понедељак, 06. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Преносимо > Спољна политика Србије није шизофрена
Преносимо

Спољна политика Србије није шизофрена

PDF Штампа Ел. пошта
Вук Јеремић   
субота, 29. август 2009.

(Блиц, 29.08.2009)

Министар спољних послова Србије Вук Јеремић у Њујорку припрема наступ Србије пред Генералном скупштином Уједињених нација у септембру. „Имамо поуздане информације да Приштина уз подршку утицајних савезника спрема велику офанзиву током Генералне скупштине, јер је то једна од последњих прилика да драстично порасте број земаља које су признале Косово пре почетка јавне расправе пред Међународним судом правде, 1. децембра“, објашњава Јеремић за „Блиц“.

Он каже да ће делегација Србије, коју ће предводити председник Србије Борис Тадић, имати сложен задатак да томе парира и да он због тога већ сада иде у припремну мисију.

Србија је са Кином постигла стратешко партнерство које подразумева и подршку Пекинга око Косова. Колико је важна подршка још једне чланице Савета безбедности?  

- Председникова посета Кини је по много чему била историјска. У политичком смислу, потврђено је јединство погледа на велики број глобалних изазова. За нас је најважнији наставак недвосмислене дипломатске и правне подршке Пекинга у борби за Косово. За Кину је најважнија наша подршка политици „једне Кине“ и очувања њеног територијалног интегритета у контексту проблема на Тибету и у Сингјангу. У економском смислу, сарадња са Кином значи сарадњу са, по свему судећи, кључним играчем 21. века. Чињеница да се Кина определила да формализује стратешко партнерство једино са Србијом у нашем региону представља велики спољнополитички успех од кога ћемо као земља имати вишеструку корист.  

Кина је промовисана као четврти стуб спољне политике Србије, али многима није разумљиво то низање стубова…  

- Полазимо од наших националних интереса и тражимо партнере уз чију помоћ ћемо их остварити. Када је реч о Кини, пре свега говоримо о гиганту, сталној чланици Савета безбедности, чију дипломатску и економску путању прати велики број земаља у свету. Јесен која долази кључна је за очување досадашње хармоније наших међународних односа и приоритета. Надам се да ћемо са успехом наставити енергичан наступ на међународном плану, уз сарадњу са четири кључне светске престонице - Бриселом, Москвом, Пекингом и Вашингтоном.  

Али, неки аналитичари то зову шизофреном спољном политиком, да Србија спаја неспојиво, не разумевајући околности... ЕУ, САД, Кина, Русија, несврстани…  

- Не треба мешати спољнополитичке приоритете са средствима које користимо да бисмо их остварили. Наши спољнополитички приоритети нису нимало шизофрени. Они су јасно и прецизно дефинисани, за њих имамо јасну подршку грађана и на њиховом испуњавању ћемо, док је ове владе, наставити да инсистирамо. То су пут Србије ка пуноправном чланству у ЕУ, одбрана територијалне целовитости дипломатским средствима и остваривање најбољих могућих односа у региону. До сада смо на сва та три фронта имали успеха, рекао бих много више него што је ико очекивао, па се зато не бих сложио да не разумемо светске околности.  

Примедба је да тражењем савезника на истоку, запостављате Европску унију…  

- Нема дилеме да је централни стратешки приоритет ове владе да приближи земљу пуноправном чланству у ЕУ. Наше спољнополитичке активности то јасно и показују. Само у последњих годину дана посетио сам 22 од 27 земаља ЕУ, и имао одвојене састанке са свим министрима спољних послова Уније осим са ирским. Њих једанаест је у последњих годину дана на мој позив посетило Београд. Можда је чињеница да смо и поред тих активности стигли да будемо ангажовани и присутни и у другим деловима света, што није уобичајено за земљу наше величине, допринела томе да то тако изгледа.  

Шеф дипломатије Холандије отказао је пре неколико месеци посету Београду. Да ли имате контакте с њим и да ли се назире одмрзавање прелазног споразума?  

- Настављамо напоре да превазиђемо препреке у процесу европских интеграција. Они ће се наставити како према Унији као целини, тако и према чланицама, укључујући и Холандију. Надамо се да ћемо ускоро бити у прилици да угостимо њиховог министра.  

Да ли смете да се коцкате са датумом наставка европских интеграција Србије?  

- Било какво лицитирање датумима не може бити корисно, нарочито када говоримо о процесима који не зависе искључиво од нас. Оно што могу да тврдим јесте да ће ова влада наставити да чини све да убрза интеграцију.  

Београд се кандидовао за домаћинство јубиларног скупа Покрета несврстаних 2011. године, са осталим бившим чланицама СФРЈ. Шта је циљ?  

- Наслеђе Југославије нам је заједничко и не би било примерено да покушамо да га ми присвојимо. Нисмо још обавили разговоре са осталим републикама, али сам колегама упутио позив на заједнички састанак у Њујорку, током одржавања Генералне скупштине.  

Али је исто тако чињеница да кандидати за амбасадоре БиХ и Црне Горе већ дуго чекају на агреман. Да ли ће га и када добити?  

- Сваки кандидат за званичног представника једне земље представља, у неку руку, њену слику и прилику. Србија ће се о предложеним кандидатима изјаснити уз поштовање Бечке конвенције која подразумева заштиту њиховог идентитета, као и процедуре која води ка одлуци.

Постоје наговештаји сусрета председника Тадића и америчког председника Барака Обаме. Када би до тога могло да дође?  

- Председник Тадић ће вероватно имати прилике да се сусретне са америчким председником на маргинама Генералне скупштине УН у септембру. Надамо се да ће ускоро бити прилике и да се закаже званична посета председника Вашингтону, до чега нам је јако стало.

(Разговарао Пеђа Обрадовић)

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер