Početna strana > Rubrike
Rubrike
Kulturna politika

„Evropeizacija“ i „kolonizacija“ srpske književnosti

Slobodan Vladušić   
nedelja, 06. decembar 2009.

Ukoliko se srpska književnost svede na preuzimanje tuđih stereotipa o narodu kome pripada, pa i o sebi samoj, ona će suštinski sebe isključiti iz korpusa tekstova koji nazivamo evropska književnost.

 
Politički život

Mantra o „zloj državi“ koju obavezno treba proterati iz medija najveći je uzrok aktuelnog informativnog haosa i medijske prljavštine

Đorđe Vukadinović   
četvrtak, 26. april 2018.

Treba biti vrlo oprezan s pričom o povlačenju države iz medija. Jer smo je već u velikoj meri povukli i skoro ukinuli, a dobili smo samo to da se „država“, odnosno centri političke vlasti i moći, neformalno i nezvanično, putem fiktivnih i skrivenih vlasnika, mešaju, kontrolišu i proizvode ovaj medijski haos i prljavštinu koju gledamo svuda oko sebe.

 
Komentar dana

SSP za propast srpske poljoprivrede

Miloš Subotić   
utorak, 22. oktobar 2013.

Srbija nije spremna za carinsku liberalizaciju, jer je zbog celokupne situacije u poljoprivredi u posledoj deceniji nestalo 150.000 seljačkih gazdinstava, a realna opasnost je da će zbog liberalizacije nestati još oko 250.000 gazdinstava.

 
Kulturna politika

Anatomija Fejsa (II)

Zoran Grbić   
subota, 05. decembar 2009.

Fejsbuk je mesto gde ljudi uglavnom prenose tuđe ideje i ocenjuju ono što je već izmišljeno. Čitava ta ogromna softverska mašinerija radi cilju što efikasnijeg uništavanja slobodnog vremena i udaljavanju čoveka od onoga što je realni svet,  sa datom iluzijom povezanosti.

 
Politički život

Kosmetska završnica – prilika za častan izlaz ili novo poniženje Srbije?

Mirjana Radojičić   
ponedeljak, 23. april 2018.

Tako će, po svemu sudeći, u završnici eks-jugoslovenskog slučaja SAD potvrditi ono što je za pažljivije analitičare njihovih posthladnoratovskih spoljnopolitičkih angažmana širom planete bilo evidentno i u njegovim ranijim fazama – da su se, slepo sledeći svoje vulgarno shvaćene nacionalne i državne interese, samoproizvele u najvećeg i najdoslednijeg srpskog političkog neprijatelja od okončanja Drugog svetskog rata naovamo.

 
Komentar dana

Prava Roma i dvostruki evropski standardi

Trifun Ristić   
utorak, 01. oktobar 2013.

Evropska unija i po ovom pitanju primenjuje dvostruke sandarde, jer, iako bi se očekivalo da su u državama članicama Unija problemi sa uklapanjem Roma u društvo uglavnom rešeni, svakodnevna praksa pokazuje sasvim drugačiju sliku, a Romi u Evropi se suočavaju sa diskriminacijom, koja u mnogim slučajevima prelazi i u otvoreni rasizam.

 
Kulturna politika

Anatomija Fejsa (I)

Zoran Grbić   
ponedeljak, 30. novembar 2009.

Fejsbuk je pre svega savršena mašina za ubijanje slobodnog vremena. Glupa, bagovita i više nego ružna, ali koja ipak odlično funkcioniše. Fejsbuk je napravljen na osnovu ideje da je zanimljivo na jednom virtuelnom mestu okupiti sve svoje prijatelje, i sa njima ćaskati o tome šta je ,"hot", a šta "not".

 
Politički život

Kako se zove čovek koji zna napamet Briselski sporazum - ali ne zna šta u njemu piše!?

Milanko Šekler   
petak, 13. april 2018.

 Da li je moguće, da čovek zna napamet Briselski sporazum, a da ne zna šta u njemu piše? Da li je moguće, da najbolji student prava u istoriji pravnog fakulteta u Beogradu, i najbolji nezapošljeni diplomirani pravnik u Srbiji, ne razume ono što je morao pročitati bar nekoliko desetina puta, pre nego što ga je naučio napamet!? Ili možda zna odlično šta tamo piše, ali nas svesno i namerno gleda u oči i laže

 

 
Komentar dana

Parada bez parade, ili ko je zapravo udario šamar državi

Goran Vujević   
subota, 28. septembar 2013.

Dakle, nije problem u tome što su prava gej populacije ugrožena, to nikada i nije bio slučaj, već je problem u jednom nametanju vrednosnog okvira koji ima i politički karakter. Njime se želi uništiti i ono malo vrednosti koje nam je ostalo. 

 
Kulturna politika

Viki i Srbija

Branko Petrović   
nedelja, 29. novembar 2009.

Da li naša deca razumeju sve nove reči koje su ušle u upotrebu kroz informacione tehnologije i kulture masa? Kakav je srpski jezik u sredstvima informisanja ili u poslovnom svetu sa "cunami talasom" engleskih pozajmljenica i ima li tu igde srpske ćirilice?

 
Ekonomska politika

Da li se Amerika probudila

Milan Purić   
ponedeljak, 09. mart 2009.

Obične građane Amerike spoljna politika interesuje samo ukoliko se tiče njihovog životnog standarda. Moraće neko da im objasni da je prošlo vreme kad je dolar poduprt oružjem umesto zlatom bio sredstvo kojim su iz svih regiona sveta dovlačili sirovine kojima su gradili svoje snove.

 
Savremeni svet

U sirijskom lavirintu

Huan Gojtisolo   
petak, 11. mart 2016.

Vazdušni napadi Sjedinjenih Država i njihovih saveznika protiv ciljeva Islamske države rizikuju da izazovu sukobe sa ozbiljnim posledicama poput one koju je izazvalo obaranje ruskog aviona od strane turske protivvazdušne odbrane i koja je otvorila jedno jako vibriranje između Putina i Erdogana.

 
Prenosimo

Pet razloga zašto se Evropa raspada

El Pais   
sreda, 29. jun 2011.

Svakim danom, osećaj da Evropa puca po šavovima postaje realniji i opravdaniji. Može li se Evropa raspasti? Odgovor je očigledan: da, naravno da može. Na kraju krajeva, Evropska unija je ljudska tvorevina, a ne nebesko telo.

 
Ekonomska politika

Ulazimo u najveću depresiju i ona će biti svetska

DŽerald Selente   
petak, 06. mart 2009.

Za 2009. predskazujem totalni kolaps privrede - videćemo propast trgovinskog sektora na malo, zatim propast komercijalnih nekretnina... Doživećemo najveću depresiju ikada, mnogo težu od one 1930-ih godina.

 
Savremeni svet

Šangaj – tamo gde Pudong para kišne oblake

Boris Trbić   
subota, 05. mart 2016.

Brzi voz iz Pekinga u Šangaj stiže za pet sati. Pruga koja spaja Južni Peking i šangajski Hongčjao duga je 1 100 kilometara. Voz se kreće prosečnom brzinom od tri stotine kilometara na sat i staje na četiri stanice.

 
Prenosimo

Španija bi trebalo da pusti da Kosovo bude Kosovo

Denis Mek Šein   
sreda, 29. jun 2011.

Posle Dejtona, svet je mislio da je Milošević pijan od krvi. Ali, ne. Bio je koncentrisan na uništavanje jasno izražene želje kosovskog naroda da ima isti rang kao i ostale nacije iz regiona.

 
Ekonomska politika

Decenijska kriza

Branko Pavlović   
sreda, 04. mart 2009.

Veliki broj građana Srbije uopšte nema svest o tome da je sadašnje stanje nerealno dobro i da u narednih dvadesetak godina boljeg neće ni biti. Naravno, ovo danas je loše, ali je mnogo bolje od druge polovine ove godine i neuporedivo bolje od sledeće i narednih godina.

 
Savremeni svet

Volite demokratiju? Napustite EU!

Brendan O'Nil   
sreda, 24. februar 2016.

EU je duboko konzervativan, čak reakcionaran projekat. Ovo se vidi u argumentima i desničara i levičara koje je brane u referendumskoj kampanji. Na desnici, Dejvid Kameron nas upozorava na „neizvesnost“ koja vreba izvan EU, tvrdeći da bi njeno napuštanje bio „skok u nepoznato“.

 
Prenosimo

Rekom - privatni Haški sud Vesne Teršelič

Jelena Jindra   
četvrtak, 16. jun 2011.

Nemam ništa protiv Koalicije za REKOM, ali ta inicijativa mora ostati u okviru poznatih pravnih propisa i prepoznavati što je dosad već napravljeno, i to prihvatiti.

 
Ekonomska politika

Srpska ekonomija u krizi: nazeb ili arogancija vladajuće elite?

Nikola Tanasić   
ponedeljak, 02. mart 2009.

U organizaciji Srpske liberalne stranke, Naprednog kluba i Nove srpske političke misli, održana je tribina posvećena svetskoj ekonomskoj krizi i dimenzijama njene pretnje po privredu Srbije.

 
<< Prva < Prethodna 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 Sledeća > Poslednja >>

Strana 182 od 432

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner