Početna strana > Debate > Sudbina dejtonske BiH i Republika Srpska > Čekajući izručenje Ejupa Ganića
Sudbina dejtonske BiH i Republika Srpska

Čekajući izručenje Ejupa Ganića

PDF Štampa El. pošta
Slobodan Durmanović   
četvrtak, 18. mart 2010.

Branioci, simpatizeri i navijači Ejupa Ganića malo su odahnuli kada je 11. marta Ganić u Londonu pušten iz pritvora na slobodu, iako uz dosta stroge uslove, uključujući i noćni boravak u kućnom pritvoru. Mada im, kako će po povratku iz Londona priznati i sam predsedavajući Predsedništva BiH Haris Silajdžić, sada sledi “duga i naporna pravna bitka”. A ishod te “bitke” biće nešto jasniji krajem marta.

Politička dimenzija

Za Ganićevo izručenje Sarajevu bore se svi bošnjački političari redom, uz podršku svih hrvatskih političara u BiH, što se moglo videti i iz pisma svih bošnjačkih i hrvatskih poslanika u Parlamentarnoj skupštini BiH upućenog parlamentu Velike Britanije, u kojem se ističe da je Ganić državljanin BiH, pa ga, kažu potpisnici pisma, valja izručiti BiH. Istina, ima naznaka da je Ganić i državljanin Srbije, u kojoj je rođen, pa bi se – ako se ustanovi da se Ganić nije odrekao državljanstva Srbije – možda moglo očekivati da i poslanici Skupštine Srbije zatraže od britanskih kolega da obrate pažnju na činjenicu da je Ganićeva matična zemlja, u stvari, Srbija. Ali, tu je, ipak, otežavevra, kao i 10.000 evra za troškove. Od 17 sudija, njih devet je presudilo da je Hrvatska vršila diskrimnaciju romske dece, objavljeno je na sajtu Evropskog suda za ljudska prava.

Tužbu je podnelo 15 bivših učenika romske nacionalnosti, državljana Hrvatske, koji su rođeni između 1988. i 1994. godine. Oni su naveli da je podela u školi bila zasnovana na nacionalnoj osnovi, što je narušilo njihovo pravo na obrazovanje.

Zagreb, međutim, tvrdi da je svrha tih odeljenja bila da pomognu romskoj deci da dosegnu nivo ostale dece njihovog uzrasta.

Jedna od organizacija koje su pokrenule postupak pred Evropskim sudom za ljudska prava je Evropski centar za prava Roma. Portparol tog centra DŽavit Beriša izjavio je za Bi-Bi-Si da je zadovoljan presudom, ali da su Romi i dalje suočeni sa diskriminacijom i to celog života.

"To se dešava i mi imamo taj problem sa kojim se Romi suočavaju, ne samo u Hrvatskoj, već i u drugim zemljama. Vlade moraju da preuzmu odgovornost i da nam obezbede jednakost sa drugim građanima i integraciju u društvo kojem pripadamo", rekao je Beriša.

(RTS)

 )]
 

Od istog autora

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner