Početna strana > Debate > Sudbina dejtonske BiH i Republika Srpska > Kakva je budućnost Republike Srpske?
Sudbina dejtonske BiH i Republika Srpska

Kakva je budućnost Republike Srpske?

PDF Štampa El. pošta
Dragiša Spremo   
subota, 19. decembar 2009.

Republika Srpska je trajna i neupitna pravno-politička i istorijska činjenica. Ona je utemeljena međunarodnim sporazumom u Dejtonu i o njenoj budućnosti mogu legitimno da odlučuju samo njeni građani, koji su je i stvorili. Ova jezgrovita misao, pretočena u dve rečenice, mogla bi da bude moto i sažeti odraz suštine misli saopštenih na jednom zanimljivom skupu u Banja Luci, na kome je kritički osmotrena sadašnjost i sagledavana perspektiva srpskog entiteta u okviru Bosne i Hercegovine.

Reč je o naučnom skupu kojeg su organizovali Centar za nacionalnu strategiju Srbije i Forum za regionalni dijalog i saradnju iz Banje Luke. U opsežnoj raspravi učestvovali su naučni i javni radnici, političari, ugledni pravnici, istoričari, politički analitičari, lingvisti, privrednici. Već iz samog sastava učesnika vidljivo je da je dijalog vođen među dobrim poznavaocima postojećih političko-pravnih i društveno-ekonomskih prilika u Bosni i Hercegovini i njenim entitetima – Republici Srpskoj i Federaciji BiH.

Sačuvati dejtonski okvir

- Srpska nikada neće prihvatiti ukidanje entiteta i svojih institucija, neustavno prenošenje nadležnosti, unitarizaciju i centralizaciju, naturanje „državnog“, takozvanog bosanskog jezika i stvaranje državne nacije. To bi bilo razaranje pravnog i ustavnog poretka, mukotrpno uspostavljenog Dejtonskim mirovnim sporazumom, koji nam je osnov za dalji prosperitet i razvoj – rekao je otvarajući ovaj skup predsednik RS dr Rajko Kuzmanović, inače akademik i dugogodišnji profesor ustavnog prava u RS.

Kuzmanović kaže da politički destruktivci (inostrani, a delom i bošnjački) drže BiH, pa time i Republiku Srpsku, u stalnom političkom getu i vrtlogu, u stalnoj atmosferi političkih, pravnih i ustavnih promena – koje oni formalno nazivaju reforme – koje su po svojoj suštini destruktivne jer razaraju pravni i ustavni poredak, mukotrpno uspostavljen Dejtonskim sporazumom.

Predsednik naglašava da je Srpska, često i bez ikakvih stvarnih razloga, izložena optužbama i svakojakim pritiscima, iako je evidentno da je Republika Srpska bolji i prosperitetniji deo Bosne i Hercegovine, politički i ekonomski stabilniji. I da više doprinosi putu ka Evropskoj uniji nego Federacija i veći deo BiH.

- Sada su na djelu ucjene da mijenjamo Ustav radi stvaranja uslova za ulazak u Evropsku uniju i NATO pakt. Najnovije predložene ustavne promjene idu u smjeru slabljenja Republike Srpske, sve do njene negacije. Razumljivo je da takve zahtjeve ova vlast, niti bilo ko u Republici Srpskoj, nikada neće prihvatiti.

Prošlo vreme nametanja

Predsjednik Centra za nacionalnu strategiju iz Beograda Svetozar Stojanović naglašava da prolazi vreme ucena međunarodne zajednice, iako ona i dalje pokušava da se meša i stvara nemir među stanovništvom BiH.

- U zabludi su oni koji misle da se u BiH nešto može nametnuti, jer se suštinski ništa ne može promeniti s obzirom na izmenjen odnos snaga u međunarodnoj zajednici i velikim silama. Zato može da bude govora samo o dijalogu i saglasnosti dva entiteta i tri naroda u BiH.

Stojanović je uveren da Srpska ima sigurnu i solidnu perspektivu. Republika je razvila svoje institucije, afirmisala se u ekonomskom, naučnom, obrazovnom i svakom drugom smislu. Postojeću saradnju sa Srbijom treba širiti i unapređivati, jer još uvek ima neiskorišćenih mogućnosti u tim vezama.

Potpredsednik Demokratske stranke Srbije Slobodan Samardžić je mišljenja da je Srpska trenutno u teškoj situaciji, jer je politički pritisnuta od SAD i Evrope, pa bi bilo od koristi da Srbija, kao potpisnik Dejtonskog mirovnog sporazuma, u svojim istupima i kontaktima u inostranstvu, ukazuje na nacionalne interese RS. Sličnog je mišljenja i politički analitičar iz Beograda Đorđe Vukadinović. On kaže da Srbija nije svemoćna, ali da je potpisnik Dejtonskog sporazuma i da bi trebalo odlučnije i glasnije da kaže da je formalno i pravno odgovorna za Srpsku, jer u njoj živi više Srba nego na Kosovu i u Crnoj Gori.

Lažna dilema: Srpska ili EU

Zanimljivo mišljenje o trenutnom statusu i budućnosti Republike Srpske izneo je prof. dr Vladimir Lukić iz Banje Luke. On je kategoričan u stavu da je lažna dilema: Republika Srpska ili Evropska unija, odnosno Republika Srpska - NATO, istakavši da rešenje te dileme uvek mora biti Republika Srpska i da zbog toga ona nesumnjivo ima budućnost. I ostali učesnici skupa podržali su ovo mišljenje profesora Lukića.

Lider vodeće SNDS i premijer RS Milorad Dodik, koji je takođe učestvovao u radu naučnog skupa, naglasio je da Srpska poštuje i dosledno provodi Dejtonski sporazum. I to njegove pravne odrednice, a ne duh Dejtona, kako bi to neki hteli.

- Ako BiH želi da bude stabilna, ona mora da raščisti odnose na bazi Dejtonskog sporazuma, što je od suštinskog značaja. To znači da se i mnoge nadležnosti koje su otete, a nisu bile predmet sporazumijevanja između strana u BiH, moraju vratiti na način sporazumijevanja i da se time obezbijedi dejtonski legitimitet za institucije koje su jednostrano prenesene na nivo BiH. Visoki predstavnici, kako je poznato, Srpskoj su nelegalno oduzimali pojedine nadležnosti i prenijeli ih na nivo BiH. Mi ćemo se svim silama boriti da te nadležnosti budu vraćene RS. Takođe, miješali su se u pitanja vojske, indirektnih poreza i u rad sudova. Dejtonskim mirovnim sporazumom postignut je balans koji pojedinci u Sarajevu i međunarodna zajednica hoće da pretvore u debalans, što bi imalo teške posljedice u ovom dijelu Evrope - naglasio je Dodik.

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner