Početna strana > Rubrike
Rubrike
Savremeni svet

Geografija kapitalizma

Miroslav Samardžić   
nedelja, 07. oktobar 2018.

Marksisti su dugo zanemarivali problem organizacije socijalnog prostora. Marks je odlično uočio da prodor kapitalizma u tradicionalna društva razara njihove proizvodne i kulturne sisteme, donosi bedu i nasilje, ali u isto vreme otvara i horizont modernizacije. 

 
Prenosimo

"Novinari u civilu"

Vladan Dinić   
ponedeljak, 04. februar 2013.

Zašto su i kako svi zaboravili da je taj "ugledni urednik" onaj isti čovek koji je hvalio genocid u Srebrenici, obožavao Mladića, imao samo reči hvale za radikale? Kako je neko ko je pisao o opravdanosti korupcije postao cenjeni urednik objektivne srbijanske elite?

 
Ekonomska politika

Velika recesija se nastavlja

Mortimer Zukerman   
nedelja, 24. januar 2010.

Danas je glavnina Amerikanaca na finansijskoj dijeti, dok im se porodične finansije još i pogoršavaju. Oni znaju da ne smeju trošiti ono što nemaju, jer su već pogođeni bolnim posledicama toga što su usled veštački napumpanih dugovanja trošili preterano.

 
Komentar dana

„Alahu ekber“ i kulturna dekontaminacija

Radenko Tošić   
petak, 04. decembar 2015.

Rijaliti „Farma“ prirodno je stanište ostrašđenih, isfrustriranih i očajnih osoba, koji, uz pristojan honorar, pristaju da ponižavaju i budu poniženi. Stanari su vezani ugovorom, dovedeni s namjerom da prave urnebes kako bi se podigla gledanost.

 
Kulturna politika

Royal britishness – od “bedne sprdačine” do Diznijeve bajke

Jovana Papan   
subota, 30. april 2011.

Danas, nakon više od veka “razrađivanja” i “izmišljanja” svoje “hiljadugodišnje tradicije”, britanska monarhija deluje glamuroznije nego ikada, a “britanski smisao za ceremonijal” kao nešto najprirodnije na svetu.

 
Politički život

"Optimalni" nivo straha

Cvijetin Milivojević   
četvrtak, 02. april 2020.

Slabe i plašljive ljude strah nagoni da rade upravo ono čega se najviše boje – samo je jedan od mnogobrojnih Andrićevih „znakova pored puta“ koji kazuju o strahu

 
Komentar dana

Ratovi prelaze u ruke privatnika

Vojislav M. Stanojčić   
ponedeljak, 30. novembar 2015.

U Iraku 2003. bilo je 140.000 američkih vojnika i 21.000 najamnika. Broj ovih drugih postepeno je rastao da bi 2010. godine dostigao 173.000 i nadmašio broj redovnih američkih vojnika, kojih je bilo 146.000. To je očigledan dokaz da je rat sve više prelazio u privatne ruke.

 
Kulturna politika

Striptizeta u „bebi korpi“

Jovana Papan   
utorak, 26. april 2011.

U svakom slučaju, u Gucci-ju zadovoljno trljaju ruke – ono što ušparaju na besplatnim udžbenicima, roditelji milioneri moći će da potroše na neki novi modni detalj za svog mališana.

 
Politički život

Kako je radila srpska „bot“ armija - 43 miliona tvitova podrške Vučiću i osam i po miliona linkova na sajtove SNS-a, Informera i drugih režimskih medija

Raskrikavanje   
nedelja, 05. april 2020.

Naime, osim zvaničnih sajtova stranke i Aleksandra Vučića, botovi su delili sadržaje i sa sajtova provladinih medija - Informera, Aloa i Pinka, kao i agencije Tanjug. Ovi mediji su poznati po tome što promovišu vladajuću stranku, ali i po stalnoj prizvodnji lažnih vesti.

 
Komentar dana

Erdoganova provokacija visokog rizika

Ivan T. Lukić   
četvrtak, 26. novembar 2015.

Objašnjenje koje je turska strana označila kao motivaciju za svoj postupak nema potrebnu verodostojnost. Čak i da je ruski SU-24 zaista na trenutak narušio vazdušni prostor Turske izvodeći akciju protiv ISIL-a, što je malo verovatno, suverenitet i bezbednost Turske nisu bili dovedeni u pitanje.

 
Komentar dana

Robno-tržišni fundamentalizam ili ''bolje rob nego grob''

Dejan Ristivojević   
petak, 18. decembar 2015.

Moderno robovlasničko društvo je zasnovano na dugu, odnosno dug je ništa drugo nego sredstvo kontrole i upravljanja. Odnos kreditora i dužnika je takav da dužnik mora stalno da ima na umu da duguje.  

 
Kulturna politika

Engleski kič: Prave i lažne političke bajke

Mila Alečković Nikolić   
utorak, 03. maj 2011.

Iako je engleska monarhija verovatno jeftinija od ovakve republike koja Srbiju izjeda kao što brojni miševi buše rupe u siru, svejedno, engleska kraljevska venčanja autentične ljude ne interesuju. 

 
Savremeni svet

Turska, SAD i S-400

Stanislav Tarasov   
petak, 22. jun 2018.

 Američki Senat je prihvatio nacrt zakona o budžetu Pentagona za 2019. godinu, u kojem se nalazi dopuna o zabrani isporuke Turskoj lovca F-35. Kako saopštava Reuters, lovci pete generacije neće biti prodati Ankari, u slučaju da predsednik Donald Tramp ne ubedi kongresmene da turska kupovina ruskog protivvazdušnog sistema S-400 ne preti NATO-u

 

 
Prenosimo

Platforma i prištinski božićni šamar Tomislavu Nikoliću

Milan Dinić   
sreda, 09. januar 2013.

Dokle će više i sam predsednik Vlade da nam se obraća kao da je Knez Lazar, Tito i Karađorđe - zajedno, pa da nam sa visine, gromoglasno objašnjava kako je “Kosovo izgubljeno” i kako javnost mora to sebi da “utuvi u glavu”?

 
Ekonomska politika

Neoliberalni koreni svetske ekonomske krize

Nebojša Katić   
utorak, 19. januar 2010.

U poslednjih osamdeset godina svet se promenio, ali su neke stvari ostale iste. U temeljima svih ekonomskih kriza, od globalnih poput krize iz 1929. ili 2008. godine, do regionalnih prepoznaje se ekonomska politika utemeljena na zabludama 18. veka.

 
Savremeni svet

Pouke grčko-makedonskog sporazuma - grčka upornost i makedonsko poniženje

Nikola Tanasić   
sreda, 20. jun 2018.

Kako trenutno stvari stoje, šta god da se desi u Makedoniji — Zapad će dobiti svoje. Ako narod „legne na rudu“ i prihvati ponižavajući sporazum, biće integrisani u NATO i izbačeni u stroj globalne kolonijalne žandarmerije, a ako sporazum odbaci, Zapadu će omogućiti da preko svojih neposrednih eksponenata Albanaca — još jednom dobije sve što im od Makedonaca treba.

 
Prenosimo

Marš na Drinu i/ili Lili Marlen?!

Vladimir Kecmanović   
nedelja, 27. januar 2013.

I naravno da će veličanstveni Marš na Drinu opstati uprkos bošnjačkim udruženjima u SAD, a i “šire”, i uprkos konformizmu generalnih i ostalih sekretara (sedmoricu sekretara SKOJ-a preporučljivo je izuzeti, kako zbog opravdane odsutnosti, tako i zbog osnovane pretpostavke da konformizmu nisu bili skloni).

 
Ekonomska politika

Ekonomska saradnja sa EU: više štete nego koristi

Dejan Mirović   
ponedeljak, 18. januar 2010.

Godina 2010. doneće rast spoljnog duga, odliv novca ka EU i rast nezaposlenosti. Ali i zaglušujuću propagandu u zemlji u kojoj „EU nema alternativu“, jer je tako odlučila politička i intelektualna elita.

 
Savremeni svet

Budućnost Severne Koreje zavisi od Trampa i Si Đinpinga

Klaudija Astarita   
sreda, 20. jun 2018.

Sada, kada smo ostavili iza sebe samit na vrhu u Singapuru, potrebno je da se zapitamo, šta će se desiti u neposrednoj budućnosti na Korejskom poluostrvu.

 
Prenosimo

I bez spoljnih neprijatelja, dovoljno ih imamo među nama

Mirjana Anđelković-Lukić   
nedelja, 20. januar 2013.

I tako, od sumorne sednice Skupštine Srbije, Nikolićeve Platforme i vladine Rezolucije, do (ne)rušenja spomenika u Preševu i pretnji ANA Srbiji, od prebijanja mladića do Dačićeve kosovske stolice u UN, utapamo se u sivu zimu naših tumaranja.

 
<< Prva < Prethodna 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 Sledeća > Poslednja >>

Strana 144 od 438

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner