четвртак, 18. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике
Рубрике
Економска политика

Фискални ризик и одрживост јавних финансија европских земаља

Мејплкрофт   
уторак, 01. март 2011.

Демографска ситуација у већини држава “изузетног ризика“ је још драматичнија услед њихове изложености глобалној рецесији која је утерала државне билансе у црвене цифре. То се најизразитије види у Јапану.

 
Савремени свет

Амерички сан - Буђење (II) "Две Америке" и полицијска држава

Зоран Грбић   
понедељак, 02. новембар 2020.

Термин ''две Америке'' ушао је у ширу употребу 2004. године, нешто раније него што је почела наша прича о ''две Србије''. Сенатор и председники кандидат Џон Едвардс је тада говорио о Америци оних који имају и оних који немају, о онима који имају најбоље здравстевно осигурање и онима који га уопште немају

 
Културна политика

Успон Мрачног витеза и сви амерички страхови

Никола Танасић   
уторак, 11. септембар 2012.

Лик Бетмена није ништа мање сложен од славне „галерије битанги“. За разлику од Супермена, Спајдермена, Халка или Фантастичне четворке, Бетменов задатак није да штити свој град од непријатеља којима држава нема снаге да се супротстави, већ од његове сопствене трулежи.

 
Политички живот

Бајден или Трамп, која је разлика за Србију?

Драгана Трифковић   
недеља, 20. децембар 2020.

Позитивна ствар у свему јесте то да Срби не гаје илузије према Бајдену какве су гајили према Трампу, па ће чињенице сагледавати без заводљивих емотивних импулса, долазећи у позицију да буду жестоко преварени

 
Коментар дана

Позив на дијалог и коментари - "наша деца", преговарачка правила и предаја унапред

Мирјана Радојичић   
понедељак, 31. јул 2017.

 А до тачке у времену у којој ће и једна таква завршница дуге српско-албанске политичке саге бити могућна довешће само стрпљење, истрајност, и много државничке далековидости и мудрости на српској страни. Па макар Нобелова награда за мир у међувремену и више пута отишла у неке друге, једнако (не)заслужне руке.

 
Културна политика

Београдским основцима лакша „хрваштица“

Војислав М. Станојчић   
петак, 07. септембар 2012.

Сем два једва видљива ћириличка ситна слова, и аутомобилске таблице су исписане хрваштицом. Београдски трамваји, аутобуси и тролејбуси , у већини случајева, поводе се за истом модом. Потписи у филмовима у биоскопима без изузетка су латинични.

 
Савремени свет

Успон и криза Европске уније (IV) - Немачка хегемонија

Мирослав Самарџић   
уторак, 29. децембар 2020.

Доба европске хегемоније у светском капиталистичком систему одавно је прошло. Економски успон Далеког истока довео је до радикалних промена у односима снага. Иако моћ САД опада оне су и даље светска супер сила. Европска унија у тој новој ситуацији  због своје привредне склеротичности и политичке подељености лако може постати периферија на Евроазијском континенту

 
Коментар дана

Мумифицирање академских фараона и Веља из Лондона

Саво Д. Манојловић   
недеља, 02. јул 2017.

Власт се временски ограничава, јер постоји тенденција да ће онај који је врши, почети да је (зло)употребљава како би на власти остао непримерено дуго. Управо зато у савременим политичким системима мандат непосредно изабраног председника се ограничава на два мандата.

 
Културна политика

Певци неслобода из мрачне прошлости, пишите о слободама 2012!

Мила Алечковић Николић   
уторак, 21. август 2012.

Не пишу „хроничари бивших неслобода“ ни против данашњих капиталистичких шпекулативних банкарских диктатура које до просјачког штапа доводе читав свет.

 
Политички живот

Косово и Метохија – између две реалности

Маринко М. Вучинић   
недеља, 13. децембар 2020.

Јасно је да се ради о судару две врсте реалности, једне изнуђене, политикантски прагматичне и дефетистичке, и друге која има своје чврсто упориште у косовском опредељењу и завету

 
Политички живот

Вучићева реторичка "одбрана РС" као медијска компензација за косовску капитулацију

Слободан Дурмановић   
среда, 23. децембар 2020.

Можда је свесрпски вођа, свезнадар и суперстар и о поменутом услову ЕК већ три пута питао Меркелову, али одговора још није добио или је, пак – у ћутању сигурност. Па ћемо о томе бити обавештени тек када на ред дође нова епизода Вучићевог “косовског јуначења” са почетка овог текста или када на ред, после Косова*, дође Република Српска? 

 
Преносимо

Победа Русије је убедљива, али је ово само прва трећина геополитичке битке у Украјини

Душан Пророковић   
уторак, 11. март 2014.

Путин је преузео контролу над пола Украјине за мање од две недеље, без испаљеног метка. Победа Русије је убедљива, али је ово само прва трећина геополитичке битке у Украјини.

 
Економска политика

Да ли је савремена демократија плутократска?

Александар Радовић   
четвртак, 24. фебруар 2011.

Плутократија подразумева постојање руководеће класе - малих група које су за командама различитих власти: политичких, економских и медијских. Услед раста неједнакости та моћна и богата каста сасвим се одвојила од остатка друштва.

 
Савремени свет

Амерички сан - Буђење (I) Избори и демократија

Зоран Грбић   
четвртак, 29. октобар 2020.

У последње време, након потписаног споразума у Вашингтону, у Србији су се поново појавила мишљења како су нам САД пријатељски наклоњене, и како смо по нечему културолошки блиски. САД су велика и моћна држава, и сви воле да траже сличности са победником

 
Преносимо

Медијски водич кроз изборну кампању 2014.

Милан Динић   
четвртак, 13. фебруар 2014.

Извор „Курира“ затим додаје како ће „наредних дана, захваљујући Мишковићевим парама, кренути брутална кампања, како у медијима, тако и на друштвеним мрежама, коју ће диктирати ’Мишковићеви опозиционари’.

 
Економска политика

Субвенције приватним инвеститорима: предности и мане

Јован Б. Душанић   
петак, 11. фебруар 2011.

Уместо да је овако озбиљно питање Скупштина регулисала законом, Влада је донела Уред­бу о усло­ви­ма и на­чи­ну при­лачeња ди­рект­них ин­ве­сти­ци­ја по којој се значајна државна средства издвајају за (углавном) иностране инвеститоре.

 
Политички живот

Децембар 1990 - децембар 2020. - „бућка“ је поново спремна

Цвијетин Миливојевић   
четвртак, 17. децембар 2020.

Након три деценије многостраначја и после толиких изборних циклуса, нелегалних и октроисаних избора - политички плурализам опет не станује у Србији

 
Преносимо

Храни Симу па шаљи на Твитер – интернет се умирити не може

Јована Глигоријевић   
петак, 07. фебруар 2014.

Било је у досадашњим изборним кампањама случајева када овај или онај политичар уради нешто непромишљено и, такорећи, изглупира се. Али да се цела странка изглупира, то нисмо доживљавали, све до суботе 1. фебруара.

 
Економска политика

Исисавање Србије преко страних осигуравајућих друштава

Владан Динић   
четвртак, 10. фебруар 2011.

Не би нас изненадила ни вест да смо пристали, можда и потписали да цео финанијски систем – све банке и сва осигурања буду искључиво у страним рукама, а да наши стручни кадрови и наши пословни простори буду само у класичном најму.

 
Савремени свет

Успон и криза Европске уније (III) - Ауторитарни карактер европских институција

Мирослав Самарџић   
понедељак, 23. новембар 2020.

Држава благостања мора да буде усидрена у уставно реконституисаној наднационалној европској политичкој творевини. Уколико до тога не дође, народи и њихове државе  пливаће као дрво  на таласима прекограничног необузданог тржишта

 
<< Прва < Претходна 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 Следећа > Последња >>

Страна 113 од 431

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер