Početna strana > Rubrike
Rubrike
Savremeni svet

Neliberalne demokratije ili kako objasniti izbor(e) u Istočnoj Evropi

Vukašin Neimarević   
subota, 17. mart 2018.

Koncept neliberalne demokratije prvi je izneo Farid Zakarija 1997. godine. Po njegovom mišljenju, neliberalne demokratije nalikuju u mnogome liberalnim demokratijama, jerimaju slobodne ili barem delimično slobodne izbore, s tom razlikom što u neliberalnim demokratijama nedostaju neki drugi elementi liberalne demokratije a prvenstveno se tu misli na jako civilno društvo. Međutim, neliberalna demokratija, jednako kao liberalna,obuhvatavrednosti slobode okupljanja, raznolikost medija i višepartijski sistem

 

 
Prenosimo

Za Kosovo nema dobrog rešenja

Aleksandar Vučić   
sreda, 02. januar 2013.

Ova vlada i nova generacija političara razumeju da su rezultati rada ono što će vam doneti uspeh ili neuspeh, a ne koliko ste lepi i koliko se slikate na TV.

 
Ekonomska politika

Od očuvanja radnih mesta – nema ništa!

Branislav Kostić   
utorak, 10. novembar 2009.

Dakle, svi građani, i iz onako istanjenih buđelara, finansiraju „nove svojinske vlasnike“ koji realizacijom podosta programa dobijaju i bukvalno – besplatnu radnu snagu.

 
Savremeni svet

Indija se mora pripremiti za rat na dva fronta – sa Pakistanom i Kinom

Prakaš Katoč   
četvrtak, 15. mart 2018.

Indija se mora pripremiti za rat na dva i po fronta. Njene jedinice moraju da pokriju oblasti u kojima su tradicionalno bile slabo prisutne. Urgentno je potrebno da se razvije pogranična infrastruktura, angažovanjem civilnih entiteta.

 
Prenosimo

Čije su kosovske ulice i trgovi

Mirko Rudić   
petak, 28. septembar 2012.

Jedan veći broj ulica na Kosovu danas pripada pripadnicima OVK, među kojima su i mnogi u Srbiji optuženi za ratne zločine. Najveća čast se ukazuje Ademu Jašariju. On je osnivač OVK i skoro svaki kosovski grad ima ulicu sa njegovim imenom. On ima spomenik i u Tirani, a najveći je podignut u Srbici.

 
Ekonomska politika

Svetska banka protiv Srbije

Dejan Mirović   
ponedeljak, 09. novembar 2009.

Dakle, Svetska banka, u kojoj glavni uticaj imaju SAD, danas traži od Srbije odricanje od Kosova, a u ekonomskom smislu sasvim suprotno od onoga što je smisao američkog antikriznog programa od oko 800 milijardi dolara.

 
Savremeni svet

Kako se armija Izraela priprema za rat na više frontova

Jakov Lapin   
sreda, 14. mart 2018.

Tokom govora u Interdisciplinarnom centru u Hercliji, početkom januara, načelnik glavnog štaba IOS-a Gadi Ajzenkot, identifikovao je pet frontova koji predstavljaju pretnju po Izrael

 
Prenosimo

Novi „migovi” i S-400 stižu u Srbiju

Miroslav Lazanski   
subota, 01. decembar 2012.

U paketu sa avionima „mig-29M2” trebalo bi da stignu i raketni sistemi „pancir“ i „buk“. To bi svakako bitno ojačalo trupnu protivvazdušnu odbranu, ali i odbranu delova naše teritorije. No, ono najznačajnije što nam Moskva sada nudi jeste strateški PVO sistem S-300 sa raketama iz sistema S-400.

 
Ekonomska politika

Da li dolar umire sporom smrću?

Majkl Šuman   
nedelja, 08. novembar 2009.

Kako bi već oslabljeni zelembaći mogli da zadrže svoju vrednost dok nadmoć američke ekonomije iščezava? Ali onda je usledilo iznenađenje – ulagači širom sveta odlučili su da je dolar sigurno utočište u vreme opšte nesigurnosti.

 
Savremeni svet

"Savez kineskih socijalističkih republika"

Aleksandar Hramčihin   
ponedeljak, 26. februar 2018.

U poređenju sa Bliskim istokom, Ukrajinom, Afrikom i Korejskim poluostrvom, region jugoistočne Azije i njemu susedni deo Okeanije izgledaju kao vrlo spokojna mesta.

 
Komentar dana

Smrtonosna opomena, ili šta zna jedan londonski student o Srebrenici, a ne zna o Bratuncu

Vojislav M. Stanojčić   
četvrtak, 23. jul 2015.

U znak saosećanja sa njihovim porodicama, trebalo bi da ih se svakog 11. jula sećamo, isto onako kao što se sećamo žrtava iz Drugog svetskog rata. Istina, Evropski parlament usvojio je 2009. godine rezoluciju o Srebrenici, ali je Ujedinjeno kraljevstvo jedina država koja ju je dosad zvanično prihvatila.

 
Kulturna politika

Omaž beogradskim legendama

Nikola Tanasić   
ponedeljak, 21. februar 2011.

Svi aspekti „Montevidea“ plene pažnju i odišu prijatnim, u našoj zemlji u poslednje vreme retkim profesionalizmom i pedantnošću, kao što i ideja filma unosi u kulturnu javnost zemlje preko potrebni i skoro potpuno zaboravljeni duh.

 
Politički život

"Sestre Karmelićanke", ili Ustavni sud je veći krivac čak i od Aleksandra Vučića

Cvijetin Milivojević   
utorak, 14. januar 2020.

Šta li Sestre Karmelićanke misle o izjavi predsednika Srbije - ako u Ustavu Srbije  na koji se zakleo piše da je obaveza te države da brine o položaju svojih sunarodnika izvan Srbije (valjda i u Crnoj Gori) - kad, Vrhovnik kuka kako - "šta god da kažemo, to može da bude okvalifikovao kao mešanje u unutrašnje svari suverene države"?

 
Komentar dana

Hoće li biti građanskog rata u Brazilu?

Vladimir Jevtić   
subota, 22. avgust 2015.

Kada SAD žele da unište jednu zemlju,ovo je već postalo šablon, one je destabilizuju iznutra i tada koriste opoziciju kojoj su obećali „bolji život“ u rušenju legalno izabrane vlade.

 
Kulturna politika

Ko je kriv za gužvu na Dvoru

Dragomir Antonić, Divna Vuksanović, Željka Buturović, Zoran Milivojević   
nedelja, 20. februar 2011.

Takve emisije nisu uzrok, već posledica. One, čim su toliko gledane, jasno je da zadovoljavaju određene potrebe naroda. Prema tome niti srozavaju kulturu, niti podstiču nasilje, već samo konstatuju kulturološku dijagnozu velikog dela naroda.

 
Politički život

"Magareće godine" kao obavezna faza u sazrevanju „detinjastih radikala" u zrele, odrasle i ozbiljne "naprednjake"

Milanko Šekler   
četvrtak, 13. februar 2020.

"Ne stidim se da kažem da sam se promenio. Samo se magarci ne menjaju. Ponosan sam da to svakog dana pokazujem i da mi građani veruju." - (Vučić za "Blic" od 31.07.2017. godine)

 
Komentar dana

„Evropski humanizam“, ili migranti kao neželjeni gosti Evropske unije i engleska “bolećivost”

Vojislav M. Stanojčić   
četvrtak, 09. jul 2015.

Pojedine članice Evropske unije uverene su da će najefikasnije zaustaviti dolazak izbeglica ako na svojim granicama postave nepremostive prepreke ili ograde i tako onemoguće ulazak azilanata. Slično razmišljaju i naši severni susedi, Mađari.

 
Kulturna politika

Novi srpski film

Dimitrije Vojnov   
petak, 18. februar 2011.

Novi srpski film uspeva da mobiliše publiku koja je odustala od gledanja srpskog filma i da ih privuče u bioskope, i oni na predstavnike NSFa primenjuju kriterijume koje su izgradili gledajući strane filmove i vrhunske predstavnike svojih vrsta.

 
Politički život

Odnos prema meni je mera vaše demokratičnosti, a ne one slatke izjave pred predstavnicima Evropskog parlamenta – jedino do čega vam je stalo jeste čuvanje vlasti i Vučićevog rejtinga

Đorđe Vukadinović   
utorak, 31. decembar 2019.

Nažalost, ovde je većini, ili jednom dobrom delu poslanika i političkih aktera stalo samo do prikupljanja političkih poena. Stalo im je do zaštite rejtinga vladajuće stranke i predsednika Republike, a ne do interesa građana Srbije i do interesa Srba u Crnoj Gori, jer inače ne biste propustili da reagujete

 
Komentar dana

Trojka za Grčku ili zašto Vučić mrzi Ciprasa

Branko Pavlović   
četvrtak, 09. jul 2015.

Grčka je pokazala da je jedini put direktna konfrontacija sa Trojkom. I da u tome ima itekako manevarskog prtostora za vešte politčke poteze. I da se samo tako stiču simpatije drugih na Zapadu.

 
<< Prva < Prethodna 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 Sledeća > Poslednja >>

Strana 150 od 438

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner