Početna strana > Rubrike > Savremeni svet > "Islamska država" u Somaliji ili komešanje na rogu Afrike
Savremeni svet

"Islamska država" u Somaliji ili komešanje na rogu Afrike

PDF Štampa El. pošta
Đanandrea Gajani   
nedelja, 15. maj 2016.

Poštujući svoju medijsku tradiciju, "Islamska država" zvanično se etablirala u Somaliji sa jednim video-snimkom koji je 14. aprila postavljen na različitim društvenim mrežama, u kojem je pokazana obuka džihadista u zemlji na rogu Afrike, koju godinama muči rat između vladinih snaga i milicije Al Šabab, koja se već poodavno priklonila Al Kaidi.

Vođa "Islamske države" u Somaliji izgleda da je Abdulkader Mumin, koji je prošle godine napustio Al Šabab kako bi se zakleo na vernost kalifatu, i koji na video-snimku tvrdi kako hoće da ostvari agendu "Islamske države" u bivšoj italijanskoj koloniji u istočnoj Africi.

Kamp za obuku je, po svoj prilici, u Puntlendu, to jest u samostalnom regionu na severu zemlje, a na video-snimku se primećuu tuce regruta koji vežbaju i potvrđuju svoju lojalnost Abu Bakru el Bagdadiju. Posle medijske predstave, "Islamska država" je 25. aprila pripisala sebi prvi napad u Somaliji, sa metom u Mogadišu, pomoću improvizovane eksplozivne naprave protiv konvoja snaga afričke mirovne misije (Amisom), koje pružaju podršku oronuloj somalijskoj vojsci, i podnose veliki deo tereta vojnih operacija u Somaliji.

Amisom je demantovao ovu objavu, tvrdeći kako su za ovaj napad odgovorni pripadnici Al Šababa, pokreta koji se proteklih meseci pocepao oko vernosti "Islamskoj državi" na one koji bi bili spremni da prihvate globalnu džihadističku agendu kalifata i one koji, nasuprot tome, žele da ograniče vlastitu akciju samo na Somaliju.

U iščekivanju procene o tome koju težinu može da ima "Islamska država" u Somaliji i da li će postati jedan problem više za vladine snage ili Al Šabab, ovaj pokret (Al Šabab) je u poslednje vreme uvećao broj vojnih operacija (posle jednog razdoblja stalnih poraza) i osvojio grad Runirgud u regionu Srednji Šebeli, gde su džihadisti ubili 22 vladina vojnika.

U istom regionu prošlog utorka u napadu vladinih snaga ubijeno je tuce vojnika koji su prema agenciji MENA, koja citira izvore somalijske vojske, pripadali "Islamskoj državi". Istog dana u napadu Al Šababa palo je pet minobacačkih granata po glavnom štabu Amisoma, u bazi Halan, blizu aerodroma u Mogadišu, što potvrđuje da su borci ovog pokreta još dobrano prisutni u okolini i unutar glavnog grada.

Ovaj problem bezbednosti treba da uzima u obzir takođe i evropska misija – EUTM Somalija – koju vodi Italija na čelu sa generalom Mauricijom Morenom, padobrancem i veteranom brojnih prekomorskih misija i trećim italijanskim komandatom ove misije.

„Naša uloga je u tome da obučimo deo somalijskih oružanih snaga i podupremo preko savetnika glavni štab i ministarstvo odbrane vlade, koja je međunarodno priznata“, objasnio je Morena u nedavnom intervjuu. „Mi smo misija malih dimenzija, oko 200 osoba iz 11 država članica EU (Italija, Španija, Nemačka, Švedska, Holandija, Mađarska, Portugal, Velika Britanija, Finska, Francuska, Rumunija) plus Srbija koja obezbeđuje lekarsku pomoć. Italijani su u neznatnoj većini, oko 120 ljudi ili 60% snaga. Sa timom od oko 20 trenera, obavljamo specijalističke kurseve, kao na primer vojno-policijske ili vojno-administrativne za komandante četa i bataljona“.

Vodeća uloga Italije u ovoj evropskoj vojnoj misiji za obuku, potvrđena je takođe na političkom nivou, dodeljivanjem mesta specijalnog izaslanika EU ambasadoru Mikeleu Ćervoneu de Ursu. Na vojnom planu, krhka stabilnost Somalije ostaje da zavisi od 20 hiljada afričkih vojnika iz Amisoma, misije koju finansira Zapad, koja je prisutna  u Somaliji od 2007. godine, i koju čine kontigenti iz Burundija, Ugande, DŽibutija, Kenije i Etiopije.

Prisustvo koje nije lišeno sumnji, bilo zbog optužbi za zloupotrebe i nasilje nad stanovništvom, bilo zbog slučajeva korupcije, koji su se ticali nekih zvaničnika iz kenijskog kontigenta, koje sumnjiči Transparency International da su potpomogli nedozvoljenu trgovinu  šećerom i ugljem u Somaliji za dobit koja je procenjena na između 200  i 400 miliona dolara, i za koju se pretpostavlja da je obogatila takođe i Al Šabab.

Značaj Somalije u pogledu strategijske pozicije i resursa (od nafte do urana) koji se mogu iskoristiti čim se zemlja stabilizuje, privlači pažnju mnogih država. Od Turske koja je investirala mnogo miliona dolara u Somaliju do Sjedinjenih Država, čije je prisustvo opipljivo, i Britanaca, koji su preduzeli značajne diplomatske inicijative kao podršku Mogadišu i poslali desetak vojnih lica, prethodnicu tima od 70 ljudi, koji će imati zadatak da obučavaju somalijske snage ali mimo evropske misije koju vode Italijani.

London namerava da deluje sam, priključujući svoje vojnike misiji Amisom, u okviru njegovog obnovljenog interesa za Istočnu Afriku, šaljući takođe 300 vojnika u Južni Sudan. U zemlji koja spada među tri najsiromašnije države sveta (sa Nigerom i Avganistanom), ratu se pridružuje i korupcija, endemska rana Afrike, koja sigurno ne pomaže stabilizaciji zemlje.

Proteklih godina stotine somalijskih vojnika je dezertiralo, priključujući se Al Šababu, jermesecima nisu primali platu od 100 dolara mesečno, dok su, prema onome što objavljuje Transparency International, pojedini visoki oficiri prodavali na slobodnom tržištu ili čak ratnicima al Šababa oružje koje je dobijeno od međunarodne zajednice. Imajući u vidu izbore, koji bi trebalo da se održe u avgustu, barem na teritorijama koje kontroliše vlada, SB UN najavio je posetu Somaliji od 17. do 21. maja zarad podrške izbornom procesu.

Preveo sa italijanskog: Nebojša Vuković

Izvor: http://www.lanuovabq.it/it/articoli-la-somalia-fa-gola-

ai-terroristi-ora-ce-anche-lisis-16055.htm 

 

Od istog autora

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner