среда, 16. октобар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике > Коментар дана > О штети и бесмислицама
Коментар дана

О штети и бесмислицама

PDF Штампа Ел. пошта
Бранко Павловић   
понедељак, 06. април 2009.

Министарство правде нанело је, нама грађанима, штету од око 11 милиона евра. Државни секретар г. Хомен нам објашњава да ће исплата штете САД од 900 хиљада долара бити надокнађена конфискацијом имовине од криминалаца, а г. Ђелић нам „објашњава“ зашто научници у институтима нису примили плату два месеца. О овим штетама и бесмислицама говори овај текст.

У децембру 2004. године, г. Динкићу је пало на памет да Влада донесе подзаконски акт који ће довести до тога да се незаконито не исплати део плата судијама, а министрима повећају плате. Господину Коштуници је пало на памет да га у томе подржи. Уставни суд је јуна 2005. године ово прогласио неуставним. Судије су крајем 2005. године почеле да подносе тужбе, а средином 2006, почеле су да пристижу пресуде које констатују незаконитост поступања Владе и налажу исплату дуговања.

Укупно је до сада са рачуна Министарства правде исплаћено око 19 милиона евра.

Проблем за грађане је настао због тога што су читавих 11 милиона евра исплаћени на име потпуно непотребних камата и судских трошкова. Просто, Министарство правде, на чијем је челу био г. Стојковић (до априла 2007), па г. Петровић и на чијем је челу данас г-ђа Маловић нису приступили исплати дугованог износа одмах у мирном поступку, него се наплата врши искључиво по налозима за судско извршење. За све време трајања поступка тече изузетно висока затезна камата и гомилају се потпуно непотребни судски трошкови (вештачења, таксе, рочишта, поднесци у парници, те поднесци, таксе у извршном поступку). О нарушавању угледа земље која дозвољава да је сопствене судије туже, угрожавању начела поделе власти, одатле права на правично суђење грађана, овом приликом нећу ни говорити.

Занимљиво је да наши медији бурно прате питање исплате САД штете од 700.000 евра, а потпуно хладнокрвно запостављају питање штете која је 15 пута већа. Још је горе што нас г. Хомен обавештава да то такорећи ни не плаћа држава, зато што ће се искористити имовина конфискована криминалцима. Реч је наравно о бесмислици, зато што имовина одузета од криминалаца је такође приход у буџет као било који други приход. Према томе, штета ће се платити из буџета.

За 700.000 евра (900 хиљада долара) ће одговарати неко из Министарства иностраних послова. Ко ће одговарати за штету од 11 милиона евра? Господин Стојковић? Господин Петровић? Госпођа Маловић? Господин Хомен? И можда најзанимљивије питање, да ли за то што нико не одговора, одговорност сноси г. Тадић, будући да се штета континуирано наноси и у последње две године у ком периоду чланице коалиције ЗЕС имају апсолутну већину у обе владе, а и министри правде су из ДС-а?

Једанаест милиона евра. Поређења ради, пустили смо да нам странци приватизују „НИН“, недељник са највећим угледом у Србији и деценијском традицијом врхунског недељника на простору бивше Југославије, па и Балкана, за 800.000 евра. Наравно, и то је једна велика тема о националним институцијама и ресурсима у медијима које смо погрешно препустили страном власништву, а која заслужује посебно разматрање.

Једанаест милиона евра. А управо смо сазнали да више од 5.000 научних радника у институтима нису два месеца добили плате. Износ за њихове плате све са доприносима је мањи од износа ове штете. Оно што додатно брине је чињеница да буџет већ сада, на почетку кризе, има великих проблема да исплати плате. За то време наши политичари још увек усаглашавају које би мере у погледу кризе могли да примене. Да плате дуговања не чекајући затезне камате и судске трошкове им није пало на памет.

Ово стање са научницима нам је изволео објаснити г. Ђелић. Каже да није проблем уопште до Министраства за науку, него до неког радника у трезору (део Министарства финансија који врши плаћања). Колико бесмислица у једној краткој изјави. Неки службеник четири пута узастопно не извршава исплату (исплате се врше на 15 дана), а подпредседник Владе, задужен за науку, не зна шта би могао да уради тим поводом. Он изгледа стварно мисли да није одговоран. Не бави се техником исплате, па није одговоран. Бави се науком без новца за научнике. Ја могу да замислим фабрику без људи, али бих баш волео да ми г. Ђелић опише како то изгледа наука без научника? Једино могу да замислим министарство и ништа више. Па да видим онда тог радника трезора који неће два месеца да исплати плате.

Да ли ће г. Ђелић да одговора за ово? Да ли је господин Тадић за ово одговоран?

Велике штете и још веће бесмислице уместо објашњења. И још бесмисленија објашњења да је све тако добро да се питања одговорности не могу ни постављати.

Е па да вас обавестим: ми бесмислице видимо, а одговорност ћемо тражити. Једино штету морамо само да трпимо. За сада.

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер