петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике > Политички живот > Шта нам казују Чанкове изјаве о "политичком пролећу" у Војводини?
Политички живот

Шта нам казују Чанкове изјаве о "политичком пролећу" у Војводини?

PDF Штампа Ел. пошта
Бојан Панаотовић   
понедељак, 01. април 2013.

Уочи одлучујуће рунде преговора српске врхушке са европским чиниоцима и Хашимом Тачијем, лидер ЛСВ-а, Ненад Чанак, подсетио је укупну јавност у Србији, да чак и ако предамо Косово, "одсечемо гангренозни део организма", као што говоре неки политички актери у Србији, "решимо се баласта" и слично, ни у ком случају нећемо упловити у мирну геополитичку луку нити ћемо отклонити опасност од даље дезинтеграције односно комадања Србије.

Лидер Лигаша у изјави Јавном сервису Војводине, наглашава да се ове године, након једног века коначно пружа прилика за решење косовско-метохијског чвора и да ће се можда коначно пружити прилика за долазак Војводине на списак приоритетних тема. Ипак, можда се господин Чанак разочара уколико након евентуалне предаје Косова, на дневни ред, пре Војводине, дођу, рецимо, „прешевска долина“ или „Санџак“, односно Рашка област. Тада би се заговорници војвођанског политичког пролећа грдно разочарали јер би се на то годишње доба морало чекати још пар деценија или читав век!

Недвосмислена је чињеница да велики део грађана Србије сматра да не треба прихватити сецесију Косова а нарочито не његово признање зарад било ког циља и то из државотворних, патриотских, уставобранитељских и сличних разлога с једне али и бриге и потребе да се заштите наши сународници на Косову, с друге стране. Међутим, чини се да јавности Србије често промиче, још један, изузетно значајан аргумент, зашто не треба прихватити диктат о потреби да се одрекнемо Косова, а на који нас управо подсећа лидер ЛСВ-а. Тај аргумент је сваком разборитом човеку јасан. Што пре моћни чиниоци ампутирају Косово и омогуће Тачију и компанији да заокружи државу у којој узгред буди речено пола становништва не ради ништа, у којој се ништа не производи, цвета трговина наркотицима и трговина људима, а степен људских права је на драматично ниском нивоу, то пре ће на дневни ред, то јест на мени моћних светских чинилаца доћи остали делови Србије који су већ типовани као потенцијалне зоне дестабилизације и даље разградње Србије. Гледано из угла такозване уже Србије, када би смо хипотетички претпоставили да нас судбина Косова и нашег народа тамо уопште не интересује, опет је у дубоком интересу Србије да се на замишљени начин (ампутацијом читаве територије) не окончава кризно жариште на Косову јер је веома могућа појава "политичких пролећа" у разним другим деловима Србије!

Дакако, уколико би неко господину Чанку спочитао речену изјаву на овај начин, белодано је да би он узвратио аргументима да не мисли ни на какву сецесију Војводине и томе слично већ на потребу да се након много деценија Покрајина ослободи београдске централизације која гуши остатак Србије, кочи развој осталих делова Србије еtc. Ипак, можда се ствари могу сагледати и из једног посве другачијег угла, шта би то политичко пролеће у Војводини, заиста било. Статистички подаци и економски показатељи говоре да је Војводина након низа деценија по економској снази слабија од Београда и тзв. уже Србије? Па да ли је могуће да у том сразу нема нимало одговорности ДС-ЛСВ-СВМ, коалиције која суверено влада Покрајином већ дванаест година? Чак и да теоријски замислимо да је Београд заиста апсолутно крив за све, а покрајинске власти ни за шта, није ли онда лицемерно седети у удобним премијерским, посланичким, директорским фотељама и кабинетима разних аланфордовских војвођанских агенција типа „министарство за истраживање руда и губљење времена“, примати респектабилне, а често и астрономске плате, а не моћи ништа урадити да Војводини и њеним грађанима буде боље? Није ли онда политички одговорно, коректно и према бирачима поштено, напустити институције које немају апсолутно никакву моћ и приступити моментално извођењу "политичког пролећа" о коме је реч? Мимо тога, разборитом читаоцу, заиста је само реторички потребно упутити питање да ли су Београд и зли централистички и антивојвођански елементи урушили Развојну банку Војводине? Да ли је управо похапшене донедавне директоре РБВ бирала београдска или власт у Новом Саду? Наравно, постављао их је војвођански врх. Један од троје ухапшених, др Срђан Петровић, већ је са наруквицом око ноге, провео одређени период, након пресуде у кућном притвору и то за време када су на власти и у Републици и у Покрајини биле демократе! На који је то начин кључну економску институцију у Војводини, Развојну банку, упропастила београдска власт? Да ли је она пласирала астрономске, ненаплативе кредите мафијашима, који су измеђау осталог довели до колапса Банке? Наравно да није.

Осим реченог, ваља поставити још једно разборито питање заговорницима "политичког пролећа" у Војводини - а оно гласи: Из ког разлог до неког облика пролећа, то јест ренесансе у Покрајини није дошло од 2008. до 2012. када су на власти и у Републици и у Покрајини снаге окупљене око ДС-а и ЛСВ-а. Пајтић, покрајински премијер, Тадић председник Републике, Цветковић премијер, Егереши председник војвођанске скупштине?

Можда је ипак, Војводини заиста потребно политичко пролеће и нека врста промене и ренесансе али оно које би подразумевало да снаге које већ дванаест година показују своје домете, вештину, знање и способности, а чији су резултати крајње скромни, оду у опозицију и препусте управљање Покрајином новим снагама које би имале боље и свежије идеје и донеле одређени бољитак житељима Војводине!

Постоји још једна, необично важна чињеница из поменутог интервјуа господина Чанка и њоме би требало да се позабаве сви чиниоци на политичкој позорници Србије и сви добронамерни грађани. Наиме шеф Лигаша тврди да је питање Војводине већ интернационализовано али да се то крије од јавности!

Мислите о томе.

Аутор је социолог и један од оснивача Треће Србије

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер