четвртак, 26. септембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике
Рубрике
Преносимо

Закони су писани у сенци морала

Мајкл Волзер   
понедељак, 21. јун 2010.

Признајем да су милитантни косовски Албанци употребили насиље. Али, ја не видим како се то може повезати са питањем независности. Већ сам много година гласан противник палестинског тероризма, и истовремено снажан заговорник палестинске државе.

 
Политички живот

Плачи, вољена земљо - Слађана и Јовица као најновије колатералне жртве „НАТО хуманизма“

Емил Влајки   
недеља, 21. фебруар 2016.

Све у свему, од 1999. године, када је по одлуци Вашингтона НАТО бомбама почео оплемењивати Србију и окупирао њену јужну територију, бивши амерички званичници су од послова на Косову и Метохији зарадили више од 30 милијарди евра!

 
Коментар дана

Нисмо признали Косово, већ Косово*

Слободан Антонић   
субота, 25. фебруар 2012.

И тако, са отварањем канцеларије Приштине у Београду биће до краја реализован „модел две Немачке“, који је Тадић помињао као једно од својих креативних решења косовског питања. Но ако то стварно буде последица признања Косова*, наш креативни председник ће морати признати да не разуме политику.

 
Културна политика

Политички аспекти савременог српског филма

Димитрије Војнов   
недеља, 23. март 2008.

Српски филм практично никада није био деполитизован јер је од свог настанка био везан за један миље у коме аполитичност није била заступљена.

 
Савремени свет

Запад крив за кризу у Украјини, или заблуде либерала које су испровоцирале Путина

Џон Мершхајмер   
субота, 23. август 2014.

Три политике Запада – увећање НАТО, експанзија ЕУ и промоција демократије – додале су гориво на ватру која је тињала. Прва искра догодила се новембра 2013. када је Јанукович одбио велики економски договор око кога је преговарано са ЕУ и када је прихватио уместо њега 15 милијарди долара вредну понуду Русије.

 
Преносимо

Још верујем у Европу!

Томислав Николић   
понедељак, 14. јун 2010.

У наредних месец дана имаћу посету Бриселу и разговоре са званичницима ЕУ, на којима ћу тражити јасан одговор на питање кад Србија може да рачуна на чланство у ЕУ. И да нам јасно кажу шта све ми треба да урадимо да бисмо постали чланови ЕУ.

 
Политички живот

Какве су правне последице споразума са НАТО и да ли он чува Србе на Косову?

Дејан Мировић   
петак, 19. фебруар 2016.

Ако се ради о првој варијанти, онда Споразум Владе Србије и НАТО о не може да има одредбе које се тичу треће стране, тј. независне државе Косово.

 
Коментар дана

Да ли ће „српски став“ бити став Србије?

Младен Ђорђевић   
понедељак, 13. фебруар 2012.

Коштуница у изборну утакмицу против фанатизованих европских снага и њихових хистеричних медија креће књигом „Зашто Србија а не Европска унија“. У њој је понудио разрађен концепт политичке и војне неутралности Србије, које нуди као одговор садашњем „безалтернативном“ путу. 

 
Културна политика

Шта је у ствари интелектуалац и где му је место у друштву

Сава Костадиновић   
петак, 21. март 2008.

Интелектуалци, срам вас било. Сада, када нашој нацији као никада до сад треба све, ама баш све, и када је свака помоћ више него неопходна и добродошла, ваша пера и ваши гласови ћуте.

 
Савремени свет

Финска - прва жртва трговинског рата ЕУ против Русије

Душан Ковачев   
четвртак, 14. август 2014.

Ако су моћна финска пољопривреда и финансије уздрмане руским узвратним санкцијама, наше „придружење“ ЕУ у трговинском рату против Русије би срушило домаћу привреду као кулу од карата.

 
Културна политика

Брисел извршава наредбе Великог брата

Милован Данојлић   
уторак, 25. март 2008.

Наше чланство у Европској унији, које се обећава у блиској будућности, јесте обична политичка фикција, да не речем подвала; у најбољем случају, детињаста утопија, веома слична оној коју су ширили комунисти.

 
Савремени свет

Шта је револуција данас?

Богдана Кољевић, Дијего Фузаро   
недеља, 14. септембар 2014.

Револуција, по појму, увек већ упућује на нови почетак, и обележава системски раскид са постојећим поретком у безмало свим аспектима живота, рада и мишљења. Али специфично унутрашње двојако кретање у револуцијама разоткрива да није реч о прекиду, још мање брисању историје, већ о крају једног сасвим одређеног историјског раздобља.

 
Преносимо

Балкан као полигон за нову колективну безбедност

Александар Павић, Предраг Николић   
уторак, 15. јун 2010.

Предлог Руске Федерације за успостављање новог система колективне, недељиве безбедности на простору „од Ванкувера до Владивостока“ представља најважнију иницијативу на пољу глобалне безбедности још од пада Берлинског зида.

 
Политички живот

Бирачке кутије су већ напуњене

Маринко М. Вучинић   
петак, 19. фебруар 2016.

Све неодољиво подсећа на дане када смо могли да видимо изузетно агресивну и бескрупулозну јуловску кампању у којој су учествовали и многи политички актери који и сада креирају и учествују у овој кампањи владајуће странке.

 
Коментар дана

Кокаинска драма Биљане Србљановић

Младен Ђорђевић   
среда, 22. фебруар 2012.

Медији ипак имају пуно право да јавности предоче све доступне информације о политичким личностима, што Србљановићка свакако јесте, без обзира да ли такво извештавање задире у сферу приватног живота, или, како је овде случај, у сферу криминала.

 
Културна политика

Жижек у Београду

Владимир Милутиновић   
недеља, 23. март 2008.

Жижекова “предавања” су филозофија на делу, не само импровизација, него делатност која показује шта филозофија у ствари јесте и треба да буде. У том контексту, “вулгарни” почетак у реалности актуелне комуникације прави тај процеп између супротности који интригира.

 
Савремени свет

Док се двоје свађају - како ће Кина да искористи забрану увоза хране из ЕУ у Русију

Бранко Жујовић   
понедељак, 18. август 2014.

Представници групације „Дили“ наводе да сличну зону граде и у другој области из споразума са Русијом, у Сујфенхеу, на југоистоку Хејлунгђанга, области која гравитира Владивостоку. У њу ће уложити чак милијарду јуана, односно око 125 милиона евра. Ова зона требало би да буде готова током следеће године.

 
Преносимо

Већина Холанђана сматра да је ЕУ довољно велика

Драган Бисенић   
недеља, 13. јун 2010.

Избори у Холандији показали су, на једној страни, значајни раст десничарског расположања у земљи, виши него што је то ико очекивао пре избора, али и снажење партија које су изричито за проширење Европске уније.

 
Политички живот

Вучић је несигурни нарцисоидни конвертит

Санда Рашковић Ивић   
четвртак, 18. фебруар 2016.

Премијер Вучић се понаша као типичан конвертит, а тај синдром конвертита јесте да је он увек жешћи припадник групе у коју је дошао, него оне из које је изашао. То објашњава зашто је политика коју он спроводи елдепеовска.

 
Коментар дана

Како је протеривано српско писмо на ТВ Београд

Војислав М. Станојчић   
четвртак, 16. фебруар 2012.

Кључну улогу у потискивању ћирилице одиграла је у  првим годинама свога постојања Телевизија Београд. Све њене емисије имале  су латиничне наслове и потписе. Од тога нису биле поштеђене ни оне намењене деци.

 
<< Прва < Претходна 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 Следећа > Последња >>

Страна 246 од 434

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер