субота, 11. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике
Рубрике
Културна политика

Анатомија Фејса (I)

Зоран Грбић   
понедељак, 30. новембар 2009.

Фејсбук је пре свега савршена машина за убијање слободног времена. Глупа, баговита и више него ружна, али која ипак одлично функционише. Фејсбук је направљен на основу идеје да је занимљиво на једном виртуелном месту окупити све своје пријатеље, и са њима ћаскати о томе шта је ,"хот", а шта "нот".

 
Политички живот

Маске су пале – обуставите бескрупулозне нападе на СПЦ, Владику Теодосија и Епархију Рашко-призренску

Потписници Петровданског прогласа државним властима Србије   
четвртак, 02. август 2018.

Медијски прогон Српске православне цркве, њеног архијереја г. Теодосија и Епархије Рашко-призренске покренут је само због њиховог противљења идеји поделе Косова између Србије и будуће Велике Албаније.

 
Коментар дана

Игре око Јужног тока, или ко је газда у кући?

Младен Ђорђевић   
субота, 09. новембар 2013.

Министарска толико инсистира на реконструкцији “Србијагаса”, и елиминисању “Југоросгаса” као посредника у купопродаји тог енергента, да би у Србији отворила простор за дистрибуцију гаса фирмама из ЕУ, односно да би уместо Југоросгаса као посреднике увела и западне компаније.

 
Културна политика

Вики и Србија

Бранко Петровић   
недеља, 29. новембар 2009.

Да ли наша деца разумеју све нове речи које су ушле у употребу кроз информационе технологије и културе маса? Какав је српски језик у средствима информисања или у пословном свету са "цунами таласом" енглеских позајмљеница и има ли ту игде српске ћирилице?

 
Политички живот

Референдум о "правно обавезујућем споразуму са Косовом" био би противзаконит - не може се постављати питање које је супротно Уставу

Бранко Павловић   
уторак, 31. јул 2018.

Ако би био расписан незаконити референдум, изван поступка за промену Устава, не само да се на такав референдум не сме изаћи, него се против тога мора борити свим расположивим средствима. А сва су дозвољена

 
Коментар дана

Чипови, авиони, камиони, милиони...

Смиљана Видић   
петак, 15. новембар 2013.

Упућени кажу да су за производњу чипова потребне деценије усавршавања пратеће инфраструктуре. ЕИ Ниш је још 1962. почела са производњом полупроводничких компоненти, да би крајем осамдесетих имала солидну технологију за прављење чипова али санкције и катастрофална економска политика учинили су своје.

 
Културна политика

Старокомпонована музика треће Србије

Милко Грбовић   
среда, 25. новембар 2009.

„Не волим новокомпоноване, него изворне!“ Е, па господо, и те „изворне“ је неко компоновао! Шта ли значи то „изворне?“ Да ли је народ на конкурсу стварао те песме? Није. Него их је компоновао неки појединац, па се преносиле даље, уз могуће измене.

 
Политички живот

Пораст Вучићевог дефетизма у издаји Косова и Србије и изругивање српском народу

Епископ Атанасије   
петак, 27. јул 2018.

 Изгледа да ојађеном Српском народу и читавој СРБИЈИ (за коју се толико „бусате у прса“, као да је она ваша „прћија“ и „феудални посед“) остаје још да спроведете, тј. изманипулишете (а ви сте мајстор у томе), фамозни „референдум“, да би њиме подметнули Српском народу вашу издају као његову самоиздају, за коју ће опет он, а не Ви, бити крив

 

 
Коментар дана

Наш пријатељ Ердоган

Трифун Ристић   
субота, 26. октобар 2013.

Овако бруталан ударац пријатеља из Анкаре није, изгледа, био очекиван у званичном Београду, чак ни међу домаћим политичарима навикнутим на непрестане шамаре и ћушке, тако да су прве реакције биле немуште изјаве да такве речи не доприносе напретку добросуседских односа.

 
Културна политика

Турболенција памети

Раденко Тошић   
уторак, 24. новембар 2009.

Мадонин концерт се сматра прворазредним културним догађајем, док је концерт Милета Китића дно самог дна, а они који иду на такве концерте називају се примитивном руљом која заудара на мјешавину киселог купуса и најновијег мириса из Диорове колекције. Кичом у исконском облику.

 
Економска политика

Крах привида стабилног динара и здравог банкарског система

Јован Б. Душанић   
среда, 25. фебруар 2009.

Сведоци смо како данас све развијене земље Европе не дозвољавају да дође до ликвидације било које веће европске банке, а наши економски „експерти“ одмах, по преузимању кључних економских ресора у власти, све чине да их што пре ликвидирају.

 
Савремени свет

Из архиве НСПМ - Перспектива ЕУ је суморна, независно од "брегзита"

Мирослав Н. Јовановић   
петак, 24. јун 2016.

Нови британски статус био би вероватно сличан оном који га има Швајцарска или Норвешка са ЕУ. Постоји основани ризик да би у преговорима свака земља чланица ЕУ настојала да ућари нешто битно за себе. 

 
Преносимо

Тадић у посети Радмановићу

Ненад Кецмановић   
уторак, 12. јул 2011.

Да „охлади Додикове сецесионистишке амбиције“ Тадић, такође, не може, прије свега за то што такве намјере у руководству РС и не постоје. Постоје једино као есадеовско-есдепеовска конструкција која предсједника Српске треба свијету лажно да представи као рушитеља Дејтона и БиХ.

 
Економска политика

Источно питање

Небојша Катић   
уторак, 24. фебруар 2009.

Попут Србије, највећи број транзиционих земаља добар део кредита је проћердао, остао са рањивом економијом и са огромним теретом дугова распоређених на привреду, грађане и буџете. У кризи која траје, дугови ће додатно порасти.

 
Савремени свет

Америчка чизма и даље гази Латинску Америку

Владимир Јевтић   
петак, 03. јун 2016.

Ово се догађало зато што је Колумбија оптуживала Венецуелу да војно подржава марксистичке побуњенике у Колумбији) доставе оружје опозицији а можда ће се чак и регуларна армија Колумбије ангажовати у сламању војног отпора армије Венецуеле све у циљу преузимања власти.

 
Преносимо

Ја сам адвокат Србије

Јелко Кацин   
понедељак, 11. јул 2011.

Србија полако, понекад болно, али сигурно напушта ону парадигму унутар које је свака пропаганда била осуђена на неуспех. Деветнаестовековни снови о националној држави нису одговор на модерне изазове.

 
Економска политика

Српски антикризни програм

Дејан Мировић   
понедељак, 23. фебруар 2009.

Антикризни програм показује ко има фактичку моћ у Србији. Довољно је само погледати ко има највећу корист од овог програма. Западне банке које послују у Србији и олигарх Мишковић. У том контексту, Динкић више личи на неку врсту сателита који се креће између ова два центра моћи.

 
Савремени свет

Ал Нусра и "Исламска држава" прелазе у напад - руске и владине снаге трпе губитке

Лућијано Тиринанци   
понедељак, 30. мај 2016.

Заиста је очигледно да је опозиција искористила примирје како би добила нове пошиљке наоружања и средства за камуфлажу, храну и хуманитарну помоћ за становништво, са чиме сада има прилику и намеру да настави рат.

 
Преносимо

Косово је амерички топ

Владимир Ј. Конечни   
петак, 08. јул 2011.

Ахтисаријев план има анекс по којем ће врховну власт на Косову и Метохији имати НАТО. Описати Космет као НАТО државицу с престоницом у Бондстилу је не само суштински тачно, него и концизно речено.

 
Економска политика

Отворено писмо председнику Тадићу

Дејан Миљковић   
понедељак, 23. фебруар 2009.

Већа вероватноћа је да ће ток капитала променити смер и кренути изван Србије, а то ће створити још већи притисак на депресијацију динара кроз повећање тражње за девизама. Постоји могућност појаве валутне кризе, а онда се целокупни економски систем распада.

 
<< Прва < Претходна 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 Следећа > Последња >>

Страна 185 од 438

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер