четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике
Рубрике
Политички живот

Џон од Солзберија и „Петооктобарски преврат“

Владислав Б. Сотировић   
недеља, 30. мај 2010.

Земља је потпуно тајкунизована, колонизована, распродата странцима, банкротизована, презадужена, економски руинирана, безпослена, корумпирована, изпроституисана и на крају крајева територијално-физички осакаћена.

 
Савремени свет

Путинових десет година

Питер Зејхан   
четвртак, 20. август 2009.

Могуће је да се Русија налази на самој ивици почетка свог заласка. Ако уопште постоји нека сила која би могла да очува макар некакву верзију Русије, она не мора да буде идентична Путину, али требало би да јако личи на оно што Путин представља.

 
Савремени свет

Побуна у америчком дворишту

Владимир Јевтић   
понедељак, 10. август 2009.

Чини се да идеја народа Латинске Америке о слободи и независности од утицаја светских суперсила никада није била ближа свом остварењу и да је овај континент на добром путу да се коначно ослободи америчке хегемоније, која је за резултат имала на хиљаде жртава и стотине хиљада унесрећених.

 
Савремени свет

Од европске јавности до европског грађанског друштва

Јирген Хабермас   
петак, 07. август 2009.

Заједно са заједничким европским тржиштем у Бриселу су се изградиле и интересне групе и лобији који сежу преко државних граница. Међутим, једно европско грађанско друштво у демократском смислу могло би се изградити на путу који је прокрчила европска јавност.

 
Савремени свет

Од радне етике до радохолизма

Пара Мула   
среда, 05. август 2009.

Џон Оутс, баптистички свештеник, исковао је термин „радохоличар“, који су касније многи преузели као алузију на лошу страну претеране посвећености послу. Оутс је схватио да нешто није у реду са његовим начином живота, када је његов петогодишњи син затражио од њега да му закаже састанак како би га видео.

 
Савремени свет

Соломонско немачко "да, али не Лисабонском уговору"

Миле Ласић   
недеља, 26. јул 2009.

Такозвана „лисабонска одлука“ Савезног уставног суда у Карлсруеу значи да ће кључна питања из делатности и надлежности суверене националне државе, попут оних каква су питања рата и мира, буџет, казнено право, и убудуће остати под контролом националних уставних судова.

 
Савремени свет

Берлускони у Техерану

Славој Жижек   
субота, 25. јул 2009.

Постоји ли нека веза између Ахмадинеџада и Берлусконија? Па, зар није нечувено и бесмислено било какво поређење Ахмадинеџада са једним демократски изабраним западним вођом? Нажалост, није: та двојица су део истог глобалног процеса.

 
Савремени свет

Принц на белом коњу

Николас К. Гвоздев   
петак, 24. јул 2009.

Превладао је осећај да ће одлазак Буша рашчистити пут ка противљењима иницијативама САД. Обама мисли да ће друге земље поступити како он жели само зато што је пријатељски настројен и што није Буш. Шест месеци касније, сасвим је јасно колико је та претпоставка погрешна.

 
Савремени свет

Да ли је Обамин пут у Москву био успешан?

Кети Јанг   
среда, 22. јул 2009.

Да ли је прошле недеље у Москви било значајних корака напред? Неизвесно. Као што су извештаји о успешности преувеличавани, тако су преувеличаване и тврдње да је Обама начинио опасан компромис како би постигао јалови тријумф.

 
Савремени свет

Последње упориште Запада

Мајкл Влахос   
четвртак, 16. јул 2009.

Не само да су Сједињене Државе постале глобално највећи креатор пропалих, неуспелих држава, већ и даље настављају да подржавају крњење нација-држава које ће изневерити сопствени народ, а таквих је много – да поменем Египат и Мексико, Пакистан и Ирак.

 
Савремени свет

Обамини греси нечињења

Димитри К. Сајмс   
субота, 22. август 2009.

Насупрот Бушовој администрацији, Обамин тим није започео бесмислене крсташке ратове, нити је изазвао значајну негативну реакцију против Америке. До сада, његови греси су углавном греси нечињења – али и ови могу веома скупо да коштају.

 
Политички живот

Масовни медији о масовној гробници

Владимир Јевтић   
среда, 26. мај 2010.

Сасвим је јасно да речи “пронађена” и “сумња се” не иду заједно у саопштењу једне озбиљне медијске куће. Остаје недоумица да ли је то случајност или нешто што је постало симптоматично када су у питању изјаве овог типа.

 
Политички живот

Никотинска прохибиција

Зоран Грбић   
четвртак, 20. мај 2010.

Разлика између Америке из времена прохибиције и Србије данас је у томе што овде неће бити могуће да се појави неки Ал Капоне који би профитирао од продаје никотина. Зато што у Србији новац од продаје никотина не иде мафији, него држави.

 
Политички живот

Класно нејединство

Марио Калик   
четвртак, 20. мај 2010.

Иста идеологија која позива на национално и верско јединство скрива класно нејединство у оквиру исте нације и вере. То је данас њена основна друштвена улога, да покуша да помири капиталисте и раднике, експлоататоре и експлоатисане.

 
Политички живот

Нисмо верски фундаменталисти и не сарађујемо са хулиганима

Борис Братина   
уторак, 18. мај 2010.

Било је ту и провокатора, али су они брзо напустили скуп и отишли да праве неред по улицама. Тада је СНП 1389 јавно, што је први пут на Балкану, спалио заставу мрске ЕУ. Ове године симболички смо, на исти дан, запалили заставу НАТО испред Вечне ватре.

 
Политички живот

Демократске страначке странпутице

Александар Врањеш   
понедељак, 17. мај 2010.

Постављање Даничића уместо Шормаза свакако не иде у прилог тези да Војислав Коштуница води Демократску странку Србије према бољој будућности. Чиме се још једном намеће питање да ли је можда Драган Шормаз био у праву?

 
Политички живот

„Децентрализатор“ Чанак и српска држава

Слободан Антонић   
недеља, 16. мај 2010.

Сви ти „децентрализатори“, као што су Чанак, Кацин или Цоле, очигледно, мисле да смо неинтелигентни и  безумни, очигледно мисле да је веома забавно и уносно пред нашим очима и за наш новац растурати ову државу.

 
Политички живот

Зашто Војска Србије није на Црвеном тргу

Владимир Јевтић   
субота, 08. мај 2010.

Велика је штета што је политизација победе над фашизмом на неки начин бацила сенку на овај свечани догађај, али једно је сигурно – тековине рата ће упркос овој политизацији остати вечне, јер жртве и разлог због којег су  поднете никада не смемо да заборавимо.

 
Политички живот

И после Тита папа

Драган Митровић   
недеља, 09. мај 2010.

Симболичко календарско питање – само је једна од бројних једнако важних и деликатних психолошких, политичких, идеолошких и историјских дилема, које треба најпажљивије изучити уочи будуће посете папе Србији.

 
Политички живот

Случај грађанина Поцесте

Зоран Грбић   
уторак, 04. мај 2010.

Том основцу, као и сваком другом тог доба, треба лопта, и прича са девојчицама на улици, а не прича о Србима, историји Балкана и замајавање са националним питањима, која су превелика и за много веће од њега.

 
<< Прва < Претходна 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 Следећа > Последња >>

Страна 384 од 429

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер