Početna strana > Rubrike
Rubrike
Savremeni svet

Sociokulturna demencija Zapada i njene žrtve

Andrej Fursov   
nedelja, 05. avgust 2018.

<p Uopšte, ima dosta sličnosti između današnjeg Postzapada i pozne Rimske imperije (kraj III – sredina VI veka nove ere), preciznije PostRima. Reč je o tome, da je posle krize u III veku, posle pola veka vojne anarhije (235-285 godina nove ere), kada se za 50 godina izmenjalo 20 imperatora od Maksimina Tračanina do Karina, Rim već prestao da bude Rim

 

 
Prenosimo

"Prirodna Srbija" po albanskom receptu

Veljko Miladinović   
nedelja, 10. februar 2013.

Ako bi Srbija balansiranjem srpstva i jugoslovenstva uspostavila svoj prirodni uticaj na Balkanu, možda bi se izborila za prava koja imaju ostali narodi. I možda bi to bila najprirodnija Srbija.

 
Ekonomska politika

Šta evrozona mora da uradi da bi preživela

Volfgang Minhau   
ponedeljak, 08. februar 2010.

EU – a ne evrozona – mora iznova da izgradi svoje unutrašnje tržište, poljuljano tokom krize. To Evropskoj uniji pruža najveću šansu da pokrene proizvodni rast neophodan za dalji razvoj.

 
Savremeni svet

Kineska poruka Trampu – strateški bombarderi Pekinga učestvuju u združenim vojnim vežbama u Rusiji

Lorenco Vita   
petak, 20. jul 2018.

Kina će poslati strategijske bombardere Xian H-6 da učestvuju u združenim vojnim vežbama u Rusiji. Bombarderi Pekinga – ponos kineskog vojnog vazduhoplovstva – šalju važnu poruku njegovim direktnim konkurentima na Pacifiku

 
Prenosimo

Aleksandar Vučić traži političko zaleđe u Nemačkoj

Dojče vele   
četvrtak, 21. februar 2013.

Nemačka vlada je, jasnije od drugih, postavila uslove za nastavak približavanja Beograda Briselu. Među njima su reforme u oblasti pravosuđa, ljudskih prava i medija, kao i borba protiv korupcije koja svuda cveta. Ta borba je do nedavno ostajala samo na rečima.

 
Ekonomska politika

Država i privreda – ideologija intervencije

RTS   
nedelja, 07. februar 2010.

Sve glasniji su zahtevi radnika nekih privatizovanih preduzeća da se ponište ugovori i da država ponovo preuzme upravljanje tim preduzećima.

 
Savremeni svet

Iran i SAD - rat kojeg ipak neće biti

Aleksandar Zapoljskis   
subota, 14. jul 2018.

Iranske vazduhoplovne i pomorske snage nisu u stanju da se nadmeću sa snagama američke Pete flote, ali ni Vašington ne raspolaže sa kapacitetima za kopnenu invaziju na Iran. U prvom redu, čak ni sa minimalno potrebnim brojem pešadije. Kao što ni Peta flota ne može da je snažno podupre sa plovnog puta. Rečju, tesnac se lako zatvara

 

 
Prenosimo

Kanal Dunav-Morava-Vardar-Egej skup i besmislen projekat

Slobodan Rosić   
petak, 08. februar 2013.

Tokom kampanje za predsedničke izbore 2008, a i neko vreme posle toga, Tadić je sa mnogo entuzijazma i gotovo sa istim argumentima kao danas ministar Bačević najavio projekat plovnog kanala između Dunava i Egeja kao nešto što će doneti blagostanje Srbiji.

 
Ekonomska politika

Poklon za EU

Branko Pavlović   
petak, 05. februar 2010.

Najgore što EU može da se dogodi je da ne dođe do isporuke oružja Tajvanu, zato što u mogućem sukobu Kine i SAD EU može mnogo da profitira. Ako se sukob izbegne, EU ostaje sa svojim nagomilanim problemima.

 
Savremeni svet

Svetsko prvenstvo i "Bregzit"

Mik Hjum   
četvrtak, 05. jul 2018.

 Pre nego što je Svetsko prvenstvo počelo, navijači Engleske dobili su zvanično upozorenje da ne ističu svoju zastavu u javnosti — tj. da javno ne pokazuju podršku za svoju reprezentaciju — jer bi ih to označilo kao rasiste i imperijaliste u Rusiji

 

 
Komentar dana

Republika Srpska - svetlost u tami naših poraza

Ivan Stoilković   
subota, 09. januar 2016.

Republika Srpska je ona tačka u kosmosu koja nas, kada nam je teško, podseća da u nama postoji poluga kojom možemo da pomerimo zemlju. Stvorili su je oni koji su bili najhrabriji.

 
Kulturna politika

Incident Đoković

Slobodan Vladušić   
ponedeljak, 23. maj 2011.

Đoković nam tako pokazuje da se tradicionalne vrednosti kao što su vera, patriotizam i porodica mogu preobraziti u generator neslućene energije, a pokazuje nam i način na koji to mogu postati: potrebno je, naime, da se uokvire osećanjem mere i čojstva.

 
Politički život

Dogovor o podeli Kosova u senci korone

Dejan Mirović   
petak, 24. april 2020.

Vučić je po svemu sudeći, početkom marta u Vašingtonu sa izaslanikom za ''dijalog Kosovo-Srbija'' Grenelom, usaglasio dogovor o podeli. Nakon ukidanja vanrednog stanja i održanih izbora u Srbiji, uslediće i formalno potpisivanje dogovora o podeli u Beloj kući

 
Komentar dana

Ideološki napadi na veronauku pod maskom brige za vaspitnu ulogu škole

Igor Stevanović Orelj   
sreda, 30. decembar 2015.

Ovakve organizovane kampanje o ukidanju veronauke nemaju nikakve veze sa brigom o vaspitnoj ulozi škola, već je po sredi napad ideološke prirode.

 
Kulturna politika

Boris Malagurski među nama, ili gde se denu 184 milijarde ju-eura

Jasna Zagorac Simonović   
četvrtak, 12. maj 2011.

Gde se potroši 184 milijarde eura koliko su dužne bivše SFRJ, a koje je prikazao grafikonima Boris Malagurski, tako da slikovito prikazuju „naivne spomenike“ generacija koje dolaze da otplaćuju dugove?

 
Politički život

Klasni aspekti pandemije i Vučićev "farsični bonapartizam"

Miroslav Samardžić   
subota, 18. april 2020.

 Privatni interes ne sme biti kompas pomoću koga plovi čovečanstvo, za šta se zalažu neoliberali. Društvene reforme su neophodne kako bi bila razvijena infrastruktura koja je neophodna za borbu protiv zaraznih i drugih bolesti

 

 
Komentar dana

Nove smišljene smutnje - povodom odluke tzv. Ustavnog suda Kosova o ZSO

Darko Simović   
utorak, 29. decembar 2015.

Odluka Ustavnog suda tzv. Republike Kosovo je opterećena političkim ocenama koje su neprimerene prirodi ovog organa koji se pri odlučivanju prvenstveno mora rukovoditi pravnim rezonom.

 
Kulturna politika

Nacionalne penzije i aleja zaslužnih građana

Dragiša Kalezić   
ponedeljak, 16. maj 2011.

Ako smo hteli da nacionalnu penziju vrednujemo kao čisto priznanje, oslobođeno od implikacija socijalne pomoći, onda smo kriterijum za izbor morali maksimalno zaoštriti, te tako broj dobitnika ograničiti na one pojedince od čijeg je dobra svima nama bolje.

 
Politički život

Korona i diktatura

Slobodan Samardžić   
ponedeljak, 13. april 2020.

Čak i sa stanovišta političkih ciljeva vlasti – da ostane večno u toj poziciji – ovakvo ponašanje u vanrednom stanju nije potrebno. Kada se ono završi, nastaviće se tamo gde se stalo. Neće im pobeći ni vlast, ni moć, a najmanje demagogija. 

 
Prenosimo

Bilo jednom u Vestfaliji

DŽefri Vičkroft   
petak, 03. maj 2013.

Ni Sidni Smit nije mislio da smo svemoćni, kako je to naznačio ovim rečima koje danas deluju čudnovato prikladne. Možemo sažaljevati Grke ili osuđivati činjenicu da je Bagdad bio ugnjetavan. Ili, kako bi Brajd možda sada rekao, saosećamo s narodom Bosne, Avganistana, ili gde god bio sledeći na liberalno-intervencionističkom atlasu.

 
<< Prva < Prethodna 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 Sledeća > Poslednja >>

Strana 142 od 438

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner