недеља, 22. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике > Коментар дана > Јато птица торпедовало јужнокорејски брод
Коментар дана

Јато птица торпедовало јужнокорејски брод

PDF Штампа Ел. пошта
Страхиња Богдановић   
недеља, 28. март 2010.
Јужнокорејски патролни брод са 104 члана посаде потонуо је у петак 26. марта у водама Жутог мора у близини поморске границе са Северном Корејом. Да ову несрећу окружује вео мистерије потврђује и медијска конфузија која је пратила потонуће овог брода. Наиме, још увек нису познати прави разлози услед којих је овај брод потонуо, мада су се у jужнокорејским и светским медијима појавиле најразличитије гласине. 

Од 104 члана посаде до сада је пронађено 58 морнара док се остали воде као нестали. У Јужној Кореји је најпре настало опште стање узбуне јер се у почетку сматрало да је патролни брод погођен севернокорејским пројектилом и то највероватније торпедом који је проузроковао експлозију задњег дела брода.

Јужнокорејска морнарица је навела да је “брод почео да тоне после експлозије у његовом задњем делу” [1] Јужнокорејска морнарица је осим тога навела како прави узрок инцидента још увек није познат.

Јужнокорејска новинска агенција “Јонхап” која се очигледно позвала на своје изворе у јужнокорејској морнарици, узбуркала је страсти након што је изјавила да је после наводне експлозије брод испалио један пројектил у правцу севера ка неидентификованом пловилу, што потврђује сумњу да је брод био нападнут.

Међутим, касније се детаљним прегледом сателитских снимака наводно установило да се у близини јужнокорејског брода није налазило ни једно севернокорејско пловило. Осим тога, јужнокорејска морнарица је касније изјавила како се заправо радило о грешци радарских техничара који су одраз од јата птица заменили са одразом севернокорејског брода. 

Сва ова конфузија око потапања јужнокорејског патролоног брода јасно упућује на заташкавање осим уколико јато птица није свој убојити арсенал допунило противбродским пројектилима.

Наравно, ово је само један у низу бројних пограничних инцидената који су се протеклих деценија догодили било у близини копнене или поморске линије разграничења између две Кореје које званично још увек нису окончале крвави сукоб који је однео готово два милиона живота.

У светлу последњих претњи које долазе са севера а нарочито уколико узмемо у обзир нуклеарни потенцијал са којим располаже Северна Кореја овакво заташкавање је сасвим природно. Јужној Кореји а нарочито Американцима, који у њој имају стационираних преко 28.000 хиљада војника никако не би одговарао отворени сукоб са комунистичким севером. Зато ћемо и у случају будућих сукоба и блиских сусрета свакако имати прилике да видимо и чујемо разна егзотична образложења за сваки евентуални губитак у људству или у војној техници.


 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер