субота, 11. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике
Рубрике
Преносимо

Како је Друга Србија дочекала Ђоковића – Ниско, ниже, најниже

Е-новине   
среда, 06. јул 2011.

Тко je у директном преносу на националним, тениским фреквенцијама гледао могао је да види како се на бини окупила читава Српска Породица и како изгледа Ђоковићева верзија Великог Брата.

 
Економска политика

Српска здравствена дипломатија и Обама

Зорица Д. Марковић   
петак, 13. фебруар 2009.

Метеж у здравству добија на замаху, статистика је у најмању руку депресивна – пре само две године, трошили смо на годишњем нивоу 16 милиона евра за седативе, минуле године смо „напредовали“ и за исте лекове потрошили 30 милиона евра!

 
Савремени свет

О геополитици Евросонга, или "Кримски рат” на Евровизији 2016.

Горан Николић   
понедељак, 16. мај 2016.

Наравно, није све у геополитици и тзв. блоковима; дешава се да и “други” победе, односно да победи квалитет песме. На тако давно, 2010. прво место отишло је Немачкој, односно Лени, за песму “Satellite” која је уз песму Абе “Waterloo” вероватно највећи хит у историји Евросонга.

 
Преносимо

Видовданска беседа између Молоха и Спарте

Владимир Илић   
среда, 06. јул 2011.

Антонић сматра да је наша држава обична вазална територија која је изложена “једном опасном пројекту, глобалних размера, који хоће да угуши народе, који хоће да смрви и у земљу укопа све вредности хришћанске цивилизације.

 
Политички живот

Да ли Србију чекају издаја и продаја њеног најбогатијег дела и потпуно разбијање?

Александар Михаиловић   
уторак, 26. јун 2018.

 Председник и Влада који не знају шта треба да раде, немају одговоре на агресију на грађане њихове државе и претварање истих у резервне делове, сместа, одмах, јуче и најдаље до поноћи морају да дају оставке и забораве за сва времена на политику

 

 
Коментар дана

Права Рома и двоструки европски стандарди

Трифун Ристић   
уторак, 01. октобар 2013.

Европска унија и по овом питању примењује двоструке сандарде, јер, иако би се очекивало да су у државама чланицама Унија проблеми са уклапањем Рома у друштво углавном решени, свакодневна пракса показује сасвим другачију слику, а Роми у Европи се суочавају са дискриминацијом, која у многим случајевима прелази и у отворени расизам.

 
Културна политика

Пошасти модернизма

Александар Солжењицин   
четвртак, 05. новембар 2009.

У двадесетом веку потребна равнотежа између традиције и потребе за новим је била више пута поремећена због лоше схваћеног „авангардизма“ – промукли, нестрпљиви авангардизам, по сваку цену. Деструкција је постала апотеоза ратничког авангардизма. Она се устремила да поцепа читаву вековну културну традицију.

 
Савремени свет

Дан победе као симбол тријумфа добра над злом и најважнији празник "нове Русије"

Ђорђе Милошевић   
петак, 13. мај 2016.

Победа над фашизмом - то је тријумф правде, хуманизма и добра. То је страшан ударац на идеју поробљавања и уништавања читавих раса и народа.

 
Преносимо

Захтев за оставку Бориса Тадића

Љубомир Т. Грујић   
среда, 06. јул 2011.

Ви, председниче Тадићу, постепено стављате Устав ван снаге истовремено противуставно присвајајући сувереност од грађана и тиме успостављајући све шире и дубље свој апсолутизам који прераста у Вашу диктатуру.

 
Економска политика

Економске мере Владе – Ко, како и коме помаже?

Дејан Миљковић   
понедељак, 09. фебруар 2009.

Дакле, хајде да видимо одговоре на постављена питања! Прво, ко помаже овде? Влада? НЕ! Пословне банке? Па, нису пословне банке алтруистичке организације па да дају паре привреди Србије зато што је воле. Пословне банке су увек вођене остваривањем профита.

 
Културна политика

Вирус неолиберализма и образовање на платформи Болоњске декларације

Љубиша Митровић   
среда, 11. новембар 2009.

У условима научно-технолошке револуције нова друштвена подела рада зачиње у научним лабораторијама и школским институцијама. Нажалост, две трећине човечанства још увек живи у зони светске полупериферије и периферије.

 
Политички живот

Беспризорни режимски напади на Славишу Ристића личе на хајку која је вођена против Оливера Ивановића

"Отаџбина"   
петак, 29. јун 2018.

 Оваква хајка на Славишу Ристића од стане актуелне власти у великој мери подсећа на ону која је вођена против Оливера Ивановића. Оливеру Ивановићу су прво запалили кола. Потом су му упали у стан и напали породицу – и на крају га ликвидирали. Што се Ристића тиче, против њега се, за сада, води бесомучна кампања и бачене су му бомбе на кућу, која је такође изрешетана митраљеским рафалима. Треба ли да нагађамо шта је следеће?

 
Коментар дана

ССП за пропаст српске пољопривреде

Милош Суботић   
уторак, 22. октобар 2013.

Србија није спремна за царинску либерализацију, јер је због целокупне ситуације у пољопривреди у последој деценији нестало 150.000 сељачких газдинстава, а реална опасност је да ће због либерализације нестати још око 250.000 газдинстава.

 
Културна политика

Глобални медији – од експанзије до релативног пораза

Лорна Штрбац   
недеља, 08. новембар 2009.

Негативна обележја глобализма, која су између осталог дошла до изражаја и у начинима на које су функционисали глобални медији, показала су нам како изгледа систем кад полуди од превелике моћи.

 
Савремени свет

С-300 коначно у Ирану – окончана епопеја

Леонид Нерсисјан   
петак, 13. мај 2016.

Ипак, ембарго на испоруку офанзивног наоружања Техерану још је на снази, и зато су у ближој перспективи могуће набавке само дефанзивног оружја – ракетног система С-400, система „Бастион“ и сличног.

 
Преносимо

Викиликс - истина на врло прецизан начин

Џулијан Асанж, Славој Жижек   
среда, 06. јул 2011.

Шта значи имати слободу говора ако сте на Месецу, ако нема никог да вас чује? Не значи ништа. Право на слободу говора произлази из нашег права да знамо. Право неког да говори и право неког другог да то сазна производе право на комуникацију.

 
Политички живот

Протести грађана и напредњачко харангирање

Маринко М. Вучинић   
субота, 16. јун 2018.

Председник Републике Србије би морао бити оличење демократске културе, умерености, али и гарант критичког дијалога у нашем друштву. Ипак, далеко је он од тога да буде председник свих грађана Србије. Ту намеру није никада ни имао, јер увек наступа као острашћени напредњачки партијски апаратчик, који отворено изјављује да њега не обавезује већинска воља народа.

 
Коментар дана

Парада без параде, или ко је заправо ударио шамар држави

Горан Вујевић   
субота, 28. септембар 2013.

Дакле, није проблем у томе што су права геј популације угрожена, то никада и није био случај, већ је проблем у једном наметању вредносног оквира који има и политички карактер. Њиме се жели уништити и оно мало вредности које нам је остало. 

 
Културна политика

Како је пропало српско новинарство

Слободан Рељић   
среда, 04. новембар 2009.

Српско новинарство, какво смо га познавали последњих деценија, пропало је. Ово што данас опслужује медијску индустрију у Србији сурогат је чија друштвена улога тешко може да се сведе и на најшире схваћен појам „слободе штампе“.

 
Политички живот

Шта је суштина студентских протеста 1968. код нас - и зашто су студенти, заправо, били на погрешној страни

Бранко Павловић   
недеља, 10. јун 2018.

Поуке 1968. су: држава је важна и једном смо били способни да створимо одличан концепт, „тржиште и социјализам“ који је и данас надмоћан над свим осталим у свету.

 
<< Прва < Претходна 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 Следећа > Последња >>

Страна 187 од 438

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер