Početna strana > Rubrike > Savremeni svet > Vitalij Kličko – portret jednog „političara“
Savremeni svet

Vitalij Kličko – portret jednog „političara“

PDF Štampa El. pošta
Vladimir Jevtić   
utorak, 10. decembar 2013.

Vitalij Kličko, ili „dr čelična pesnica“, sa svojim bratom Vladimirom Kličkom čini najpoznatiji tandem današnjice u teškoj kategoriji u boksu. Vitalij Volodimirovič Kličko rođen je 19. jula 1971. u Belovodsku, tadašnjoj Kirgiziji, SSSR, a u današnjem Kirgistanu. Ovaj Ukrajinac je pored uspešne sportske karijere osnovao i svoju političku stranku „Udar“. Pitanje koje se prirodno nameće glasi da li je Vitalij u politici uspešan kao i sportu.

Zašto je jednom svetski poznatom bokseru i predstavniku svoje zemlje u ringu pored dva doktorata - doktorat iz medicine i filozofije - bilo potrebno i političko angažovanje? U pitanju su psihološki razlozi koji su neustrašivog Klička, prvaka u WBC kategoriji, koji poseduje impresivan skor u ringu, od 47 mečeva, 45 pobeda i to 41 pobeda nokautom, naterali da se uključi u politiku. Vitaliju kao da nije bilo dosta slave i čini se da je još uvek bio gladan medijske pažnje i ljubavi svojih pristalica i navijača. Ali nisu svi Kličkovi navijači i pristalice njegove partije „Udar“, čije ime asocira na svet boksa.

Vitalij Kličko i malobrojne pristalice njegove partije uzeli su učešće u protestima opozicije u Kijevu, glavnom gradu Ukrajine, koji još uvek traju ispred zgrade vlade. Pošto je Vitalij značajna medijska ličnost i popularna figura, opoziciji naklonjeni mediji su hteli da naprave da je učešće partije „Udar“ bilo značajno. Međutim, svojim učešćem na demonstracijama partija Vitalija Klička se sama marginalizovala.

U redu je to što Vitalij Kličko koristi svoju popularnost kada su u pitanju humanitarni projekti, ali Kličko koristi svoju popularnost kako bi promovisao svoje ideje o Ukrajini koja bi bila u EU i koja bi postala buduća članica NATO pakta. Kličkova partija se zalaže za smenu aktuelnog predsednika Ukrajine Viktora Janukoviča i za okončanje veza sa Rusijom. Na ovome se vidi politička nezrelost Vitalija Klička i njegovih pristalica. Ukrajina ne može bez Rusije i iluzija je da ona može prosperirati kao članica EU i NATO pakta. Rusija pogotovo neće dozvoliti da se Kijev pridruži NATO paktu jer bi se time Moskva našla u okruženju i izgubila bi budućeg strateškog partnera. Naime, Rusija ima planove za Ukrajinu i ti planovi ne uključuju partiju „Udar“. Sve ovo pokazuje da je svetski šampion u WBC kategoriji poprilično neiskusan političar.

Upravo zbog te činjenice Nemačka i Francuska su pozvale Vitalija Klička na jedan vid političkog usavršavanja. Zapad želi da od Vitalija Klička napravi ozbiljnu političku figuru, ali isto tako želi da Vitalij Kličko svoje pojaseve založi u ime vođe opozicije u Ukrajini. Vitalij poseduje najveću civilnu nagradu Nemačke "Federalni krst za zasluge" i dozvolu stalnog boravka u ovoj zemlji. Možda je Kličko svojim dugim boravkom van svoje zemlje u državama članicama EU i pokupio „proevropske navike i načela“ koja sada propagira u Ukrajini, ali takav način politizacije sopstvene karijere nikada nije imao uspeha. Moguće je da Vitalij uskoro krene na put po zapadnoj Evropi kako bi se učio politici pošto o boksu, medicini i filozofiji sve zna, ali jadna je ta opozicija ukoliko joj se prvi čovek mora dovesti na „pravu“ meru jednog ozbiljnog zapadnog političara.

Zapad je uvek nastojao da pronađe javne, istaknute ličnosti koji su ljubimci prozapadnih medija i da od njih pravi „ikone“ otpora „diktatorskoj“ vlasti. Setimo se samo slučaja sa Garijem Kasparovim, proslavljenim šahovskim velemajstorom, koji je bio istaknuta figura protiv „opresivnog“ ruskog režima. Međutim, njegova slava je kratko trajala. Kličko mora da zna da je on potrošna roba i da će svojim političkim zalaganjem samo degradirati sve ono što je u životu postigao na mišiće i uz pomoć intelektualnih kapaciteta.

Ono što možemo da poručimo Vitaliju je da se okrene porodičnom životu i da uživa u onome što je postigao, a to nije malo. Osim toga, naš junak iz ringa može da se posveti i humanitarnom radu, politika mu nije potrebna, pogotovo kada je na strani onih koji žele da Ukrajinu trajno odvoje od svoje prirodne istorijske, kulturne i verske matice. Ukoliko ne želi da svoju slavu proćerda za još malo medijske pažnje!

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner