петак, 19. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике
Рубрике
Културна политика

Михаило Ђурић – тридесет година до правде

Анђелка Цвијић   
субота, 23. јануар 2010.

Михаило Ђурић је пресудом од 1972. године оглашен кривим јер је, како је образложено, „у циљу непријатељског деловања против нашег друштвеног и државног уређења подстицао и позивао на разбијање братства и јединства народа Југославије... “.

 
Политички живот

Протести грађана и напредњачко харангирање

Маринко М. Вучинић   
субота, 16. јун 2018.

Председник Републике Србије би морао бити оличење демократске културе, умерености, али и гарант критичког дијалога у нашем друштву. Ипак, далеко је он од тога да буде председник свих грађана Србије. Ту намеру није никада ни имао, јер увек наступа као острашћени напредњачки партијски апаратчик, који отворено изјављује да њега не обавезује већинска воља народа.

 
Коментар дана

Слобода (не)избора - Бачки Грачац не сме пасти

Слободан П. Орловић   
петак, 27. децембар 2013.

Суштина ове „неслободе избора“ није формална ни временска – да су се ови локални избори одржали када и сви остали (2012) овога не би било. Тачно, али то само због тога што „екипа“ не може физички да покрије цео изборни терен (државу). Срж проблема је у томе што је сила неслободе постала образац понашања. 

 
Економска политика

Обама је превише опрезан

Пол Кругман   
среда, 25. март 2009.
Обама личи на Рузвелта, који није решио депресију, али се видело да предузима мере да би се изашло из кризе, и то му је донело изборну победу. Проблем је у томе што је влада Обаме исувише опрезна, чак и када је смелија него обично, и даље је исувише опрезна због димензија кризе.
 
Савремени свет

Моћна нарација и ефикасна организација - тајна успеха "Исламске државе"

Хавијер Мартин   
понедељак, 18. април 2016.

Појединац може да се ожени, бори, образује породицу, и ради са комшијама као што је и он сам. У питању је један осећај идентитета, припадности и солидарности, што потпомаже регрутовање, укључујући читаве породице.

 
Преносимо

Зашто Борис Тадић није србијански Вили Брант

Дневни аваз   
среда, 13. јул 2011.
Тадић је, како исправно анализирају водећи бх.медији - у сасвим површној и нетачној констатацији да се у Сребреници догодио само "страшан злочин", нигдје не спомињући геноцид, опет продубио неразумјевање, па и неповјерење; умјесто да је обрнуто.
 
Економска политика

Да ли подела власти у Србији значи да нико никога не слуша?

Ненад Дукић   
уторак, 24. март 2009.
Не могу се суђења, која би требало да се заврше у хитном поступку, а тичу се радних односа, прекидати и после неког периода настављати. То је противно Закону о радним односима.  
 
Коментар дана

Kaд ће Вокри опет на "Маракану"

Војислав М. Станојчић   
среда, 04. децембар 2013.

Читајући ова два супротстављена текста, присталице теорије завере закључиће како су ,заправо, присуствовали пуштању пробног балона. Прво обавештење послато је са намером да узнемири и наљути јавност, за њом је стигао деманти који ће је умирити и успавати... Поступак ће се затим понављати по истој шеми.

 
Културна политика

Генеалогија, плава крв и патка за новинаре

Василије Клефтакис   
понедељак, 18. јануар 2010.

O принцези Марији Јелисавети Карађорђевић-Јусупов, њеном животу и делима никада ништа нисам чуо, што је несумњиво био мој велики пропуст, па се овим трудим да га надокнадим – а она још је од 2000. г. и живела у Београду!

 
Политички живот

Под којим је то „околностима“ Србија спремна да призна независност КиМ и да ли уопште смеју да постоје такве околности

Ђорђе Вукадиновић   
уторак, 05. јун 2018.

 Под којим смо ми то околностима и условима, господине министре, спремни да прихватимо независност „Косова“? И да ли уопште смеју да постоје такве околности?

 
Економска политика

Мали акционари - велики губитници

Драган Костић   
четвртак, 26. март 2009.

Добра процена вредности оних компанија које никада нису ни излазиле на берзу, представља врхунско умеће и у свету и код нас. Проблем је што се закључци доносе пре икакве процене и што се те процене морају наручити на сопствену иницијативу и платити из сопственог џепа.

 
Савремени свет

Писмо из кинеске провинције

Бранислав Оморац   
недеља, 24. април 2016.

Није битно колико су далеко људи од својих домова, они ће дати све од себе да се сједине са осталим члановима своје породице за вечерњом трпезом. Кинеско значење овог фестивала је Guo Nian. Guo значи прелазак, а Nian година.

 
Културна политика

Парадокси људских права

Костас Дузинас   
уторак, 19. јануар 2010.

Англосаксонски модел капитализма, дерегулисан, похлепан, утемељен на слободном тржишту и финансијском хазардирању, јефтиним кредитима и необазирању на икакве друге вредности осим профита, ударио је о зид током претходне године.

 
Политички живот

Шта је суштина студентских протеста 1968. код нас - и зашто су студенти, заправо, били на погрешној страни

Бранко Павловић   
недеља, 10. јун 2018.

Поуке 1968. су: држава је важна и једном смо били способни да створимо одличан концепт, „тржиште и социјализам“ који је и данас надмоћан над свим осталим у свету.

 
Коментар дана

Контролори лета и „тринаеста плата“

Славољуб Николић   
петак, 27. децембар 2013.

Они који виде само плату обласног контролора летења, треба да знају и следеће – контролори лета плату зарађује под стресом одговорности за број путника помножен са бројем авиона који су у његовом сектору (сектор је до 24 авиона ). Мало је занимања до којих се долази без права на грешку.

 
Културна политика

Моби Ладен

Саша Гајић   
четвртак, 21. јануар 2010.

У кључним историјским моментима "лов на немани" представљао је главни покретач америчког интервенционизма. Уз помоћ њега се кроз моралистички сентимент придобијало јавно мњење да изађе из изолационистичке летаргије.

 
Савремени свет

Нови напади на Путина и Русију – пуцањ у празно

Ђорђе Милошевић   
среда, 13. април 2016.

Руски председник је одговарао на питања новинара о појединим аспектима спољне политике и односима Русије са светом. Био је више него убедљив, указујући истовремено на непринципијелност и двојне стандарде западних земаља, а пре свега Сједињених Америчких Држава.

 
Преносимо

Тадић у посети Радмановићу

Ненад Кецмановић   
уторак, 12. јул 2011.

Да „охлади Додикове сецесионистишке амбиције“ Тадић, такође, не може, прије свега за то што такве намјере у руководству РС и не постоје. Постоје једино као есадеовско-есдепеовска конструкција која предсједника Српске треба свијету лажно да представи као рушитеља Дејтона и БиХ.

 
Економска политика

Судбину долара решиће Кина

Андреј Кобјаков   
понедељак, 23. март 2009.
Мислим да ће долар морати да падне до 2015. године. Већ би се то десило да је Кина спремна да преузме лидерство. Сада судбину америчког долара не решавају Американци него Кинези. Долар ће тако изгубити позицију једине светске валуте, а повећаваће се зона евра.
 
Савремени свет

Обамина накнадна памет или да ли САД заиста више "неће да предводе"?

Ненад Кецмановић   
недеља, 10. април 2016.

“Уколико морамо да користимо силу, то је зато што смо ми Америка. Ми смо изузетна нација. Ми стојимо усправно. Ми видимо даље у будућност” – говорила је Медлин Олбрајт. Послије Украјине, Крима и Сирије, као да се нешто мијења.

 
<< Прва < Претходна 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 Следећа > Последња >>

Страна 177 од 431

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер