Početna strana > Rubrike > Savremeni svet
Savremeni svet
Savremeni svet

Budućnost Amerike

Economist.com   
utorak, 14. jul 2009.

Istina je da bi obe države mogle da uče jedna od druge. Teksasu još uvek nedostaju veliki kalifornijski univerziteti, a zaostaje i u kulturnoj sferi. Kalifornija bi mogla da usvoji ne samo teksašku minimalnu državu, već takođe i manje jednostran pristup politici i srdačniji odnos prema Meksiku.

 
Savremeni svet

Ahmadinedžad je islamofašista

Slavoj Žižek   
utorak, 30. jun 2009.

Budućnost je neizvesna - najverovatnije će oni na vlasti obuzdati narodnu eksploziju. No, to više neće biti isti režim, nego samo još jedna korumpirana autoritarna vlast. Važno je imati na umu da smo svedoci velikog emancipatorskog događaja.

 
Savremeni svet

Post-sovjetski fenomeni „kvazi-država“

Vladislav B. Sotirović   
utorak, 23. jun 2009.

Nova Putinova Rusija, nakon satelitske Jeljcinove je još odlučnija u podržavanju formiranja „kvazi-država“ na Kavkazu, a da li će ove državice i stvarno postati nezavisne pod ruskim patronatom zavisi prevashodno od one druge strane.

 
Savremeni svet

Šašava istraga o Iraku

Sajmon DŽenkins   
petak, 19. jun 2009.

Teško je videti šta se još može saznati o ovoj velikoj, glupoj i neodgovornoj grešci. Međutim, postoji jedan drugi rat koji zahteva da bude istražen. Kada bi ovaj kabinet, ili ova opozicija bili ozbiljni prema istragama o ratovima, onda bi odmah došlo do istrage o onom iračkom sinu – ratu u Avganistanu.

 
Savremeni svet

Estonizacija Estonije i integracija ruske manjine

Vladislav B. Sotirović   
sreda, 17. jun 2009.

Istorijski, strategija borbe estonskog nacionalnog identiteta se svodila na odbranu od germanizacije, švedizacije i rusifikacije kako bi se sačuvao etnički karakter jezika i kulture ove specifične etnolingvističke nacije u Evropi. 

 
Savremeni svet

Pobeda desnice na EU izborima

Borislav Đaković   
petak, 12. jun 2009.

Pored opadajuće izlaznosti i rasta umerene desnice, još nešto je postalo vidljivo: rast evroskepticizma i ekstremnije desnice. Takva situacija je dovela do, kako su neki nazvali, fenomena „samomrzećeg parlamenta“, jer nikada više anti-EU poslanika EP neće imati.

 
Savremeni svet

Za evropsku javnost

Jirgen Habermas   
sreda, 10. jun 2009.

Evropske teme moraju da budu pravovremeno predmet javne rasprave u svakoj zemlji ponaosob. Ne bismo smeli evropsku javnost da zamislimo hijerarhijski kao jedan novi sloj iznad nacionalnih javnosti. Reč je o umrežavanju samih ovih javnosti. Nacionalne novine i mediji moraju se otvoriti jedni za druge.

 
Savremeni svet

Novi početak

Barak Obama   
ponedeljak, 08. jun 2009.

(Govor Baraka Obame u Kairu)
Došao sam ovamo da tragam za novim početkom među SAD i muslimanima širom sveta; početkom koji je zasnovan na uzajamnim interesima i poštovanju; početkom koji se zasniva na istini da Amerika i Islam nisu uzajamno isključivi, i da ne treba da budu takmaci.

 
Savremeni svet

Igre nerava

Vladimir Jevtić   
petak, 05. jun 2009.

Možemo očekivati dalji rast tenzija i obostrane pretnje, ali teško da će se Amerika ili J. Koreja odlučiti na neki od radikalnih poteza prema S. Koreji i obrnuto. Kao i na Bliskom istoku, tako se i na korejskom poluostrvu igre nerava nastavljaju, bez odgovora na ključno pitanje: koliko još dugo?

 
Savremeni svet

Zašto je teško otpustiti čoveka

Vladimir Putin   
subota, 30. maj 2009.

Ono najvažnije, što uvek mora da ima na umu rukovodilac na bilo kom nivou: on snosi odgovornost koju ne može ni na koga da prebaci i opusti se. Nikada se ne smeju zatvarati oči pred rešenjima problema i misliti da će dragi Bog zažmuriti na jedno oko.

 
Savremeni svet

Budućnost sveta stavljena na kocku

Ban Ki Mun   
subota, 11. jul 2009.

Bilo kakav delotvoran sporazum mora da pomogne ugroženim zemljama, posebno najsiromašnijima, da se prilagode klimatskim promenama, kojima su najmanje doprineli, a najviše su pogođeni. Ta podrška mora da bude dodatna, a ne „prepakovana“ humanitarna pomoć.

 
Savremeni svet

Uputstva za dobrog džihadistu

Hose Maria Iruho   
sreda, 24. jun 2009.

Dokument "Ilegala u džihadu je legitimna obaveza" nema autora niti datum izdavanja, ali čitanje njegovih 30 stranica na arapskom jeziku otkriva opsesiju džihadista da se infiltriraju u zapadno društvo ne izazivajući nikakvu sumnju.

 
Savremeni svet

Iran, Kina i Nemačka

Branko Pavlović   
ponedeljak, 22. jun 2009.

Da li je moguće da SAD stvarno misle da je neko u stanju da pokrade 6.500.000 glasova,  a da ljuti protivnik nije u stanju da ukaže dokazima na krađu takvog obima? Ono u čemu SAD greše, jeste procena da bi histerijom oko izborne krađe mogli da omekšaju stav Rusije. Zato je i došlo do susreta Medvedev-Ahmedinedžad.

 
Savremeni svet

Nova iranska revolucija? Puste želje

Mik Hjum   
petak, 19. jun 2009.

Politička slabost opozicionog pokreta i konzervativizam opozicionih vođa koji su i sami pripadnici islamističke elite, ukazuju da ishod neće biti politička revolucija kakva je potrebna za neke dalekosežnije promene u Iranu.

 
Savremeni svet

Prag evropskog partnerstva i ruskog strpljenja

Radovan Kalabić   
subota, 13. jun 2009.

Ako Brisel ima iskrenu nameru da pomogne, dodao je ruski predsednik, onda samo treba da plati dugove Ukrajine. Do tada Havijer Solana ima priliku da prouči poklonjenu geografsku kartu na kojoj je EU ucrtana tek kao neznatni okrajak evroazijskog kontinenta.

 
Savremeni svet

Šezdeset odsto Francuza ne mari za Evro-parlament

Mila Alečković-Nikolić   
četvrtak, 11. jun 2009.

Izbori u Francuskoj pokazali su da razočarane ljude trenutno interesuje jedino eko-sistem koji nije potpuno zatrovan i jačina konca njihovih budućih zakrpa u siromaštvu i krizi koja stiže. Politička Evropa tehnokrata i bankara uopšte ih ne zanima.

 
Savremeni svet

Zašto desnici tako dobro ide u Evropi?

En Eplbaum   
utorak, 09. jun 2009.

Uspeh evropskog desnog centra u vreme trenutne krize dokazuje da ima nečeg u njihovoj političkoj formuli. Oni su fiskalno konzervativni. Ako nisu socijano liberalni, oni su bar usmereni ka centru.

 
Savremeni svet

EU oligarsi pomažu jačanje ekstremne desnice

Frenk Furedi   
petak, 05. jun 2009.
Lideri Evropske Unije mrze izbore za Evropski parlament. Zašto? Zato što ta karikatura demokratskog odlučivanja razotkriva prezir koji Evropljani gaje prema oligarhiji koja vodi EU.
 
Savremeni svet

Lenjinistička sloboda

Slavoj Žižek   
sreda, 03. jun 2009.

Nije li temeljna odlika današnjeg ‘postmodernog’ subjekta da je on upravo sušta suprotnost slobodnom subjektu koji se, u konačnici, doživljava odgovornim za svoju sudbinu, ne temelji li on autoritet svog govora na svom statusu žrtve okolnosti koje ne može kontrolirati?

 
Savremeni svet

Kakva je budućnost Doma lordova u britanskom poretku

Miroslav Svirčević   
subota, 30. maj 2009.

Dom lordova bi mogao postati neka vrsta američkog Senata u britanskom ustavnom sistemu. Stvari zavise od intenziteta aktuelne reforme koja ide u pravcu lagane demokratizacije Doma lordova i stidljive federalizacije države.

 
<< Prva < Prethodna 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 Sledeća > Poslednja >>

Strana 82 od 93
SVI TEKSTOVI U RUBRICI

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner