среда, 17. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Дебате
Косово и Метохија

Желимо да Србија уђе у ЕУ и НАТО

Хашим Тачи   
уторак, 20. мај 2008.

Имамо стабилне институције, већу сигурност и више могућности за економски развој. Проглашење независности је отворило нове перспективе. Донели смо веома модеран Устав за Косово, а међуетничка толеренција је све већа. 

 
Косово и Метохија

Косово на путу ка уједињењу са етничком Албанијом

Мехди Хусени   
петак, 09. мај 2008.

Ако међународна заједница и наведене колонистичке државе не узму у обзир остварење историјског и легитимног права Албанаца са њихове територије, онда, Албанци имају право да затраже придруживање Етничкој Албанији.

 
Косово и Метохија

“Савез за Ново Косово" финансира се новцем исламских терориста

Слађан Николић   
четвртак, 08. мај 2008.

О деловању Ал Каиде и других терористичких организација са исламским предзнаком на Косову и Метохији у протеклом периоду доста се писало. Углавном су то биле анализе и текстови који су откривали „играче нижег и средњег ранга“.

 
Косово и Метохија

Великоалбански екстремисти лобирали кандидата за председника Америке

Слађан Николић   
недеља, 04. мај 2008.

Оно што је сасвим евидентно, односно без сваке сумње, јесте да је Мекејн прималац новца Албанско-америчке грађанске лиге. То је широј јавности постало видљиво у време номинације за Председника САД 2000. године.

 
Косово и Метохија

Проблеми са признавањем независности Косова

Аугустин Палокај   
уторак, 29. април 2008.

Оно што је највише изненадило дипломатске кругове у Бриселу је непризнавање независности Косова од исламских земаља. Очекивања масовног признања од ових држава, чланица Организације исламске конференције, имао је Брисел, али и Косово.

 
Косово и Метохија

Доктринарно Косово и стварно Косово

Љубомир Кљакић   
уторак, 29. април 2008.

Проблем о коме је реч може се, наиме, разрешити само кроз расправу о стварном Косову, што значи само унутар простора логике и рационалног расуђивања модерног времена где одлучујућу реч има сила аргумената, а не аргументи силе.

 
Косово и Метохија

Политика ЕУ води ка нестабилности

Раул Куња   
четвртак, 24. април 2008.

Тада би, можда, српска заједница могла да прихвати присуство ЕУ … Али, биће потребно година и година пре но што Елдорадо Европске уније постане стварност - ако то икада постане.

 
Косово и Метохија

Треба да признамо Косово

Хосе Игнасио Торебланка (José Ignacio Torreblanca)   
среда, 23. април 2008.

Прави је тренутак да се наша политика усмери у правцу промоције стабилности на Балкану, јединог легитимног циља који треба да је инспирише. Због тога би, након два месеца од проглашења независности, Шпанија требало да искористи стварање нове Владе и да призна Косово. 

 
Косово и Метохија

Ефекат Косово

Роберт Скиделски   
среда, 23. април 2008.
Скорашње једнострано проглашење независности Косова је вратило сећања. Јавно сам се противио нападу НАТО-а на Србију – који је спроведен у име заштите Косоваца од српских грозота – марта 1999.
 
Косово и Метохија

Анализа процеса и модела приватизације на Косову

Слободан Аћимовић   
понедељак, 05. мај 2008.

Поред вођења политичке управе над Косовом и Метохијом (од јуна 1999. године), УНМИК администрација је током претходних 5 година спроводила и приватизацију предузећа на овој територији.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Фарукове (хипо)тезе

Нeнад Кецмановић   
уторак, 09. август 2011.

Трећи проблем, по Фаруку, представља то што “наведене опасне тезе аплаузима дочекују националистички кругови код Срба и Хрвата”. Национализам код Срба и Хрвата у БиХ пролази кроз све друштвене слојеве и представља заједнички именитељ свих политичких опција.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Срби у ФБиХ - мање и од националне мањине

Славиша Михајловић   
уторак, 02. август 2011.

Незаинтересованост и недосљедност међународне заједнице за проблеме Срба у Федерацији, претенциозна и унитаристичка политика центара моћи у Сарајеву врло брзо може довести до потпуног нестанка Срба са простора Федерације БиХ

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Када СДП прихвати Дејтон биће формирана власт у БиХ

Милорад Додик   
петак, 29. јул 2011.
БиХ нема владу и неће је имати. Она може да има министарско вијеће и није једина земља која га има. Да би било очувано управо партнерство на нивоу БиХ, онда је потребно да буде регулисан начин на који ће њени дијелови бити представљени. 
 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Супервизија као трајна категорија

Стефан Драгичевић   
уторак, 26. јул 2011.

Мало ко се запитао шта значи суштина супервизије које су њене надлежности  и чија је та канцеларија продужена рука. У процесу обнове и „реновирања“ БиХ/РС/ФБиХ Брчко је отишло предалеко

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Непоуздани савезници

Ненад Кецмановић   
понедељак, 25. јул 2011.

Шта ако је испровоцирана криза само планирани алиби за нову туру америчког наметања старих бошњачких фантазија о јединственој Босни у новој верзији? Издржаћемо, имамо искуства, а Русија и Европа су на нашој страни.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Варљиво политичко лето у БиХ

Слободан Дурмановић   
уторак, 19. јул 2011.

Да би ишли у корак са прокламованом политиком приближавања ЕУ, а да при томе не одустану од дејтонских принципа заштите положаја РС, српски политичари у заједничким институцијама БиХ у последње време су повукли неколико активних потеза.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Контролори затворског дворишта

Саша Бижић   
понедељак, 18. јул 2011.

Нико не ставља знак једнакости између РС и владајуће странке у ентитету, али, апаратура за ту врсту обрачуна лако се преноси на међунационални терен. Осим те упозоравајуће димензије, нема штете од наговјештаја елиминације СНСД-а из Социјалистичке интернационале.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Ко и зашто Тадића гура у Сарајево

Ненад Кецмановић   
субота, 02. јул 2011.

Сада је тек јасно и ко и зашто Тадића гура у Сарајево. Није спорно што је то Сарајево, него што је уставно мјесто равноправног договора представника три народа постало полигон за унитарно-централистичке експерименте.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Нови калифат

Ненад Кецмановић   
петак, 24. јун 2011.

И као што је предсједнику „грађанске БиХ“ било сасвим нормално да се бави вјерским питањима, а реису да се ангажује у предизборним политичким кампањама, тако ни Тајипу Ердогану не изгледа ништа необично да се као премијер једне бар номинално секуларне државе препоручује за новог калифа.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Раст вехабијског покрета у БиХ

Слободан Дурмановић   
среда, 22. јун 2011.

На водећем вехабијског гласилу нико не очајава због смрти Осаме бин Ладена, нити било кога од исламистичких “хероја” са Кавказа, из Авганистана или из Ирака. Њихова смрт се слави. “Осама ће заувек живети” – објашњава имам Билал Боснић, вођа вехабија из Бихаћа.

 
<< Прва < Претходна 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 Следећа > Последња >>

Страна 111 од 127

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер