Početna strana > Rubrike
Rubrike
Savremeni svet

Hrvatsko članstvo u EU – dugotrajan proces sa sumnjivom vajdom

Stratfor   
petak, 05. jul 2013.

Još neki povezani problemi su komplikovali pregovore za pristupanje Hrvatske u EU. Za razliku od ostalih bivših komunističkih zemalja, Hrvatska pre stupanja u EU nije uvela značajne ekonomske reforme.

 
Prenosimo

Preraspodela moći unutar vladajuće oligarhije

Goran Knežević   
ponedeljak, 30. novembar 2009.
Umesto statuta pokrajine koji definiše političko uređenje odnosa, na dnevnom redu bi se prethodno našli zakoni koji regulišu pitanja javne svojine, stranih ulaganja, industrijskih zona, proizvodnje biogoriva i mnogi drugi koji su neophodni da bi se unapredila privreda.
 
Savremeni svet

Pakt egipatske opozicije sa đavolom?

Maks Straser   
sreda, 03. jul 2013.

Pre nego što je počela da traga za oblikovanjem post-Mubarakove tranzicije, egipatska formalna politička opozicija reagovala je uglavnom na polarizujuće Morsijeve poteze. Sa tamarodom opozicija je prerasla u široki pokret.

 
Prenosimo

Da li siromašni Amerikanci gladuju?

Danica Popović, Kris MekGril   
ponedeljak, 30. novembar 2009.

Da li vest s naslovom "Vlada SAD: Više od 49 miliona Amerikanaca gladuje" zapravo znači da oni "gladuju na bogat način" ili nema razlike između deteta u SAD i u Bijafri koje "redovno odlazi na spavanje gladno"?

 
Savremeni svet

Sećanje na Nelsona Mandelu

Radoman Jović   
petak, 06. decembar 2013.

Nelson Mandela postavio je temelje izgradnji nove države, slobodne Južnoafričke Republike, pokazavši da se novo pravedno i humano društvo kao demokratski ideal može graditi bez revanšizma, u kome ima mesta za sve rase, boje kože i sve religije.

 
Prenosimo

Republika Srpska - Nakon osamostaljenja

Metju Periš   
petak, 27. novembar 2009.

U Jugoistočnoj Evropi će uskoro nastati nova država – "Republika Srpska" – kao osma po redu država koja poniče iz krvavih jugoslovenskih ratova devedesetih. Međutim, rađanje ovog novog problematičnog djeteta neće biti ni lako, niti jednostavno.

 
Savremeni svet

Da li neredi u Brazilu mogu ugroziti BRIKS

Vladimir Jevtić   
četvrtak, 27. jun 2013.

Ukoliko reforme ne budu uspele, Brazil očekuje veoma težak period koji se može odraziti na sve zemlje članice grupe BRIKS. Brazil će, ukoliko se protesti nastave ili eskaliraju, početi da gubi svoju međunarodnu poziciju i ugled.

 
Prenosimo

Barozo ostaje čovek broj jedan EU

Borivoj Erdeljan   
četvrtak, 26. novembar 2009.

Novoustoličeni predsednik i ministarka spoljnih poslova, poznati pretežno samo u briselskom političkom i birokratskom kružoku, stekli su titule, ali - čini se - konci ostaju u rukama dosadašnjeg vrhovnog činovnika sa čela Komisije.

 
Savremeni svet

Slučaj Island, ili kako je EU moguće reći "NE"

Andrej Dimitrijević   
četvrtak, 27. jun 2013.

Islandska Vlada će u narednom periodu izraditi izveštaj koji će biti predstavljen Parlamentu, a u kome će biti sagledane perspektive budućih odnosa sa EU. U naredne četiri godine, kako je obećano, sprovešće se referendum na kome će građani biti pitani da li žele da nastave integracije sa EU ili ne.

 
Prenosimo

Industrijski ćorsokak

Nebojša Katić   
četvrtak, 26. novembar 2009.

Na jednoj strani političari uveravaju javnost da su domaće muke posledica svetske ekonomske krize. Na drugoj strani ekonomski stručnjaci probleme vide u nereformisanoj državi koja nije stvorila institucionalni okvir za privlačenje inostranih ulaganja.

 
Komentar dana

Strujni udar ili “održiva” energetska politika

Stefan Ćetković   
utorak, 05. april 2011.

Pitanje proizvodnje i snabdevanja električne energije se već godinama posmatra kroz princip kratkoročne ekonomske opravdanosti. Samim tim, kako je čitav problem sveden na pitanje iznosa finalne cene struje.

 
Politički život

"Teška reč" Aleksandra Vučića u Narodnoj skupštini

Marinko M. Vučinić   
sreda, 24. decembar 2014.

Ova rasprava u Narodnoj skupštini pokazala je porazno stanje našeg krhkog parlamentarizma koji je u Srbiji sveden na privid i samim tim ispražnjen od pravog značaja i doveden u apsolutno podređen odnos prema izvršnoj vlasti.

 
Komentar dana

Politički kanibalizam Srđe Popovića

Marinko M. Vučinić   
sreda, 30. mart 2011.

Polemika koju je svojim pitanjima Srđi Popoviću nastojao da pokrene Dobrica Ćosić ostala je bez odgovora jer ovaj veliki zastupnik demokratskog dijaloga i branitelj ljudskih prava kao vrhunskih vrednosti nije prihvatio ovaj izazov.

 
Politički život

Radovan Treći u Narodnoj skupštini

Marinko M. Vučinić   
subota, 20. decembar 2014.

Ali ovo dodeljivanje trajnih legitimacija bivšim poslanicima se može tumačiti i kao neprimeren pokušaj da se stvara neka vrsta para-političkog Gornjeg doma u našem parlamentu.

 
Komentar dana

Ruski kredit za srpsku vojsku?

Vladimir Jevtić   
petak, 01. april 2011.

Potencijalni ruski kredit bi omogućio i nabavku raketnih sistema PVO, što nikako ne odstupa od ideje da se izvrši modernizacija oružanih snaga. Osim toga, nabavka bilo kog sredstva na “otvorenom tržištu” podrazumeva prihvatanje uslova koje proizvođač nudi.

 
Politički život

Merkelova ne dolazi kao kurir, a još manje kao dobra vila

Đorđe Vukadinović   
sreda, 08. jul 2015.

Odnos Berlina i Brisela prema Beogradu je determinisan ponašanjem Srbije prema Kosovu odnosno procesu implementacije kosovske nezavisnosti. Sve ostalo je u trećem ili petom planu, uključujući pomenute „evropske vrednosti“, ljudska prava, slobodu govora, tretman opozicije itd.

 
Komentar dana

Rasizam Čedomira Jovanovića

Mladen Đorđević   
sreda, 30. mart 2011.

Nedostatak reakcije nadležnih organa iznenadio je možda Afrikance, ali ne i mnoge od nas koji vidimo da je Srbija definitivno podeljena na građane prvog i drugog reda, u kome samozvana i samoizabrana politička „aristokratija" nekim ljudima daje manje, a nekima više prava.

 
Politički život

Beogradski samit u fokusu kineske geopolitičke strategije

Branko Žujović   
četvrtak, 18. decembar 2014.

Uprkos temeljnosti srpskih kolega, ne malo iznenađenje za mene je predstavljala činjenica da srpski mediji ni jednom rečju nisu pomenuli bivšeg ambasadora Srbije u Pekingu, Momira Udovičkog, čoveka koji je bio možda ključni sidraš srpske diplomatije na Dalekom istoku.

 
Komentar dana

Ruska „kapitulacija“ u Libiji

Nikola Turajlić   
ponedeljak, 28. mart 2011.

Siguran sam da su Rusi, pa i Kinezi ovo preneli Gadafiju i ponudili mu izbor između veta sa neograničenom saharskom olujom (kao većeg zla) i rezolucije koja ipak ograničava oružane aktivnosti Imperije (kao manjeg zla).

 
Savremeni svet

Stop za rehabilitaciju nacizma u Rusiji

Đorđe Milošević   
sreda, 26. jun 2013.

Svim tim ljudima kao kost u grlu stoji SSSR i njegova pobeda u Drugom svetskom ratu. Bacati na nju i njene građane ljagu je njihov životni kredo. Ukoliko Duma usvoji predlog zakona i ako nastave svoju nečasnu, rušilačku i sramnu rabotu – mogu se naći u zatvoru.

 
<< Prva < Prethodna 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 Sledeća > Poslednja >>

Strana 275 od 432

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner