петак, 10. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике
Рубрике
Преносимо

Балкан као полигон за нову колективну безбедност

Александар Павић, Предраг Николић   
уторак, 15. јун 2010.

Предлог Руске Федерације за успостављање новог система колективне, недељиве безбедности на простору „од Ванкувера до Владивостока“ представља најважнију иницијативу на пољу глобалне безбедности још од пада Берлинског зида.

 
Политички живот

Плачи, вољена земљо - Слађана и Јовица као најновије колатералне жртве „НАТО хуманизма“

Емил Влајки   
недеља, 21. фебруар 2016.

Све у свему, од 1999. године, када је по одлуци Вашингтона НАТО бомбама почео оплемењивати Србију и окупирао њену јужну територију, бивши амерички званичници су од послова на Косову и Метохији зарадили више од 30 милијарди евра!

 
Коментар дана

Да ли ће „српски став“ бити став Србије?

Младен Ђорђевић   
понедељак, 13. фебруар 2012.

Коштуница у изборну утакмицу против фанатизованих европских снага и њихових хистеричних медија креће књигом „Зашто Србија а не Европска унија“. У њој је понудио разрађен концепт политичке и војне неутралности Србије, које нуди као одговор садашњем „безалтернативном“ путу. 

 
Културна политика

Поговор књизи Игора Ивановића Култура и идентитет

Миша Ђурковић   
среда, 05. март 2008.
Рукопис који Игор Ивановић износи пред јавност представља, за данашње време, крајње необично штиво. Иако је аутор члан Удружења књижевника, он није академски грађанин по професији; није ни публициста, новинар, нико ко своју егзистенцију обезбеђује писањем.
 
Савремени свет

Заиграла мечка и пред кaпијом Бакингемске палате

Војислав М. Станојчић   
субота, 13. септембар 2014.

Пошто је предводник ове моћне и неформалне заједнице САД, а у којој влада англосаксонско, тзв. прецедентно право, где се пресуде доносе на основу неких сличних пресуђених случајева, могло би се очекивати да ће и Међународна заједница поступати на овај начин.

 
Преносимо

Већина Холанђана сматра да је ЕУ довољно велика

Драган Бисенић   
недеља, 13. јун 2010.

Избори у Холандији показали су, на једној страни, значајни раст десничарског расположања у земљи, виши него што је то ико очекивао пре избора, али и снажење партија које су изричито за проширење Европске уније.

 
Политички живот

Какве су правне последице споразума са НАТО и да ли он чува Србе на Косову?

Дејан Мировић   
петак, 19. фебруар 2016.

Ако се ради о првој варијанти, онда Споразум Владе Србије и НАТО о не може да има одредбе које се тичу треће стране, тј. независне државе Косово.

 
Културна политика

Брод гори, ФЦС се чешља... (о филму "На лепом плавом Дунаву")

Димитрије Војнов   
понедељак, 03. март 2008.

„Нови филм Дарка Бајића“ је међу људима из посла као појам пре свега теоријска а не практична одредница, то је виц а не реална могућност.

 
Савремени свет

Битка за статус главног вазала

Томислав Станковић   
четвртак, 11. септембар 2014.

Фигуративно речено, Пољска од Америке свим силама тражи статус главне мете. Зато су се први понудили за ракетни штит, зато траже размештање НАТО трупа на својој територији, зато су за све више санкција Русији и зато ће наоружавати режим у Кијеву.

 
Културна политика

О некој Европи више не сањам

Ведрана Рудан   
петак, 18. април 2008.

Не верујем у светли Запад и светлу будућност јер сва наша будућност је иста као и прошлост моје прабаке. Европу сам хтела упознати јер је Европа оно чему ми као тежимо, и кад уђемо у Европу ми ћемо постати нормална земља и нормални грађани.

 
Културна политика

Предговор књизи Ђорђа Вукадиновића Од немила до недрага

Слободан Антонић   
среда, 05. март 2008.

Зато међу Србима није лако бити аналитичар. Прво што ће му пребацити је да је незналица. Друго што ће му пребацити биће да је пристрасан. Ова књига показује да ни једно ни друго – бар што се Ђорђа Вукадиновића тиче – не стоји.

 
Савремени свет

Шкотска вс. Каталонија - два захтева за независношћу, различити путеви

ЕУ обзервер   
четвртак, 11. септембар 2014.

Супротно томе, у Шпанији, Мадрид одбија да о било чему преговара са Каталонијом и позива се на Устав који забрањује отцепљење. С обзиром на то да је референдум илегалан, ‘’јавне консултације’’ ће се одиграти 9. новембра, које ће бити засењене ванредним регионалним изборима.

 
Преносимо

Још верујем у Европу!

Томислав Николић   
понедељак, 14. јун 2010.

У наредних месец дана имаћу посету Бриселу и разговоре са званичницима ЕУ, на којима ћу тражити јасан одговор на питање кад Србија може да рачуна на чланство у ЕУ. И да нам јасно кажу шта све ми треба да урадимо да бисмо постали чланови ЕУ.

 
Политички живот

Бирачке кутије су већ напуњене

Маринко М. Вучинић   
петак, 19. фебруар 2016.

Све неодољиво подсећа на дане када смо могли да видимо изузетно агресивну и бескрупулозну јуловску кампању у којој су учествовали и многи политички актери који и сада креирају и учествују у овој кампањи владајуће странке.

 
Коментар дана

Како је протеривано српско писмо на ТВ Београд

Војислав М. Станојчић   
четвртак, 16. фебруар 2012.

Кључну улогу у потискивању ћирилице одиграла је у  првим годинама свога постојања Телевизија Београд. Све њене емисије имале  су латиничне наслове и потписе. Од тога нису биле поштеђене ни оне намењене деци.

 
Културна политика

Огњенкин завет

Никола Танасић   
уторак, 04. март 2008.

„Чарлстон за Огњенку“ и „Завет“ свакако се најупадљивије разликују управо по посебним, индивидуалним стиловима које негују њихови аутори.

 
Коментар дана

Сличности и разлике између комуниста и "друге Србије"

Владимир Недељковић   
петак, 10. фебруар 2012.

Проблем који Калик занемарује јесте његова сопствена позиција са које то чини, позиција комунистичке идеологије. По ономе што се у поменутом чланку може прочитати није јасно да ли је у питању комунизам као такав или начин његовог спровођења, било да је реч о СФРЈ или о Совјетском Савезу.

 
Политички живот

Вучић је несигурни нарцисоидни конвертит

Санда Рашковић Ивић   
четвртак, 18. фебруар 2016.

Премијер Вучић се понаша као типичан конвертит, а тај синдром конвертита јесте да је он увек жешћи припадник групе у коју је дошао, него оне из које је изашао. То објашњава зашто је политика коју он спроводи елдепеовска.

 
Преносимо

Несврстаност и њена цена

Филип Шварм, Јована Глигоријевић   
петак, 11. јун 2010.

Југославија је почетком седамдесетих била једна од најмоћнијих земаља у Уједињеним нацијама: за сваку резолуцију коју би предложила могла је у старту да рачуна на подршку бар шездесет земаља.

 
Политички живот

НАТО оргија у Србији

Владимир Кршљанин   
понедељак, 15. фебруар 2016.

Плашим се да су неки наши властодршци толико заслепљени самообманом о сопственој „мудрој политици“, да нису у стању да докуче да су управо запалили фитиљ под бомбом постављеном у темеље Србије. Бомбу су истина, по НАТО инструкцијама, други НАТО извршитељи почели да монтирају много раније, али је монтажу довршила управо напредњачка власт, а сад се спрема и да је активира.

 
<< Прва < Претходна 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 Следећа > Последња >>

Страна 250 од 438

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер