петак, 10. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике
Рубрике
Савремени свет

Географија капитализма

Мирослав Самарџић   
недеља, 07. октобар 2018.

Марксисти су дуго занемаривали проблем организације социјалног простора. Маркс је одлично уочио да продор капитализма у традиционална друштва разара њихове производне и културне системе, доноси беду и насиље, али у исто време отвара и хоризонт модернизације. 

 
Преносимо

"Новинари у цивилу"

Владан Динић   
понедељак, 04. фебруар 2013.

Зашто су и како сви заборавили да је тај "угледни уредник" онај исти човек који је хвалио геноцид у Сребреници, обожавао Младића, имао само речи хвале за радикале? Како је неко ко је писао о оправданости корупције постао цењени уредник објективне србијанске елите?

 
Економска политика

Велика рецесија се наставља

Мортимер Зукерман   
недеља, 24. јануар 2010.

Данас је главнина Американаца на финансијској дијети, док им се породичне финансије још и погоршавају. Они знају да не смеју трошити оно што немају, јер су већ погођени болним последицама тога што су услед вештачки напумпаних дуговања трошили претерано.

 
Коментар дана

„Алаху екбер“ и културна деконтаминација

Раденко Тошић   
петак, 04. децембар 2015.

Ријалити „Фарма“ природно је станиште острашђених, исфрустрираних и очајних особа, који, уз пристојан хонорар, пристају да понижавају и буду понижени. Станари су везани уговором, доведени с намјером да праве урнебес како би се подигла гледаност.

 
Културна политика

Royal britishness – од “бедне спрдачине” до Дизнијеве бајке

Јована Папан   
субота, 30. април 2011.

Данас, након више од века “разрађивања” и “измишљања” своје “хиљадугодишње традиције”, британска монархија делује гламурозније него икада, а “британски смисао за церемонијал” као нешто најприродније на свету.

 
Политички живот

"Оптимални" ниво страха

Цвијетин Миливојевић   
четвртак, 02. април 2020.

Слабе и плашљиве људе страх нагони да раде управо оно чега се највише боје – само је један од многобројних Андрићевих „знакова поред пута“ који казују о страху

 
Коментар дана

Ратови прелазе у руке приватника

Војислав М. Станојчић   
понедељак, 30. новембар 2015.

У Ираку 2003. било је 140.000 америчких војника и 21.000 најамника. Број ових других постепено је растао да би 2010. године достигао 173.000 и надмашио број редовних америчких војника, којих је било 146.000. То је очигледан доказ да је рат све више прелазио у приватне руке.

 
Културна политика

Стриптизета у „беби корпи“

Јована Папан   
уторак, 26. април 2011.

У сваком случају, у Gucci-ју задовољно трљају руке – оно што ушпарају на бесплатним уџбеницима, родитељи милионери моћи ће да потроше на неки нови модни детаљ за свог малишана.

 
Политички живот

Како је радила српска „бот“ армија - 43 милиона твитова подршке Вучићу и осам и по милиона линкова на сајтове СНС-а, Информера и других режимских медија

Раскрикавање   
недеља, 05. април 2020.

Наиме, осим званичних сајтова странке и Александра Вучића, ботови су делили садржаје и са сајтова провладиних медија - Информера, Алоа и Пинка, као и агенције Тањуг. Ови медији су познати по томе што промовишу владајућу странку, али и по сталној призводњи лажних вести.

 
Коментар дана

Ердоганова провокација високог ризика

Иван Т. Лукић   
четвртак, 26. новембар 2015.

Објашњење које је турска страна означила као мотивацију за свој поступак нема потребну веродостојност. Чак и да је руски СУ-24 заиста на тренутак нарушио ваздушни простор Турске изводећи акцију против ИСИЛ-а, што је мало вероватно, суверенитет и безбедност Турске нису били доведени у питање.

 
Коментар дана

Робно-тржишни фундаментализам или ''боље роб него гроб''

Дејан Ристивојевић   
петак, 18. децембар 2015.

Модерно робовласничко друштво је засновано на дугу, односно дуг је ништа друго него средство контроле и управљања. Однос кредитора и дужника је такав да дужник мора стално да има на уму да дугује.  

 
Културна политика

Енглески кич: Праве и лажне политичке бајке

Мила Алечковић Николић   
уторак, 03. мај 2011.

Иако је енглеска монархија вероватно јефтинија од овакве републике која Србију изједа као што бројни мишеви буше рупе у сиру, свеједно, енглеска краљевска венчања аутентичне људе не интересују. 

 
Савремени свет

Турска, САД и С-400

Станислав Тарасов   
петак, 22. јун 2018.

 Амерички Сенат је прихватио нацрт закона о буџету Пентагона за 2019. годину, у којем се налази допуна о забрани испоруке Турској ловца Ф-35. Како саопштава Reuters, ловци пете генерације неће бити продати Анкари, у случају да председник Доналд Трамп не убеди конгресмене да турска куповина руског противваздушног система С-400 не прети НАТО-у

 

 
Преносимо

Платформа и приштински божићни шамар Томиславу Николићу

Милан Динић   
среда, 09. јануар 2013.

Докле ће више и сам председник Владе да нам се обраћа као да је Кнез Лазар, Тито и Карађорђе - заједно, па да нам са висине, громогласно објашњава како је “Косово изгубљено” и како јавност мора то себи да “утуви у главу”?

 
Економска политика

Неолиберални корени светске економске кризе

Небојша Катић   
уторак, 19. јануар 2010.

У последњих осамдесет година свет се променио, али су неке ствари остале исте. У темељима свих економских криза, од глобалних попут кризе из 1929. или 2008. године, до регионалних препознаје се економска политика утемељена на заблудама 18. века.

 
Савремени свет

Поуке грчко-македонског споразума - грчка упорност и македонско понижење

Никола Танасић   
среда, 20. јун 2018.

Како тренутно ствари стоје, шта год да се деси у Македонији — Запад ће добити своје. Ако народ „легне на руду“ и прихвати понижавајући споразум, биће интегрисани у НАТО и избачени у строј глобалне колонијалне жандармерије, а ако споразум одбаци, Западу ће омогућити да преко својих непосредних експонената Албанаца — још једном добије све што им од Македонаца треба.

 
Преносимо

Марш на Дрину и/или Лили Марлен?!

Владимир Кецмановић   
недеља, 27. јануар 2013.

И наравно да ће величанствени Марш на Дрину опстати упркос бошњачким удружењима у САД, а и “шире”, и упркос конформизму генералних и осталих секретара (седморицу секретара СКОЈ-а препоручљиво је изузети, како због оправдане одсутности, тако и због основане претпоставке да конформизму нису били склони).

 
Економска политика

Економска сарадња са ЕУ: више штете него користи

Дејан Мировић   
понедељак, 18. јануар 2010.

Година 2010. донеће раст спољног дуга, одлив новца ка ЕУ и раст незапослености. Али и заглушујућу пропаганду у земљи у којој „ЕУ нема алтернативу“, јер је тако одлучила политичка и интелектуална елита.

 
Савремени свет

Будућност Северне Кореје зависи од Трампа и Си Ђинпинга

Клаудија Астарита   
среда, 20. јун 2018.

Сада, када смо оставили иза себе самит на врху у Сингапуру, потребно је да се запитамо, шта ће се десити у непосредној будућности на Корејском полуострву.

 
Преносимо

И без спољних непријатеља, довољно их имамо међу нама

Мирјана Анђелковић-Лукић   
недеља, 20. јануар 2013.

И тако, од суморне седнице Скупштине Србије, Николићеве Платформе и владине Резолуције, до (не)рушења споменика у Прешеву и претњи АНА Србији, од пребијања младића до Дачићеве косовске столице у УН, утапамо се у сиву зиму наших тумарања.

 
<< Прва < Претходна 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 Следећа > Последња >>

Страна 144 од 438

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер