уторак, 24. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Преносимо > Нова политика за ново време
Преносимо

Нова политика за ново време

PDF Штампа Ел. пошта
Борис Тадић   
понедељак, 20. октобар 2008.

 

Председник Републике Борис Тадић изјавио је да Србија, на крају прве деценије 21. века, нема право на јадиковке, већ мора да се понаша прагматично у атмосфери нових глобалних безбедносних и економских односа. 

У новонасталим околностима, како је истакао Тадић, Србија своје интересе мора да брани новим средствима и политичком инвентивношћу.

"Ако Србија пронађе одговоре на искушења Света, Европе и властита искушења, 21. век може изгледати сасвим другачије за нашу земљу и људе него 20. век у коме смо имали милионске жртве, и у коме нисмо избегли ниједан од глобалних сукоба", рекао је Тадић у предавању студентима "Мегатренд" универзитета, на тему "Србија, Европа, свет".

Према његовим речима, у овом тренутку нико не може да предвиди како ће изгледати свет у другој деценији 21. века, и зато финансијска криза која је захватила свет "позива на одговорност и озбиљност више него било кад у нашим животима".

"Ово је тренутак када морамо да анализирамо збивања, да сагледамо узроке и последице. Ако то не урадимо, бићемо вођени стихијом, а нећемо управљати нашим судбинама и нашом земљом", рекао је председник Србије.

Свету неопходне промене

Тадић је рекао да се у основи проблема који Србија има са Косовом и Метохијом налазе исти узроци који су довели до краха светског финансијског поретка - а то је постојање уверења у делу међународне заједнице да свет може функционисати без икаквих регулација.
"Свет на почетку 21. века почео је да поима да се будућност садржи у укидању сваке регулације, да дерегулација треба да буде карактеристика екстрахована из доктрине слободног тржишта неолибералног концепта у свет економије и финансија", рекао је Тадић, и истакао да је свету потребна нова политичка, безбедносна и економска политика како би превазишао садашње проблеме.
"Свет је био занесен идејом неолиберализма. Постојале су дерегулације на сваком нивоу, па и у УН. Тај олаки живот у дерегулацији психолошки гледано јесте живот у осећању да не постоји граница над нама, да не постоји оквир и систем правила којем се морамо покорити", рекао је Тадић.
Пошто је такво поимање међународних финансија и политике доживело крах, према Тадићевим речима, ни свет, ни Србија, не могу више да се служе политичким инструментаријом коришћеним у 19. и 20. веку.

"Решење је у новом поретку ствари, да кризу искористимо за одабирање инструментарија који нас води у сигурнију будућност, који нас можда води у једну нову идеологију", казао је Тадић.
"Надам се да овај финансијски слом неће бити тако деструктиван по економију, али опасност се из сфере финансија као цунами креће ка светској економији, а тако и према укупном систему вредности цивилизације и модерног света. Зато је тренутак да застанемо и запитамо се шта нам се дешава, шта нам се десило и шта нам је чинити", поручио је Тадић.

Зауздати јавну потрошњу 

Председник Тадић је оценио да Србија може да превазиђе последице глобалне финансијске кризе уколико буде добила стабилизујући буџет за 2009. годину којим неће бити повећана јавна потрошња.
"Питање буџета је централно питање у наредних неколико месеци. Ако наш буџет буде тако конципиран издржаћемо последице светске финансијске кризе", рекао је Тадић, истичући да би последица таквог решења могло бити одлагање остваривања неких предизборних обећања датих грађанима.
У трагању за решењима на садашње и будуће изазове Србија, како је нагласио председник, не сме одустати од европских интеграција, јер оне немају алтернативу.
"Од нас зависи да ли нам се црно пише. Баш у оваквој светској финансијској кризи и у претећој рецесији се можда налази шанса за убрзани развој Србије, можда не на начин који смо предвиђали до данас, али на начин који морамо да осмислимо у годинама које долазе", рекао је Тадић.

РТС 20.10.2008

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер