понедељак, 06. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике
Рубрике
Културна политика

"Прекомерна употреба силе" или испирања мозга

Игор Марковић   
понедељак, 27. август 2012.

Ово је само једна од стотине дезинформација и манипулација којима су изложени читаоци дневне штампе у Србији, док новинари могу спокојно да лажу, клевећу, сатанизују личности и институције, па чак и да нападају полицију.

 
Савремени свет

Глобална "гретенизација"

Јован Алексић   
недеља, 12. септембар 2021.

Откуд ми уопште знамо за малу Грету? Откуд знамо за то "свето дете" западних мејнстрим медија? Откуд знамо за тинејџерку чистог, невиног лица, разјареног погледа, карактеристичних фацијалних експресија?

 
Коментар дана

Да ли је рекетом над пензинерима спречен банкрот Србије?

Александар Михаиловић   
понедељак, 30. октобар 2017.

Због чега су овомиленијумске власти Србије довеле Фонд ПиО у стање зависности од буџета ако он може сам да се одржава, оплођује и да пензије буду веће? Ко властима Србије даје за право да пњачкају тај Фонд и распродају његову имовину својим тајкунима, финансијерима странака и странцима? 

 
Културна политика

"Карамазовски" случај Александра Тијанића

Марко Радовановић   
уторак, 28. август 2012.

Најчешће помињани разлози зашто би Тијанић требало да оде са места кормилара РТС-а је што програм ове телевизије изгледа бедно (а једини се плаћа из џепова грађана), што је исти био сарадник скоро свих власти у последњих 20 година, а често се да посегнути и за неким инсинуацијама да је исти склон финансијским злоупотребама.

 
Савремени свет

Геополитички пораз Америке и наставак рата другим средствима

Никола Танасић   
петак, 20. август 2021.

Која ће се игра играти у „новој подели карата“ у Средњој Азији после пада Авганистана у руке талибана? То пре свега зависи од тога кога ће Американци сматрати за главног противника у регији. Номинално је то Иран, традиционално је Русија, са којом су Американци једном већ успешно „натезали конопац“ у Авганистану, али ипак највећи ривал свакако ће бити Кина. 

 
Коментар дана

Стрела је одапета или нек вам сад Солана објасни како је Косово јединствен случај

Бранислав Ристивојевић   
четвртак, 05. октобар 2017.

Јадна нек је мајка овим сиротим Каталонцима када им треба Чанак да их учини независним. Ни не знају у којој су опасности да заврше централизовани са свим полугама моћу у престоници као и сви они силни војвођанери који следе политичког зомбија.

 
Културна политика

Глобализација и савремени спорт

Златко Богатиновски   
среда, 08. август 2012.

Такмичења анимирају широке слојеве љубитеља спорта у лику публике и навијача, који су, у ствари, новоформирани „потрошачи спорта”. Термин „љубитељ спорта” постао је део непрофитне прошлости спортских игара.

 
Политички живот

Раздвајање избора или нови бојкот

Маринко М. Вучинић   
недеља, 28. март 2021.

Вучићу је јасно да не може дозволити раздвајање избора, јер би тако, посебно на локалном нивоу, његови обезличени напредњачки кадрови, без његове личне подршке били пред озбиљним политичким изазовима

 
Културна политика

Министар Петковић, патриотизам и културна политика

Маринко М. Вучинић   
понедељак, 30. јул 2012.

Браца Петковић је дуго културни посленик да би могао бити сврставан у вашарске и примитивне српске националисте који доносе велике невоље и наносе озбиљну штету српском народу и његовом националном интересу.

 
Савремени свет

Сајгон, Техеран, Багдад, Кабул…

Слободан Самарџић   
субота, 21. август 2021.

Американцима није први пут да на брзину пакују кофере и главом без обзира беже кући. Притом остављају хаос за собом који исходи хиљадама мртвих. То није случај окупације која се завршава победом домаћих снага и одласком окупатора

 
Економска политика

Златна правила макроекономије

Џејмс Бредфорд Де Лонг   
уторак, 25. јануар 2011.

Дакле, постоји правило које се не доводи у питање: уколико државни званичници у покушају да спрече понављања економске кризе дају велике спасилачке пакете банкама и по сваку цену настоје да попуне рупе у буџету, привреда ће доживети стагнацију.

 
Политички живот

Шта се згоди кад се улизица роди - јуче, данас, сутра

Цвијетин Миливојевић   
уторак, 06. април 2021.

Пошто сва напредњачка пропаганда, у последње две године, личи, као јаје јајету, на, нека ми Бог опрости, немачку националсоцијалистичку (пре почетка Другог рата), после увођења свевидећег ока и уха „Ganz Deutschland hört den Führer mit dem Volksempfänger „ – „Цела Немачка слуша/чује Фирера путем народног пријемника (јединог радија)" – за очекивати је ускоро и фаталистичке напредњачке поруке типа „Unsere letzte Hoffnung АН - Наша последња нада АВ"

 
Преносимо

Ратко Дмитровић је права мета, а не Вучић и цензура

Владан Динић   
понедељак, 12. мај 2014.

Очито је да су овде многе вредности поремећене, да су аргументи чињеница поклекли пред аргументом силе, да су национални интереси Србије само и понекад фуснота, а заслепљеност путем без алтернативе – српско лудило.

 
Економска политика

Сеулски уместо Вашингтонског консензуса и покушај реанимације неолибералних догми

Јован Б. Душанић   
уторак, 25. јануар 2011.

За разлику од Вашингтонског консензуса, Сеулски наглашава да не постоји универзална формула за успех при реформисању привреда.

 
Политички живот

Баук Резолуције Европског парламента

Слободан Самарџић   
петак, 02. април 2021.

Ако хоћемо и једно и друго, морамо се провући кроз Сцилу и Харидбу демократије и суверености, што је заправо теснац између запада и истока. Ова Резолуција Европског парламента на изричит начин нам показује природу ове дилеме. Задатак будуће власти Србије, када дође на политичку сцену, није да се определи него да практично решава ову дилему

 
Преносимо

Како је Дан победе цинично маскиран „Даном Европе“

Ненад Поповић   
петак, 09. мај 2014.

Неправедно је, али са њихове тачке гледишта можда и разумљиво, да Немачка, Хрватска или Мађарска, које су у Другом светском рату биле на страни агресора, желе 9. маја да славе Дан Европе. Али за Србију, земљу чији је готово сваки становник изгубио неког ближњег у Другом светском рату, та дилема не би смела да постоји.

 
Савремени свет

Међународни положај Србије између западног "загрљаја" и кинеског "полузагрљаја"

Мирослав Самарџић   
среда, 01. септембар 2021.

Најважније одлуке којима се уобличава економски и политички систем у Србији доносе се од стране великих сила. Србија је полуколонија, државе којима смо подређени контролишу политичке процесе у нашој земљи. 

 
Коментар дана

Протести пред Владом су куцање на споредна врата – моћ станује на Андрићевом венцу

Никола Тодоровић   
уторак, 26. септембар 2017.

 Протест испред зграде Владе је куцање на споредна врата. На челу тима, који по Уставу одређује и води политику државе - што би рекли селектор екипе,  постављен је експерт без партије, којем је зато лакше наменити пролазну улогу. 

 
Економска политика

„Случај акцизе“ и русофобија: медијска јавност против јавног интереса

Никола Танасић   
среда, 19. јануар 2011.
Сузбијање свести о елементарном економском патриотизму на коме почива апсолутно свака здрава економија у свету представља застрашујућу, ужасавајућу тековину прве деценије слободе медија у Србији.
 
Политички живот

Сирови, непросвећени апсолутизам

Слободан Самарџић   
субота, 27. март 2021.

Имамо на делу један феномен који ме подсећа на идеал реформског комунизма у Мађарској седамдесетих година прошлог века. Извесни Андраш Хегедиш изнео је идеју да треба реафирмисати опозицију у земљи, али тако да владајућа партија остане на власти и да сама себи буде опозиција

 
<< Прва < Претходна 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 Следећа > Последња >>

Страна 117 од 438

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер