понедељак, 23. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Преносимо > Морамо путем којим смо пошли 5. октобра
Преносимо

Морамо путем којим смо пошли 5. октобра

PDF Штампа Ел. пошта
Борис Тадић   
среда, 16. јануар 2008.

- А грађани очекују наставак пута промена који им обезбеђује сигурност, посао, бољи стандард и квалитетнији живот. Мој програм је јасан, наставак промена, наставак политике мира, стабилности и договора, побољшавање позиција наше земље у свету, одбрана Косова и стварање свих неопходних услова за инвестирање, отварање нових радних места и брига за све категорије друштва, нарочито оне најугроженије - каже Тадић.

Како ћете се, рецимо, обратити гласачима ДСС или присталицама ЛДП који би требало да подрже ваш програм с обзиром на то да имају тотално супротне ставове?
- Програм који нудим тиче се свих грађана Србије без обзира на њихову националну, верску или политичку припадност. Стратешки правац наше земље, одређен 2000. године не сме бити промењен и верујем да страначке разлике не смеју утицати на то, да се због инсистирања на њима, учини штета овој и будућим генерацијама житеља Србије.

Истраживања показују да ће у овој председничкој трци пресудан бити други круг у коме имате реалну шансу да победите? Шта мислите да ће преломити грађане да вас подрже?
- Победиће јасно исказивање воље грађана да Србија настави путем демократских промена започетих 5. октобра 2000. Преломиће жеља људи да живе у стабилној земљи, да имају могућности за остварење перспективе за себе и своју породицу. Победиће план да Србија настави одбрану свог интегритета и убрзани економски развој кроз наставак европских интеграција. Победиће оптимизам и добра воља. Тиме ће бити онемогућена опасност од повратка у деведесете и ризици сукоба и изолације.

Кажете да Србија 20. јануара бира између пута ка ЕУ и изолације. Којим путем би кренула Србија ако би на овим изборима победио Николић?
- Тврдим да би Србија у таквом случају кренула странпутицом, веома опасним и ризичним путем повратка у онај несрећни период наше недавне историје којега више не желимо ни да се сећамо. Страдања, немаштина и хаос, прогањање неистомишљеника и новинара, све то што смо преживели никада више не би смело да нам се понови. Управо такве чињенице су доказ праве радикалске политике. Данашња умивена и изборима прилагођена реторика, као и скривање Шешељевог беџа, немају никакве везе са програмом који они стварно заступају.

Он је најавио да не би било неопходно рушити Владу ако он постане председник. Да ли би ДС остао у Влади или постао опозиција ако би председник Србије био Николић?
- Србији је неопходна стабилност, дакле потребно је да све државне институције буду стабилне и раде свој посао. Значи, Влада мора да ради пуном паром и решава проблеме грађана, без обзира на изборе. А ови избори треба да буду допринос општој стабилности и повећавању потенцијала друштва. То је оно за шта се апсолутно залажем.

Ваш став је „И Косово и Европа“, али ваш коалициони партнер ДСС последњих дана одговара „Косово, па Европа“ ?
- Питање будућег статуса Косова и европске интеграције Србије два су потпуно одвојена питања и то потврђују сви званичници ЕУ. И добро је што је тако. Зато је погрешно да ми сами инсистирамо на повезивању ових колосека. Принцип којег се придржавам јесте да Србија сваким својим кораком мора да снажи своју позицију, да чини све оно што повећава њену економску снагу и могућност одбране интегритета и суверенитета. Нажалост, биће и оних који желе да стављамо клипове у сопствене точкове, али таква политика у Србији више неће проћи.

Да ли је могућ сценарио да споразум буде потписан, али и стављен ван снаге онога тренутка када ЕУ донесе одлуку о слању мисије? Да ли потпис на споразум може да се повуче?
- Када је премијер Коштуница потписао споразум ЦЕФТА, имао је добру слику о томе колике ће економске користи то имати по Србију. Споразум о стабилизацији и придруживању такође је у интересу српске привреде и нема никаквог разлога да се повлачи било шта.

Како Србија може конкретно да се постави у оваквој ситуацији а да то буде у складу и са залагањем да се не одричемо Косова зарад уласка у ЕУ?
- Треба да се постави онако како је то чинила и до сада. Србија мора да ради исто што би радила свака нормална демократска земља. Да брани своје достојанство и свој територијални интегритет, а такође и свој економски развој кроз приближавање ЕУ. Потпуно је лажна дилема да Србија мора да бира између Косова и Европе, јер се Србија определила и за једно и за друго. Дилема коју неки желе да наметну иста је као кад би људском бићу тражили да одлучи да ли жели да дише или да се храни. Мора и једно и друго.

Како изгледа ред вожње за Србију на путу ка ЕУ?
- Потписивање уговора о стабилизацији значи и моментални улазак у интензивне преговоре о белој шенгенској листи и могућност да у новом пасошу Србије, који ће грађани добити ове године, неће бити потребне визе за путовања. То ће бити веома значајна олакшица за све наше људе и могућност да лако и без понижавајућих редова испред амбасада путују куд им је воља.

Да ли ЕУ треба да пошаље своју мисију на Косово? Шта ако то учини без одлуке СБ УН?
- Мисија ЕУ треба да буде послата само уз одговарајућу одлуку СБ УН.

Тражићу наставак преговора о Косову

Рекли сте да ће се о Косову сигурно још разговарати иако међународна заједница није спремна на нову рунду преговора. На који начин ће ти разговори бити настављени? Шта ће бити ваша порука чланицама УН на седници?
- Наставак преговора о будућем статусу Косова и Метохије јесте потреба и јасан захтев наше стране. Тај захтев проистиче из чињенице да могућности за проналазак решења које ће бити прихватљиво обема странама нису до краја исцрпљени и да простор за договор још постоји. Због тога ћу пред Саветом безбедности УН нагласити да је независност Косова за Србију апсолутно неприхватљива и да је потребан додатни напор за постизање решења које ће донети мир и стабилност на Балкану.

Аутор: Никола М. Јовановић | 16.01.2008 - 08:00

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер