро потпуно заборављени дух.

 
Политички живот

"Сестре Кармелићанке", или Уставни суд је већи кривац чак и од Александра Вучића

Цвијетин Миливојевић   
уторак, 14. јануар 2020.

Шта ли Сестре Кармелићанке мисле о изјави председника Србије - ако у Уставу Србије  на који се заклео пише да је обавеза те државе да брине о положају својих сународника изван Србије (ваљда и у Црној Гори) - кад, Врховник кука како - "шта год да кажемо, то може да буде оквалификовао као мешање у унутрашње свари суверене државе"?

 
Коментар дана

Хоће ли бити грађанског рата у Бразилу?

Владимир Јевтић   
субота, 22. август 2015.

Када САД желе да униште једну земљу,ово је већ постало шаблон, оне је дестабилизују изнутра и тада користе опозицију којој су обећали „бољи живот“ у рушењу легално изабране владе.

 
Културна политика

Ко је крив за гужву на Двору

Драгомир Антонић, Дивна Вуксановић, Жељка Бутуровић, Зоран Миливојевић   
недеља, 20. фебруар 2011.

Такве емисије нису узрок, већ последица. Оне, чим су толико гледане, јасно је да задовољавају одређене потребе народа. Према томе нити срозавају културу, нити подстичу насиље, већ само констатују културолошку дијагнозу великог дела народа.

 
Политички живот

"Магареће године" као обавезна фаза у сазревању „детињастих радикала" у зреле, одрасле и озбиљне "напредњаке"

Миланко Шеклер   
четвртак, 13. фебруар 2020.

"Не стидим се да кажем да сам се променио. Само се магарци не мењају. Поносан сам да то сваког дана показујем и да ми грађани верују." - (Вучић за "Блиц" од 31.07.2017. године)

 
Коментар дана

„Европски хуманизам“, или мигранти као нежељени гости Европске уније и енглеска “болећивост”

Војислав М. Станојчић   
четвртак, 09. јул 2015.

Поједине чланице Европске уније уверене су да ће најефикасније зауставити долазак избеглица ако на својим границама поставе непремостиве препреке или ограде и тако онемогуће улазак азиланата. Слично размишљају и наши северни суседи, Мађари.

 
Културна политика

Нови српски филм

Димитрије Војнов   
петак, 18. фебруар 2011.

Нови српски филм успева да мобилише публику која је одустала од гледања српског филма и да их привуче у биоскопе, и они на представнике НСФа примењују критеријуме које су изградили гледајући стране филмове и врхунске представнике својих врста.

 
Политички живот

Однос према мени је мера ваше демократичности, а не оне слатке изјаве пред представницима Европског парламента – једино до чега вам је стало јесте чување власти и Вучићевог рејтинга

Ђорђе Вукадиновић   
уторак, 31. децембар 2019.

Нажалост, овде је већини, или једном добром делу посланика и политичких актера стало само до прикупљања политичких поена. Стало им је до заштите рејтинга владајуће странке и председника Републике, а не до интереса грађана Србије и до интереса Срба у Црној Гори, јер иначе не бисте пропустили да реагујете

 
Коментар дана

Тројка за Грчку или зашто Вучић мрзи Ципраса

Бранко Павловић   
четвртак, 09. јул 2015.

Грчка је показала да је једини пут директна конфронтација са Тројком. И да у томе има итекако маневарског пртостора за веште политчке потезе. И да се само тако стичу симпатије других на Западу.

 
<< Прва < Претходна 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 Следећа > Последња >>

Страна 150 од 438

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер