петак, 19. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике
Рубрике
Коментар дана

Вучићева посета Москви - у преводу на српски

Данило Тврдишић   
четвртак, 29. октобар 2015.

 Од виталног, животног интереса за Србију било би да се у Русији закључе уговори о набавци система као што је ПВО систем С-300 или БУК, затим  руских војних авиона и хелихоптера као и балистичких ракета домета до 300 километара (јасно је да ће у прво време јавност остати ускраћена шта је тачно све у Русији потписано).

 
Културна политика

Да ли је ћирилица запостављена

Миле Медић, Љубиша Рајић   
субота, 18. јун 2011.

Миле Медић: Први пут чујем да је ћирилица несавршено писмо, да су сва друга, дакле, савршенија. Не бих рекао да је то тако; Љубиша Рајић: Ниједна култура није пропала због промене писма.

 
Савремени свет

Трећи светски рат нема правила!

Александар Жилин   
петак, 19. јануар 2018.

 У закључку ћу да кажем – тероризам је ограничено оружје које контролишу Англосаксонци. А то значи да се бумеранг безумног варварства може лако вратити на територију оних који га лансирају.

 
Преносимо

Америци одговара свако ко остварује њене циљеве - у овом тренутку, циљ је независно Косово

Обрад Кесић   
субота, 23. фебруар 2013.

Србија би пре ушла у ЕУ да није у позицији испуњавања услова, а, пре свих, да се одрекне своје територије. Под притиском приштинских власти, ЕУ је стално мењала услове за Србију.

 
Економска политика

Јефтини станови - још једна обмана

Mладен Ђорђевић   
уторак, 02. фебруар 2010.

"Јадним" инвеститорима у помоћ је притекла држава. Од Мркоњићевих петсто евра није остало ни трага, а градња „јефтиних станова“ се очигледно свела на још један маркетиншки трик иза кога се крије помоћ ортацима у послу, које чека лепа зарада.

 
Савремени свет

Шта се догодило у ваздухопловној бази Хмејмим и да ли је можда прерано проглашена руска победа у Сирији?

Леонид Нерсисјан   
четвртак, 11. јануар 2018.

31. децембар 2017. године, постао је посебан датум за руску војну кампању у Сирији, истина, у лошем смислу. Први пут је руска групација претрпела губитке на својој основној и највећој бази – аеродрому Хмејмим.

 
Преносимо

Једна епоха је отишла у неповрат

Весна Пешић   
субота, 13. октобар 2012.

Баш та особина – да непомирљиву критику српског национализма зачини смислом за хумор, ерудицијом, перфектним језиком и личном надареношћу учинила га је Моцартом грађанске Србије, који најтеже сонате пише са лакоћом, духовито и читљиво.

 
Економска политика

Дух оспоравања тржишта и капитализма

Драган Бисенић   
недеља, 31. јануар 2010.

Последње четири деценије, Давос је постао симбол за окупљања светске елите и моћних људи у чијим се рукама налазе инструменти модерне моћи, од политике и новца, до медија. За разлику од прошле године, ове године расположење је далеко ведрије.

 
Коментар дана

Премијер на Правном факултету, или постоје ли границе сервилности и подаништва

Маринко М. Вучинић   
уторак, 06. октобар 2015.

Зар не постоје границе сервилности и подаништва управе Правног факултета и његовог декана, који је спреман да пред једним политичаром, који је оличење политичке недоследности и конвертитства, учествује у овој политикантској представи, која темељно деградира углед и традицију Правног факултета у Београду.

 
Културна политика

Стриптизета у „беби корпи“

Јована Папан   
уторак, 26. април 2011.

У сваком случају, у Gucci-ју задовољно трљају руке – оно што ушпарају на бесплатним уџбеницима, родитељи милионери моћи ће да потроше на неки нови модни детаљ за свог малишана.

 
Преносимо

Има ли ко у држави да укаже Немцима на двоструке стандарде?!

Андреј Димитријевић   
четвртак, 18. октобар 2012.

Када Немачкој сметају азиланти и други имигранти јер урушавају социјални и економски систем, можда би Немци требало да се сете да су изградњи тог система управо допринели радници из сиромашнијих земаља!

 
Економска политика

Пуко главни носач

Јован Б. Душанић   
субота, 06. фебруар 2010.

Само по основу прихода од приватизације и задужења у иностранству Србија је од 2000. године забележила прилив од преко 30 милијарди долара и скоро све је отишло у потрошњу како би се створио привид успешности економских реформи и „бољег живота“.

 
Коментар дана

Рат лицемера

Игор Марковић   
среда, 21. октобар 2015.

Ради се о две лажне алтернативе за Србију, две стране исте медаље, које се искључиво руководе опортунизмом.

 
Културна политика

Енглески кич: Праве и лажне политичке бајке

Мила Алечковић Николић   
уторак, 03. мај 2011.

Иако је енглеска монархија вероватно јефтинија од овакве републике која Србију изједа као што бројни мишеви буше рупе у сиру, свеједно, енглеска краљевска венчања аутентичне људе не интересују. 

 
Политички живот

Немојте представљати ствари као да су нормалне, текуће и рутинске, па сад, тобоже, само „усавршавамо“ изборно законодавство

Ђорђе Вукадиновић   
четвртак, 12. децембар 2019.

Ако на томе остане – као што се плашим да хоће – онда мислим да нећемо имати оно што би требало да буде заједнички циљ, а то је, ипак, више-мање задовољавајући изборни процес на који нико објективан неће моћи ставити озбиљне примедбе

 
Коментар дана

Ципрас је био у праву - револуционарног набоја није било

Бранко Павловић   
понедељак, 21. септембар 2015.

Код нас постоји у једном делу јавног мњења нерасположење према Ципрасу, које иначе мисли о ММФ и неолибералном концепту све најгоре ( с пуним правом) и истовремено претеривање у погледу опасности да се данас налазимо у веома сличној позицији као тридесетих година прошлог века.

 
Културна политика

Royal britishness – од “бедне спрдачине” до Дизнијеве бајке

Јована Папан   
субота, 30. април 2011.

Данас, након више од века “разрађивања” и “измишљања” своје “хиљадугодишње традиције”, британска монархија делује гламурозније него икада, а “британски смисао за церемонијал” као нешто најприродније на свету.

 
Политички живот

Да ли је било руске "непристојне понуде" - и зашто?

Цвијетин Миливојевић   
четвртак, 05. децембар 2019.

И, да ли још неко верује да би, на неким изборима које би припремила техничка влада, Врховник освојио више од 35 - 40 одсто гласова? А о томе како би, уласком у један такав сценарио, кренула и фронтална бежанија ударних песница овог режима - живи били, па гледали.

 
Преносимо

Пети октобар 12 година после, или како нам се историја смеје у брк

Милан Динић   
петак, 05. октобар 2012.

За разлику од оних који су тај дан искористили да „обнове“ гардеробу, технику и намештај , просечан Џо није узео ништа. Не познајући довољно Београд, збуњено је стајао, док су се на балкону смењивали Коштуница, Ђинђић, Човић, Протић...

 
Економска политика

Недоследна економска политика

Драган Марковић   
петак, 29. јануар 2010.

Влада је почетку кризе пропустила да обезбеди консензус о томе да се неке промене морају спровести у договору са синдикатима, послодавцима, али и опозицијом. За стабилизацију привреде важно је обезбеђење економског кредибилитета.

 
<< Прва < Претходна 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 Следећа > Последња >>

Страна 141 од 431

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер