четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике > Савремени свет > Да ли је ИСИС на коленима?
Савремени свет

Да ли је ИСИС на коленима?

PDF Штампа Ел. пошта
Владимир Јевтић   
недеља, 04. децембар 2016.

Регуларна сиријска армија постепено захваљујући руском бомбардовању из ваздуха и крстарећим пројектилима из Каспијског језера ослобађа источни део Алепа. Источни део Алепа је важио за велико, можда најзначајније упориште фронта Ал-Нусра који је повезан са Ал-Каидом. Сиријска армија полако чисти део по део највећег сиријског града и уколико успе да га у потпуности поврати биће то велика победа за снаге председника Башара aл Асада.

У међувремену Турска је послала снаге у Сирију са нејасним задатком. Наиме, турски председник Реџеп Тајип Ердоган најпре је тврдио да ће те трупе послужити у свргавању сиријског председника Башара aл Асада међутим када су га Руси притиснули и када га је председник Путин позвао телефоном Ердоган је брже боље повукао своје речи и објаснио је да су трупе ту да се боре против тероризма. Сергеј Лавров се налази у вишедневној посети Анкари као део руског притиска.

Турски председник Ердоган ја на краткој узици чији други крај држи Москва. Од како су се руско-турски односи нормализовали после обарања руског авиона од стране турског ловца, турски председник се понаша чудно према Москви. Он Путина назива „својим другом“ и прилично је снисходљив када су односи са Русима у питању. Решење за ово можемо тражити у неуспелом војном државном удару који је био планиран у Турској.

Наиме, руска обавештајна служба је највероватније спасила Ердогану главу јављајући му на време да ће доћи до државног удара. Сада Ердоган све више гледа према Москви, а не према Вашингтону и Бриселу. Он чак води свој приватни рат против ЕУ што Путину савршено одговара, а када је у питању борба против тероризма Турци су потпуно изопштени из те борбе и једино их руско „помиловање“ може вратити у борбу против тероризма.

Чини се да су ДАЕШ-у избројани дани, јер Америка предводи коалицију која се бори да потпуно опколи Мосул престоницу Исламске Државе у Ираку док се истовремено спрема напад на Раку - престоницу ИСИС-а. На овом месту видимо сву дволичност и лицемерје Америке и њене борбе против тероризма док се о америчким ваздушним нападима на Мосул и о цивилним жртвама ћути с друге стране се на сва уста говори о руским наводним злочинима у Алепу. Сада је и то престало јер су Руси обуставили бомбардовање града који ће бити ослобођен од стране сиријске војске осим једино у случају ако у град неким каналима не стигне још бораца Ал-Нусре.

Нови амерички председник Доналд Трамп некако стидљиви заузима положај према Русији и углавном ћути о свом предизборном обећању да ће се Америка заједно са Русијом борити против тероризма. Ако то заиста и буде случај и ако се Трамп одлучи да помогне Русији, онда је ИСИС-у потписана смртна пресуда.

Ипак борбе за Мосул и Раку неће бити тако једноставне. Права битка за Мосул још није ни почела град се тек опкољава, а Рака још није у опасности али то стање би ускоро могло брзо да се промени уколико Америком вођена коалиција састављена од ирачких снага, курдских Пешмерга и разних шитских и сунитских милиција свом силом не нападне град. Са Раком у Сирији ће бити слично и ти бастиони ИСИС-а не могу да вечно одолевају међународним коалицијама.[1] Операција под именом „гнев Еуфрата“ означава операцију за ослобођење Раке. У операцији ће учествовати око 30 000 Курдских бораца који се полако примичу граду подржани америчким бомбардовањем.

Питање остаје зашто то све тако споро напредује. Битка за саму Раку би већ требало да почне, поготово што су Французи истакли да је неопходно да се Рака нападне док трају борбе за Мосул (које и саме споро напредују). Можда се чекају и Руси који би својим бомбардовањем и специјалним трупама заиста окончали бивствовање ДАЕШ-а.

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер