среда, 01. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике
Рубрике
Економска политика

Нема кризе за БРИКС?

Милан Пурић   
среда, 23. новембар 2011.

УН су већ годинама под притиском ка новом устројству или тоталном распаду. Кад генерални секретар НАТО Расмунсен каже да се може интервенисати без УН, онда је то најава опасног распада система. Улога и место НВО сектора у мекој окупацији света је демистфикована преко интернета.

 
Савремени свет

Зашто је демократија у кризи?

Александер Герлах   
уторак, 19. април 2022.

Да би се демократска криза ставила под контролу, више није довољно елиминисати економске неједнакости – важно је открити зашто су племенске, националистичке, религиозно улепшане теорије супериорности и завере успеле да заузму место рационалног, секуларног, научног погледа на свет

 
Коментар дана

Трећи кабл... "јер три су за срећу"

Никола Врбашки   
четвртак, 02. мај 2019.

 „У Србији, двехиљадитих година под Вучићем, имали су корупцију, непотизам, медијски мрак, девастирано судство, али су произвели Вулина, Весића, Бранбићку, богат ријалити програм, Београд на води и гондолу са три кабла. ....“. Да ли би овако звучала реплика из филма када би се у филму „Трећи човек“ споменула Србија под Вучићем уместо Италија под Лукрецијом Борџијом?

 
Културна политика

"Рагузирање" и "уринирање", или Мирко Ковач у зрцалу

Владимир Кецмановић   
уторак, 19. март 2013.

Сигурно је да има људи који не воле Мирка Ковача. Али, откуд претпоставка да су ти људи жалосни због његовог излечења? Могу да кажем да Мирка Ковача, баш као ни Филипа Давида, нити волим нити мрзим. Али им желим свако добро.

 
Колумне Ђорђа Вукадиновића

Фирери из нашег сокака

Ђорђе Вукадиновић   
субота, 11. октобар 2008.

Из архиве НСПМ - (09.10.2007), "Политика"

Политички најзадовољнији у Србији данас су два, наводно, љуто завађена новосадска “фирера”, Горан Давидовић и Ненад Чанак.

 

 
Савремени свет

Нови “морални диктатори” и крах европске политичке самосталности

Весна Кнежевић   
понедељак, 18. април 2022.

После зиме европског незадовољства, долази лето европског очаја. Руси и Украјинци барем знају за шта се боре

 
Преносимо

Прва ставка српског националног програма - да свако дете има брата и сестру

Слободан Антонић   
недеља, 29. новембар 2015.

Посебно је мало деце у центру Београда, у коме је идеал: три телевизора, два пса и једно дете. Да би се ствари у држави окренуле, политичка елита мора се бавити проблемом наталитета.

 
Колумне Ђорђа Вукадиновића

Томина песма

Ђорђе Вукадиновић   
уторак, 16. септембар 2008.
Зато су, у суштини, могућа само два тумачења онога што већ две недеље гледамо на политичкој сцени. Или је, једноставно речено, Тома „легао на Тадићеву руду“ и истакао своју кандидатуру да у неком наредном дељењу карата он буде „Дачић уместо Дачића“.
 
Политички живот

Излагање на седници скупштине о КиМ, 29. 5. 2019. (1) – Пре вас, Приштина није могла овако да вршља по КиМ. Постоји ли црвена линија? Да ли је и даље на снази Устав и Резолуција 1244? Не срљајте даље, Косово чува нас од даљег „парања чарапе“

Ђорђе Вукадиновић   
понедељак, 14. октобар 2019.

Шта је „компромис“ на који смо спремни? Постоји ли „црвена линија“? Да ли је још на снази резолуција ове скупштине да свако решење питања Косова и Метохије мора да буде у складу са Уставом Републике Србије и Резолуцијом 1244 СБ УН?

 
Преносимо

Кумови са Девичанских Острва, или како сам узнемирио јавност

Бојан Пајтић   
среда, 28. октобар 2015.

Веома добро знам да, док је Вучићев режим на власти, неће бити епилога овог случаја. Свакако не истинитог или праведног епилога. Докази и документи ће бити важни тек после политичких промена у Србији. 

 
Колумне Ђорђа Вукадиновића

Шамар у лице – памет у главу

Ђорђе Вукадиновић   
понедељак, 13. октобар 2008.

Није ли позивање на „реалност“, „прагматизам“ и „објективне међународне околности“ сво ово време била омиљена мантра и наших домаћих евро-атлантиста коју је Мило Ђукановић сада само поновио?

 
Политички живот

Да ли би напуштање институција заиста „нанело штету српском народу на Косову“

Цвијетин Миливојевић   
недеља, 17. октобар 2021.

Док су специјалци РОСУ лепили стикере преко српског грба на регистарским таблицама, хиперконструктивни режим у Београду позивао је на “српско јединство на локалним изборима” који се одржавају у складу са Уставом (независне) Републике Косово?!

 
Преносимо

Украјинци - бесна и изневерена нација

Тим Џуда   
субота, 19. децембар 2015.

 - У случају Украјине постоји само једно поређење са Балканом. То је Црна Гора. Ако погледате све пописе у Црној Гори видећете велике промене у броју људи који се изјашњавају као Срби и као Црногорци. Становништво махом прича исти језик и православне је вере и врло је мала разлика између тога да ли сте Србин или Црногорац.

 
Економска политика

Да ли би банкрот у аргентинском стилу могао уништити Грчку

Вито Танци   
среда, 23. новембар 2011.

Постоје и други разлози зашто би грчки банкрот имао озбиљније последице од аргентинског. Пре него што је Аргентина банкротирала, економија земље је претрпела три спољна шока.

 
Политички живот

Излагање на седници Скупштине о КиМ, 29. 5. 2019. – Пре вас и пре Бриселског споразума, Приштина није могла овако да вршља по северу КиМ. Да ли се осећате одговорним? Да ли је и даље на снази Устав и Резолуција 1244? Не срљајте даље

Ђорђе Вукадиновић   
понедељак, 12. септембар 2022.

Шта је „компромис“ на који смо спремни? Постоји ли „црвена линија“? Да ли је још на снази резолуција ове скупштине да свако решење питања Косова и Метохије мора да буде у складу са Уставом Републике Србије и Резолуцијом 1244 СБ УН?

 
Коментар дана

О Богородичиној цркви у Паризу и једној лицемерној "бризи за сиротињу"

Никола Танасић   
понедељак, 22. април 2019.

Најзад, шта мислите — да ли је иједан појединачни свештеник Римокатоличке цркве убедио више људи да донирају новац за сиротињу, или за страдале у несрећи, него што је то учинила једна катедрала Нотр Дам?

 
Културна политика

Приватни или државни универзитети

Ђорђе Штефан   
петак, 05. април 2013.

У Србији систем тера младе да се убијају алкохолом, проституцијом и виртуелним вештачким животом, уместо да доприносе радом и производњом себи, земљи, свету, пријатељима, родитељима. У Србији систем мрзи свој народ, своју омладину, своју интелигенцију…

 
Савремени свет

Руски одговор на западне санкције - далеко од колапса

Горан Николић   
петак, 15. април 2022.

Наравно, у случају драматичног погоршања односа САД и Кине, везе Москве и Пекинга биле би додатно интензивиране, али некапацитативност да се произведу високотехнолошке компоненте (чипови су најбољи пример), барем у средњом року, остаће баријера економском развоју обе државе

 
Коментар дана

Албански војници у Северној Митровици као илустрација беде и немоћи режима Александра Вучића

„Отаџбина“   
четвртак, 04. април 2019.

Једино смена издајничког режима Александра Вучића може да Србији врати Косово и Метохију и обезбеди сигурност и заштиту Срба у јужној српској покрајини.

 
Економска политика

Источна Европа треба највише да стрепи од повлачења банака

Фајненшел тајмс   
уторак, 15. новембар 2011.

Пошто западне банке контролишу скоро три четвртине банкарског система Источне Европе, тај регион је онај који треба највише да стрепи од повлачења банака развијених тржишта са тржишта у развоју.

 
<< Прва < Претходна 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 Следећа > Последња >>

Страна 103 од 438

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер