четвртак, 26. септембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике
Рубрике
Културна политика

Глобализација и савремени спорт

Златко Богатиновски   
среда, 08. август 2012.

Такмичења анимирају широке слојеве љубитеља спорта у лику публике и навијача, који су, у ствари, новоформирани „потрошачи спорта”. Термин „љубитељ спорта” постао је део непрофитне прошлости спортских игара.

 
Политички живот

Зашто је израз „Западни Балкан“ опака језичка пракса?

Слободан Самарџић   
понедељак, 01. фебруар 2021.

Kада је Хрватска ушла у ЕУ (2013) и као једина западнобалканска земља напустила ово друштво, више није било никаквог географског смисла да остане овај заједнички назив

 
Коментар дана

Поводом похвала Џејмса Матиса на рачун "Олује" - Да ли је етничко чишћење образац за Нови светски поредак у 21. веку?

Милојко Будимир   
недеља, 16. јул 2017.

За све упућене у грађански рат који је од 1991. до 1995. године вођен у Хрватској, од самог почетка је јасно коју ратујућу страну је заступала и протежирала Америка. Од напада НАТО авијације на аеродром Удбина у Лици и положаје ПВО система РСК, иако им је требало бити познато да је то била заштићена зона Уједињених народа.  У овоме посебну улогу имала је америчка војна компанија Milirary Resorces  Incorporated (МПРИ)

 
Културна политика

Министар Петковић, патриотизам и културна политика

Маринко М. Вучинић   
понедељак, 30. јул 2012.

Браца Петковић је дуго културни посленик да би могао бити сврставан у вашарске и примитивне српске националисте који доносе велике невоље и наносе озбиљну штету српском народу и његовом националном интересу.

 
Савремени свет

Геополитика америчких избора - Ово није само предизборна кампања већ први стадијум истинског грађанског рата?!

Александар Дугин   
понедељак, 02. новембар 2020.

Значајно је да су и сами Американци недавно открили ову геополитичку димензију САД. У том смислу, иницијатива за стварање института за економски развој концентрисаног на оживљавање микро и малих градова и индустријских центара у срцу САД је значајна

 
Преносимо

Најпре вода за цео Београд, па тек онда „Београд на води“

Сузана Грубјешић   
среда, 12. март 2014.

Заблуда је да се у Београду добро живи, јер Београђани деле судбину целе Србије. Највећи проблем Београда јесте незапосленост, мале плате оних који раде и бедне пензије оних који су до јуче радили. Београду су неопходни озбиљни домаћи и страни инвеститори који ће отворити нова радна места, баш као и у целој Србији.

 
Економска политика

„Случај акцизе“ и русофобија: медијска јавност против јавног интереса

Никола Танасић   
среда, 19. јануар 2011.
Сузбијање свести о елементарном економском патриотизму на коме почива апсолутно свака здрава економија у свету представља застрашујућу, ужасавајућу тековину прве деценије слободе медија у Србији.
 
Савремени свет

Амерички сан - Буђење (II) "Две Америке" и полицијска држава

Зоран Грбић   
понедељак, 02. новембар 2020.

Термин ''две Америке'' ушао је у ширу употребу 2004. године, нешто раније него што је почела наша прича о ''две Србије''. Сенатор и председники кандидат Џон Едвардс је тада говорио о Америци оних који имају и оних који немају, о онима који имају најбоље здравстевно осигурање и онима који га уопште немају

 
Преносимо

Победа Русије је убедљива, али је ово само прва трећина геополитичке битке у Украјини

Душан Пророковић   
уторак, 11. март 2014.

Путин је преузео контролу над пола Украјине за мање од две недеље, без испаљеног метка. Победа Русије је убедљива, али је ово само прва трећина геополитичке битке у Украјини.

 
Економска политика

Јеретичка питања о инертности и сервилности

Јован Б. Душанић   
четвртак, 13. јануар 2011.

Због чињенице да се ЕУ већ годинама не успева да избори са глобалном кризом, поставља се логично питање: да ли ће ЕУ уопште постојати кроз једну деценију, а ако и опстане, колико ће се она разликовати од ЕУ којој смо тежили и којој смо се безалтернативно упутили?

 
Економска политика

Сеулски уместо Вашингтонског консензуса и покушај реанимације неолибералних догми

Јован Б. Душанић   
уторак, 25. јануар 2011.

За разлику од Вашингтонског консензуса, Сеулски наглашава да не постоји универзална формула за успех при реформисању привреда.

 
Савремени свет

Сан о "америчком начину живота" (III)

Зоран Грбић   
недеља, 08. новембар 2020.

САД су ван и политике и даље у много чему пуританска држава. Што не мора да буде лоше, напротив. Само је то чудно за државу која себе сматра предводником света. Религија је вероватно најбољи показатељ конзервативизма. Тенденција је да становништво сиромашних држава буду више религиозни. Али не и Америка

 
Преносимо

"Сулејман Величанствени"

Владан Динић   
понедељак, 17. март 2014.

Био сам убеђен да ПЛ политику не прати, а знам да се у њу не разуме, изненадио сам се. Фактографски је упамтио све успехе ППВ-а и нове (тренутно бивше) власти и приметио сам да све зна и о Београду на хлебу и води, Сартиду на небу, о успесима у борби против криминала, о шеицима... бедуинима, пирамидама и арапским катакомбама...

 
Политички живот

Одбројавање је отпочело

Цвијетин Миливојевић   
субота, 30. јануар 2021.

Дијалога мора бити, не зато што Врховник или преузвишено полтронство око њега то жели - већ зато што је то (ЕУ) "Инквизиција" нашему Врховништву наложила!

 
Коментар дана

Не зна се шта је горе – ако су му је наметнули, или ако је се сам сетио

Бранислав Ристивојевић   
понедељак, 19. јун 2017.

“Просто се не зна шта изазива већу саблазан: сам предлог мандатара или начин на који СНС политички надничари покушавају да га оправдају. Када сам га чуо помислио сам на тренутак да гледам директан пренос доделе Оскара”

 
Културна политика

„Женска развратничка култура”

Владислав Ђорђевић   
субота, 21. јул 2012.

Не могу се само поп-певачице оптужити за распиривање „женске развратничке културе”. Телевизијске серије, филмови, позоришне представе и литература такође пропагирају „женску развратничку културу”.

 
Политички живот

Чије је Косово по председнику САНУ Владимиру Костићу

Маринко М. Вучинић   
понедељак, 18. јануар 2021.

Изјава председника САНУ Владимира Костића да Косово није наше и да то што пре треба да прихватимо, благо речено, је неодговорна и апсолутно неприхватљива јер дезавуише институцију на чијем је челу

 
Коментар дана

Катарска криза и велики расцеп у сунитском свету

Михајло Бркић   
среда, 14. јун 2017.

Одмеравање снага је наставак и крак трајног сукобљавања Краљевине Саудијске Арабије и Исламске Републике Иран, као и ветар у леђа Трамповој изразитој антииранској реторици, која је опет у потпуности на линији израелског става према историјском персијском ривалу.

 
Културна политика

О психолозима у политици

Златко Богатиновски   
недеља, 08. јул 2012.

Деведесетих година прошлог века, уз вишестраначки живот долази и нова генерација психолога који се ангажују у политици као опозиционари. Неки оснивају или учествују у оснивању нових странака. Неки су само чланови странака, с нижим или вишим партијским функцијама. Неки или неке биће на државним функцијама.

 
Политички живот

Најзаинтересованији за име опозиционог кандидата је, наравно, режим – да би га могли благовремено облатити и демонизовати

Ђорђе Вукадиновић   
уторак, 12. јануар 2021.

Прича са „државним ударима“, „атентатима“ и „прислушкивањем“ има сличну психолошки-мотивациону и интегративну функцију. Нема сумње да ће се то пре или касније завршити као у оној причи о баби и вуку. На крају им нико више неће ништа веровати, чак и ако случајно буду у праву.

 
<< Прва < Претходна 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 Следећа > Последња >>

Страна 116 од 434

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер