Početna strana > Rubrike
Rubrike
Kulturna politika

Mihailo Đurić – trideset godina do pravde

Anđelka Cvijić   
subota, 23. januar 2010.

Mihailo Đurić je presudom od 1972. godine oglašen krivim jer je, kako je obrazloženo, „u cilju neprijateljskog delovanja protiv našeg društvenog i državnog uređenja podsticao i pozivao na razbijanje bratstva i jedinstva naroda Jugoslavije... “.

 
Politički život

Protesti građana i naprednjačko harangiranje

Marinko M. Vučinić   
subota, 16. jun 2018.

Predsednik Republike Srbije bi morao biti oličenje demokratske kulture, umerenosti, ali i garant kritičkog dijaloga u našem društvu. Ipak, daleko je on od toga da bude predsednik svih građana Srbije. Tu nameru nije nikada ni imao, jer uvek nastupa kao ostrašćeni naprednjački partijski aparatčik, koji otvoreno izjavljuje da njega ne obavezuje većinska volja naroda.

 
Komentar dana

Sloboda (ne)izbora - Bački Gračac ne sme pasti

Slobodan P. Orlović   
petak, 27. decembar 2013.

Suština ove „neslobode izbora“ nije formalna ni vremenska – da su se ovi lokalni izbori održali kada i svi ostali (2012) ovoga ne bi bilo. Tačno, ali to samo zbog toga što „ekipa“ ne može fizički da pokrije ceo izborni teren (državu). Srž problema je u tome što je sila neslobode postala obrazac ponašanja. 

 
Ekonomska politika

Obama je previše oprezan

Pol Krugman   
sreda, 25. mart 2009.
Obama liči na Ruzvelta, koji nije rešio depresiju, ali se videlo da preduzima mere da bi se izašlo iz krize, i to mu je donelo izbornu pobedu. Problem je u tome što je vlada Obame isuviše oprezna, čak i kada je smelija nego obično, i dalje je isuviše oprezna zbog dimenzija krize.
 
Savremeni svet

Moćna naracija i efikasna organizacija - tajna uspeha "Islamske države"

Havijer Martin   
ponedeljak, 18. april 2016.

Pojedinac može da se oženi, bori, obrazuje porodicu, i radi sa komšijama kao što je i on sam. U pitanju je jedan osećaj identiteta, pripadnosti i solidarnosti, što potpomaže regrutovanje, uključujući čitave porodice.

 
Prenosimo

Zašto Boris Tadić nije srbijanski Vili Brant

Dnevni avaz   
sreda, 13. jul 2011.
Tadić je, kako ispravno analiziraju vodeći bh.mediji - u sasvim površnoj i netačnoj konstataciji da se u Srebrenici dogodio samo "strašan zločin", nigdje ne spominjući genocid, opet produbio nerazumjevanje, pa i nepovjerenje; umjesto da je obrnuto.
 
Ekonomska politika

Da li podela vlasti u Srbiji znači da niko nikoga ne sluša?

Nenad Dukić   
utorak, 24. mart 2009.
Ne mogu se suđenja, koja bi trebalo da se završe u hitnom postupku, a tiču se radnih odnosa, prekidati i posle nekog perioda nastavljati. To je protivno Zakonu o radnim odnosima.  
 
Komentar dana

Kad će Vokri opet na "Marakanu"

Vojislav M. Stanojčić   
sreda, 04. decembar 2013.

Čitajući ova dva suprotstavljena teksta, pristalice teorije zavere zaključiće kako su ,zapravo, prisustvovali puštanju probnog balona. Prvo obaveštenje poslato je sa namerom da uznemiri i naljuti javnost, za njom je stigao demanti koji će je umiriti i uspavati... Postupak će se zatim ponavljati po istoj šemi.

 
Kulturna politika

Genealogija, plava krv i patka za novinare

Vasilije Kleftakis   
ponedeljak, 18. januar 2010.

O princezi Mariji Jelisaveti Karađorđević-Jusupov, njenom životu i delima nikada ništa nisam čuo, što je nesumnjivo bio moj veliki propust, pa se ovim trudim da ga nadoknadim – a ona još je od 2000. g. i živela u Beogradu!

 
Politički život

Pod kojim je to „okolnostima“ Srbija spremna da prizna nezavisnost KiM i da li uopšte smeju da postoje takve okolnosti

Đorđe Vukadinović   
utorak, 05. jun 2018.

 Pod kojim smo mi to okolnostima i uslovima, gospodine ministre, spremni da prihvatimo nezavisnost „Kosova“? I da li uopšte smeju da postoje takve okolnosti?

 
Ekonomska politika

Mali akcionari - veliki gubitnici

Dragan Kostić   
četvrtak, 26. mart 2009.

Dobra procena vrednosti onih kompanija koje nikada nisu ni izlazile na berzu, predstavlja vrhunsko umeće i u svetu i kod nas. Problem je što se zaključci donose pre ikakve procene i što se te procene moraju naručiti na sopstvenu inicijativu i platiti iz sopstvenog džepa.

 
Savremeni svet

Pismo iz kineske provincije

Branislav Omorac   
nedelja, 24. april 2016.

Nije bitno koliko su daleko ljudi od svojih domova, oni će dati sve od sebe da se sjedine sa ostalim članovima svoje porodice za večernjom trpezom. Kinesko značenje ovog festivala je Guo Nian. Guo znači prelazak, a Nian godina.

 
Kulturna politika

Paradoksi ljudskih prava

Kostas Duzinas   
utorak, 19. januar 2010.

Anglosaksonski model kapitalizma, deregulisan, pohlepan, utemeljen na slobodnom tržištu i finansijskom hazardiranju, jeftinim kreditima i neobaziranju na ikakve druge vrednosti osim profita, udario je o zid tokom prethodne godine.

 
Politički život

Šta je suština studentskih protesta 1968. kod nas - i zašto su studenti, zapravo, bili na pogrešnoj strani

Branko Pavlović   
nedelja, 10. jun 2018.

Pouke 1968. su: država je važna i jednom smo bili sposobni da stvorimo odličan koncept, „tržište i socijalizam“ koji je i danas nadmoćan nad svim ostalim u svetu.

 
Komentar dana

Kontrolori leta i „trinaesta plata“

Slavoljub Nikolić   
petak, 27. decembar 2013.

Oni koji vide samo platu oblasnog kontrolora letenja, treba da znaju i sledeće – kontrolori leta platu zarađuje pod stresom odgovornosti za broj putnika pomnožen sa brojem aviona koji su u njegovom sektoru (sektor je do 24 aviona ). Malo je zanimanja do kojih se dolazi bez prava na grešku.

 
Kulturna politika

Mobi Laden

Saša Gajić   
četvrtak, 21. januar 2010.

U ključnim istorijskim momentima "lov na nemani" predstavljao je glavni pokretač američkog intervencionizma. Uz pomoć njega se kroz moralistički sentiment pridobijalo javno mnjenje da izađe iz izolacionističke letargije.

 
Savremeni svet

Novi napadi na Putina i Rusiju – pucanj u prazno

Đorđe Milošević   
sreda, 13. april 2016.

Ruski predsednik je odgovarao na pitanja novinara o pojedinim aspektima spoljne politike i odnosima Rusije sa svetom. Bio je više nego ubedljiv, ukazujući istovremeno na neprincipijelnost i dvojne standarde zapadnih zemalja, a pre svega Sjedinjenih Američkih Država.

 
Prenosimo

Tadić u poseti Radmanoviću

Nenad Kecmanović   
utorak, 12. jul 2011.

Da „ohladi Dodikove secesionistiške ambicije“ Tadić, takođe, ne može, prije svega za to što takve namjere u rukovodstvu RS i ne postoje. Postoje jedino kao esadeovsko-esdepeovska konstrukcija koja predsjednika Srpske treba svijetu lažno da predstavi kao rušitelja Dejtona i BiH.

 
Ekonomska politika

Sudbinu dolara rešiće Kina

Andrej Kobjakov   
ponedeljak, 23. mart 2009.
Mislim da će dolar morati da padne do 2015. godine. Već bi se to desilo da je Kina spremna da preuzme liderstvo. Sada sudbinu američkog dolara ne rešavaju Amerikanci nego Kinezi. Dolar će tako izgubiti poziciju jedine svetske valute, a povećavaće se zona evra.
 
Savremeni svet

Obamina naknadna pamet ili da li SAD zaista više "neće da predvode"?

Nenad Kecmanović   
nedelja, 10. april 2016.

“Ukoliko moramo da koristimo silu, to je zato što smo mi Amerika. Mi smo izuzetna nacija. Mi stojimo uspravno. Mi vidimo dalje u budućnost” – govorila je Medlin Olbrajt. Poslije Ukrajine, Krima i Sirije, kao da se nešto mijenja.

 
<< Prva < Prethodna 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 Sledeća > Poslednja >>

Strana 177 od 431

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner