петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Речи и мисли

Речи и мисли 95

PDF Штампа Ел. пошта
Александар Лазић   
среда, 19. новембар 2008.

На бранику најбољих односа

"Србија жели најбоље односе са Македонијом и Црном Гором, али да је на владама тих земаља да учине први корак. Сада није на Србији да враћа амбасадоре Црне Горе и Македоније, већ те државе треба да изађу с предлогом ко би били њихови нови амбасадори у Србији. Тек потом држава Србија ће да процени ситуацију и донесе адекватну одлуку која ће штитити интересе грађана." (Борис Тадић, председник Србије, 15. новембар 2008, "Бета")

Један (може) за све, сви (не могу) за једног

"Иако су 44 човека изручена трибуналу, иако више немамо ниједан заостали захтев да се доставе документа трибуналу, све ће то пасти у воду ако Младић не буде изручен. Можемо сви да одемо у Хаг уместо Младића, Холанђани ће инсистирати на њему." (Расим Љајић, председник Националног савета за сарадњу с Хашким трибуналом, 13. новембар 2008, "Политика")

Сахрањивање на живо

"Извештај генералног секретара УН Бан Ки Муна биће у складу са условима Србије за размештање Еулекса. То ће за ефекат имати 'сахрањивање' плана о косовској независности Мартија Ахтисарија." (Вук Јеремић, министар спољних послова, 10. новембар 2008, "Танјуг")

"Само се сасвим мала деца могу преварити ако им на играчки промените налепницу. Ахтисаријев план предвиђа да се уместо досадашње мисије УН, која је поштовала суверенитет и територијални интегритет Србије, успостави нова чији ће полицајци, цариници и судије стварати институције ове лажне државе." (Војислав Коштуница, председник ДСС-а, 13. новембар 2008, "Прес")

"Није само иза затворених врата прихваћен Еулекс него је прихваћен и разговор са Приштином, што је заправо почетак тих добросуседских односа у које нас полако уваљују." (Слободан Самарџић, бивши министар за КиМ из ДСС-а, 12. новембар 2008, "Политика")

Сагласно сличном тежи

"Занимљиво је да су поједини представници опозиције у Србији и приштинске власти сагласни у критици споразума [о распоређивању Еулекса]." (Борис Тадић, 15. новембар 2008, "Прес")

&

Нада Колунџија, шеф посланичког клуба ЗЕС-а:

"За Србију је веома важна чињеница да на могућност прихватања услова Србије за распоређивање мисије Еулекс на Косову и Метохији реагују само Хашим Тачи, Војислав Коштуница и Демократска странка Србије. Поставља се питање како су се они нашли на истој страни са Тачијем и шта то онда, заправо говори о тим нападима." (11. новембар 2008, "Танјуг")

"Уколико у мом одговору видите да политику Војислава Коштунице и ДСС-а о Космету стављам на исту страну са Тачијем, онда ту постоји озбиљан неспоразум. Ради се о томе да је по питању Еулекса, под условима Србије, најоштрије противљење изразила албанска страна, а питање новинара – како се то упоређује са чињеницом да је ДСС против, сам оставила отворено." (за скупштинском говорницом, 13. новембар 2008, "Политика")

"Иначе, у новинарском питању Колунџији, нису били поменути ни Коштуница, ни ДСС, ни Тачи, и гласило је: 'Како коментаришете нападе да прихватањем Еулекса под одређеним условима Србија признаје независност Косова'?" (13. новембар 2008, "Политика")

&

"Срамотна изјава Наде Колунџије. Хтела је, ваљда, тако да покаже како је настојање ДСС-а и Војислава Коштунице за очување територијалног интегритета исто што и разбијање државе од стране Хашима Тачија." (Милош Алигрудић, шеф посланичког клуба ДСС-а, 13. новембар 2008, "Политика")

"Поредити председника државе, а једном председник државе – увек председник државе, са Хашимом Тачијем незрело је и болесно." (Велимир Илић, шеф посланичког клуба НС-а, 12. новембар 2008, "Политика")

"Нада Колунџија је особа вредна поштовања, што само шупље главе не виде." (Срђан Миливојевић, посланик ДС-а, реплицирајући Велимиру Илићу, 12. новембар 2008, "Политика")

Чекали визе, дочекали Годоа!

"Извештај Европске комисије у коме се 2009. помиње као година белог шенгена за Србију није гаранција да ћемо у томе и успети. Постоје одређени изазови. То су рецесија на Западу, када су све земље опрезне према отварању својих граница, затим противљење Ирске Лисабонском споразуму и избори за Европски парламент. [...] Рокови су нам потребни, јер да нисам давао рокове, ни бисмо покренули издавање пасоша, закони за шенген не би били усвојени, а ЕК не би у свој извештај ставила 2009. годину. То не значи да ћемо и успети, али сам уверен да грађани схватају да је боље да идемо полетно, са иницијативом и роковима. То је моје задужење, да 'гурам' процес и, ако ме критикују што се нешто деси који месец касније, мени то није битно. Ја немам чаробни штапић, али нећу да седим и чекам Годоа." (Божидар Ђелић, потпредседник Владе, 14. новембар 2008, "Прес")

"Божидар Ђелић треба да се извини грађанима због вишеструког обмањивања у вези са укидањем виза. Ђелић је пре избора укидање виза обећао до краја 2008, после избора средином 2009, а данас да укидање виза није сигурно ни 2010." (саопштење ДСС-а, 15. новембар 2008, "Бета")

Субјективна одговорност медија

Драган Тодоровић, потпредседник СРС-а:

"Анализираћемо резултате локалних избора, али мислим да нема субјективне одговорности, већ су томе допринеле објективне околности." (11. новембар 2008, "Ало!")

"Лош резултат на изборима је последица свега што је СРС-у рађено претходних месеци, као и искривљене слике која о нама постоји у медијима." (11. новембар 2008, "Прес")

&

"Драган Тодоровић, потпомогнут Наташом Јовановић, Вјерицом Радетом и Еленом Божић толико добро води странку, да би требало да клекне пред Тадића и да га моли да у наредне две-три године не буде никаквих избора." (Томислав Николић, као бивши заменик председника СРС-а, 12. новембар 2008, "Правда")

Незаштићени сведоци

"Новинар: А треба ли Шешељ да се плаши Николића и Вучића као незгодних сведока?

Драган Тодоровић: Знате, у Хагу су најављени неки сведоци чији идентитет још није откривен. Да ли ће се појавити неко од њих двојице или обојица...

Новинар: Ви кажете да ће њих двојицу позвати Хаг да сведоче против Шешеља?

Драган Тодоровић: Знате, нисам ни веровао да ће доћи до овога до чега је дошло јер нисам могао да схватим да Николић може да згази 18 година и да на најтежи могући начин, у најтежем могућем тренутку, изда и СРС и Шешеља." (09. новембар 2008, "Прес")

"Сад видим да су били у праву они који су годинама говорили да је Вук Драшковић на прави начин у једној својој песми пре много година опевао Драгана Тодоровића. Годинама нисам веровао у то, бранио Тодоровића, али небулозе које је изнео говоре да је у тој песми најбоље представљен. [...] Ма, то је само једна реч. У тој песми Драшковић је говорио о свима из СРС-а, о Шешељу, мени, а и за Тодоровића је нашао описну реч која му баш одговара. [Tа реч је] кретен!" (Томислав Николић, 10. новембар 2008, "Прес")

&

"Новинар: Нисте ми одговорили, да ли је био планиран напад на Вучића?

Драган Тодоровић: Будалаштина. Кад је СРС напао било кога?

Новинар: Па Шешељ је вадио пиштољ на студенте испред Скупштине?

Драган Тодоровић: То нису били студенти. Шешељ се бранио и од оних који су после тога осуђени због пљачке златаре. Не избегавате истину, то су чињенице, а ви обрћете ствари.

Новинар: Адвокат Баровић се оклизнуо на банану." (09. новембар 2008, "Прес")

"Ако није наредио Шешељ, онда је могуће да је Тодоровић заказао скуп и наредио напад на Вучића. Мада, могуће је да је то учинила и Елена Божић-Талијан [генерални секретар СРС-а]. У новој страначкој хијерархији она је одмах после председника. Мислим, она је испод њега!" (Томислав Николић, 10. новембар 2008, "Прес")

Туђ на своме

Александар Вучић, о граници Карлобаг-Огулин-Карловац-Вировитица:

"Ми ни тада ни данас нисмо хтели туђе, само оно што је наше, српско, а то јесу и Карлобаг, и Огулин, и Карловац, и Вировитица, и све те српске земље." (на Отаџбинском конгресу СРС-а)

"Из мојих уста нисте чули никада за ту границу, никада." (04. новембар 2008, "Б92")

"Могуће је да сам заборавио да сам то некад изговорио. Ја тако не мислим и ако сам то рекао, погрешио сам." (пошто су му цитиране речи из 2000, 09. новембар 2008, "Ало!")

&

"Јер, да неко 17 година галами Карлобаг, Огулин, Карловац, Вировитица, да 17 година стиче политички капитал у овом народу тврдећи да од Војислава Шешеља нема паметнијег Србина а онда преко ноћи тог Шешеља прогласи за лудака, одрекне се и Карловца и Вировитице и целога програма, а три дана након тога на изборима доживи аплауз и подршку бирачког тела – то само у Србији може да буде. Али и њихова сијалица ће брзо да прегори; кад би било поштовања закона у Скупштини Србији, прегорела би сутра. Јер, мандати недвосмислено припадају Српској радикалној странци. Као неко коме су толико пута одузимали освојене мандате, ја не могу то да прећутим." (Вук Драшковић, председник СПО-а, 13. новембар 2008, "НИН")

К познанију социјалне одговорности

"Очекујем од најбогатијих људи ове земље да покажу солидарност са осталим грађанима. У супротном држава ће морати да пронађе начин да их упути ка социјално одговорном понашању." (Борис Тадић, 09. новембар 2008, "Танјуг")

&

"Овом исплатом [обећаног повећања] прекинут је социјални геноцид над пензионерима, а да ли ће то тако остати или ће то неко срушити, не зависи од мене. Ја то сигурно рушити нећу." (Јован Кркобабић, потпредседник Владе и председник ПУПС-а, 10. новембар 2008, "Прес")

"Ми смо релативно млада партија, тако да још нисмо стигли да оснујемо омладинску организацију, што не значи да је нећемо имати." (Милош Вукојевић, секретар ПУПС-а, 10. новембар 2008, "Курир")

Није (њ)их убило орање...

"То [што је Ивица Дачић свој улазак у владу условио тиме да не добијем никакву функцију] мени није значило ништа. Он је тиме вероватно лечио неку своју бољку јер је морао да уђе у коалицију са политичком групацијом која Србију води у ЕУ. Дакле, Дачић је ушао у нашу бразду. И позиција СПО-а је таква да га контролише да ли се добро држи те бразде, наше бразде, европске, за коју се и СПО и ДС боре од 1990. године." (Вук Драшковић, 13. новембар 2008, "НИН")

"Нема никаквих сукоба са ЛДП. Наши програми су различити, што у изборним кампањама, кад се залажете за неке заједничке циљеве није толико битно, али у свакодневном деловању морате да афирмишете свој програм." (Владан Батић, посланих ДХСС-а, о изласку из посланичког клуба ЛДП-а, 12. новембар 2008, "Вечерње новости")

Заклињање у клетве

"Шта значи заклетва? Имамо заклетву и пред Богом и у цркви, па људи погазе те заклетве. Значи, између заклетве и клетве само је разлика у 'за'. Разлика је у томе да ли неко поштује дату реч, или не. Видите, имате врло лепих клетви, као, на пример, дабогда ти Борис Тадић био председник. Имате, међутим, тешке клетве, као што су: дабогда те возио Александар Вучић, дабогда ти финансије водио Верољуб Арсић, дабогда те од криминалаца бранио Ивица Дачић. Ето, видите како се девалвирају заклетве." (Зоран Красић, посланик СРС-а, говорећи у Скупштини о полагању заклетве тужилаца, 14. новембар 2008, "Политика")

Све што нас убије, није нас ојачало

"Из комунизма смо невакцинисани прешли у капитализам. Читаве генерације нису биле имуне на капитализам. Турбо фолк је резултат директног уласка капитализма. Прије га ниси могао видјети на телевизији јер су била два канала и постојали су уредници који су завршили све могуће факултете. Оног момента кад се отворило 756 телевизија и кад су ти уредници побјегли у Канаду а дошли неки други са два разреда основне школе, турбо фолк је кренуо. С друге стране, ко преживи турбо фолк и узме то као рационално искуство, вакцинише се, постаје неко ко може да преживи још јачи удар." (Ненад Јанковић – др Неле Карајлић, вођа групе "The No Smoking orchestra", 13. новембар 2008, "НИН")

ВРЕМЕПЛОВ

"Изгледа да Томислав Николић ужива у невербалној комуникацији. Председнику посланичке групе ДС показује средњи прст, а мени шаље пољубац." (Гордана Чомић, посланик ДС-а, за скупштинском говорницом, фебруар 2005)

"Родио сам се у Сарајеву. Основну школу сам завршио у Сарајеву са свим петицама. Другу сарајевску гимназију завршио сам 1981. са покојом петицом, а на Филозофском факултету, Одсјек оријенталистика, поновио сам успјех из основне школе – поново сам имао све петице. Факултет никад нисам завршио, али и поред тога људи ме зову доктор." (Ненад Јанковић – др Неле Карајлић, јул 2005, аутобиографија у "НИН"-у)

 

Од истог аутора

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер