недеља, 29. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Преносимо > Очекујем наставак преговора о Косову
Преносимо

Очекујем наставак преговора о Косову

PDF Штампа Ел. пошта
Вук Јеремић   
понедељак, 07. децембар 2009.

(Блиц, 7.12.2009)

У интервјуу за Блиц министар спољних послова Србије Вук Јеремић каже да очекује да ће окончање судског процеса довести до обнове дијалога који ће донети компромисно решење, а које ће прихватити све државе света.

– Међународни суд правде нема обавезујуће рокове за доношење одлука, али већина стручњака претпоставља да би то могло бити средином идуће године. Очекујемо да ће Суд стати у заштиту међународног права које се кристално јасно односи према заштити територијалног интегритета међународно признатих држава.

Председник Србије је рекао да, у случају негативне одлуке Суда, ствари не би могле да буду лошије него што јесу. Имамо ли стратегију за такав случај?

– Веома смо пажљиво проучили материју пре него што смо се определили да кренемо овим путем. Спремни смо за све исходе.

Ако буде негативне одлуке Суда, да ли ће је Србија признати?

– Заиста је врло мало вероватно да Суд изађе са ставом да је прихватљива једнострана промена граница мирољубивих, демократских, међународно признатих држава, против воље Савета безбедности Ујендињних нација. Ако је то дозвољено – онда је све дозвољено. Не верујем да ће Суд то учинити, ако ни због чега другог, онда због чињенице да би таква одлука имала значајне последице по очување мира и стабилности у читавом свету.

Ако одлука буде, како сви тврде, неутрална и може двојако да се тумачи, како ћемо успети да догурамо до нових преговора о статусу? На основу чега?

– Оно што желимо да постигнемо је да након окончања процеса пред МСП не буде више нових признања Косова и Метохије и да Косово не може приступити међународним организацијама у којима је чланство привилегија суверених држава. То ће бити задатак за нашу дипломатију. Уколико будемо успешни, постаће очигледно да не постоји алтернатива обнављању дијалога.

Које би земље могле да повуку признања Косова у случају позитивне одлуке Суда?

– Званичници неких земаља, рецимо Црне Горе и Костарике, јавно су говорили о таквој могућности. Ми у сваком случају очекујемо да ће окончање судског процеса довести до обнове дијалога који ће донети компромисно решење прихватљиво за све заинтересоване стране и потврђено у Савету безбедности УН. Очекујемо да такво једно решење онда прихвате све државе света.

Шта је црвена линија у новим преговорима са Приштином?

– Наше црвене линије су одређене Уставом Србије и обавезујућим одлукама Народне скупштине. У тренутку када буду обновљени преговори, наша почетна позиција ће бити управо она на којој смо били у децембру 2007. када су Албанци одустали од преговарачког процеса.

Да ли би Србија размотрила поделу? Како би изгледала?

– Основни разлог због којег је пропала претходна рунда преговора је што су преговарачке стране унапред изрицале шта мора бити исход процеса. Не смемо поновити исту грешку уколико желимо да стигнемо до компромисног решења.

Председник Хрватске Стјепан Месић понавља став о декосовизацији српске политике. Зашто је у последње време послао неколико критика на рачун Београда?

– Не желим да одговарам на очигледне провокације Стипа Месића. Надам се да ће будући председник Хрватске имати боље намере према Србији и жељу да поправи односе између наше две земље.

Да ли би Република Српска требало да прихвати понуђени план уставних промена у Босни и Херцеговини? Да ли, као што Месић каже, Милорад Додик, премијер РС, разграђује БиХ, а уз подршку Београда слично Милошевићевом режиму?

– О томе шта је прихватљиво за Републику Српску ће одлучити демократски изабрани органи РС. Свака инсинуација да српска страна разграђује Босну и Херцеговину уз подршку Београда представља ноторну неистину и јалов покушај да се релативизује конструктивна улога коју играмо у стабилизацији прилика на Балкану.

Црна Гора најављује успостављање дипломатских односа са Косовом. Да ли то значи да ћемо опет замрзнути односе, а да ће се и амбасадор Игор Јововић брзо вратити у Подгорицу?

– Успостављање дипломатских односа између Подгорице и институција у Приштини представљало би излишно гурање прста у око Србији. Надам се да до тога неће доћи, јер за таквим нечим, под оваквим околностима, заиста нема потребе. У случају да се то ипак догоди, реаговаћемо на адекватан начин, у складу са нашим државним интересима.

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер