субота, 11. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике
Рубрике
Преносимо

Два лица пропасти

Ружа Ћирковић   
понедељак, 25. јул 2011.

Овде се такође свима разумљивим језиком мора рећи да је, према економским критеријумима, Србија током последњих двадесет година банкротирала три пута. Први пут 1988.године, последњи пут 2001.

 
Културна политика

Принципи српског новоговора – од XXI века до 1984.

Никола Танасић   
понедељак, 05. фебруар 2007.

Реч није о реформи језика каква је била она Вука Караџића; није, у питању ни реформа попут бољшевичке у Русији и Ататуркове у Турској, како она нема везе нити са граматиком, нити са правописом, већ је у питању превредновање културних вредности.

 
Савремени свет

Да ли је Москва утицала на исход британског референдума

Ђорђе Милошевић   
уторак, 28. јун 2016.

Дакле, ни помена о некаквим ратнохускачким претњама или покушајима мешања у послове земаља Европске уније, а још мање о утицају на резултате референдума у Великој Британији.

 
Преносимо

Колика је моћ Добрице Ћосића у Србији?

Видосав Стевановић, Ненад Прокић   
субота, 16. јул 2011.

Улога Добрице Ћосића је данас у Србији врло магловита. Прича се о томе да он има некакав утицај на одређене људе, али то са сигурношћу не можемо да кажемо. Он са лажном скромносћу говори како нема утицај.

 
Културна политика

Илија Чворовић - први српски антиглобалиста

Игор Ивановић   
субота, 20. новембар 2004.

Ово није само покушај бацања новог светла на једно од најбољих дела наше драмске књижевности. Ово је помало и прича о нашим очевима за које смо касно схватили колико су нам одани и које смо касно почели да уважавамо.

 
Коментар дана

Kaд ће Вокри опет на "Маракану"

Војислав М. Станојчић   
среда, 04. децембар 2013.

Читајући ова два супротстављена текста, присталице теорије завере закључиће како су ,заправо, присуствовали пуштању пробног балона. Прво обавештење послато је са намером да узнемири и наљути јавност, за њом је стигао деманти који ће је умирити и успавати... Поступак ће се затим понављати по истој шеми.

 
Културна политика

Ријалити шоу програми – да или не

Дивна Вуксановић и Татјана Војтеховски   
понедељак, 14. децембар 2009.

Код „Великог брата” све је шарено, фенси, то делује као земља дембелија, чаробни утопијски простор који обећава брзопотезну срећу. Мислим да то оставља последице зато што кад оголите ту шарену лажу добијете нешто што је пандан средњовековном затвору.

 
Политички живот

Трезвено о дилеми „замрзнути конфликт“ или „брзо решење“

Бранко Павловић   
понедељак, 20. август 2018.

Хоћемо да одбранимо државу. Ако држава може да се одбрани брзим решењем, онда смо сви за брзо решење. А ако не може, онда смо сви за замрзнути конфликт. Ако брзо решење значи да се одричемо државе и било ког дела њене територије, онда уопште није реч о решењу, него о издаји државе. И, што је онда спорно да се буде против „брзог решења“?

 
Коментар дана

Шта се дешава у СНС?

Александар Костић   
понедељак, 09. децембар 2013.

Дуго се шушкало о неслагањима између Томислава Николића и Александра Вучића, а чини се да је почетак градње Јужног тока њих двојицу већ толико удаљио да су њихови спољни играчи већ почели узајамну баражну ватру, а да се унутар странке припрема обрачун који ће многе ствари морати да истера на чистац.

 
Економска политика

Улазимо у највећу депресију и она ће бити светска

Џералд Селенте   
петак, 06. март 2009.

За 2009. предсказујем тотални колапс привреде - видећемо пропаст трговинског сектора на мало, затим пропаст комерцијалних некретнина... Доживећемо највећу депресију икада, много тежу од оне 1930-их година.

 
Економска политика

Еврофили против реалности: реалност ће победити

Сајмон Хефер   
уторак, 10. март 2009.

Евро ће бити извор великих проблема уместо да буде користан. Евро је случај без преседана. До сада је било унија заснованих на покрићу у сребру или злату, али не и на декретом прописаном новцу, који тежи инфлацији, а који издају политички независне државе.

 
Политички живот

Срушићемо ову фашистичку власт

Драган Ђилас   
четвртак, 06. септембар 2018.

Живимо у земљи из које одлази 73.000 људи годишње. Живимо у земљи у којој људе убеђују да је 25.000 динара супер плата. Живимо у земљи у којој је криминал на сваком ћошку. Живимо у земљи апатије и безнађа, где људи не верују да ће икада бити боље

 
Коментар дана

Контролори лета и „тринаеста плата“

Славољуб Николић   
петак, 27. децембар 2013.

Они који виде само плату обласног контролора летења, треба да знају и следеће – контролори лета плату зарађује под стресом одговорности за број путника помножен са бројем авиона који су у његовом сектору (сектор је до 24 авиона ). Мало је занимања до којих се долази без права на грешку.

 
Економска политика

Србији спаса нема

Никола Турајлић   
понедељак, 09. март 2009.

Српска научна економска мисао нема концепт за ублажавање ефеката глобалне економске кризе. Није извесно да ће Србија преживети транзицијску и противкризну терапију експертских влада, а не види се ни алтернатива која би могла пружити наду у успешнији отпор надолазећој катаклизми.

 
Савремени свет

Шта ће "брегзит“ значити за Британију, ЕУ и Србију

Горан Николић   
понедељак, 27. јун 2016.

„Брегзит“ ће учинити да свака критика ЕУ, са десне стране, у нашој земљи, али и широм Европе, постане потпуно легитимна. Реално је да ће доћи до преспитивања многих аспеката ЕУ.

 
Преносимо

Дипломатске депеше из Хага – Милошевић у очима Америке

Љиљана Смајловић   
четвртак, 22. септембар 2011.

Упадљиво је да Собел прижељкивање брзог окончања процеса, којим више неће управљати оптужени, не претпоставља потреби да суђење задржи легитимност. Амбасади је више него Џефрију Најсу стало да процес у очима јавности не изгуби на правичности.

 
Економска политика

Да ли се Америка пробудила

Милан Пурић   
понедељак, 09. март 2009.

Обичне грађане Америке спољна политика интересује само уколико се тиче њиховог животног стандарда. Мораће неко да им објасни да је прошло време кад је долар подупрт оружјем уместо златом био средство којим су из свих региона света довлачили сировине којима су градили своје снове.

 
Савремени свет

Без Британије, Европа ће бити војно слабија, мање кредибилна и чврсто у рукама немачко-француске осовине

Ђанандреа Гајани   
уторак, 28. јун 2016.

На војном плану, негативан утицај «брегзита» је одређен чињеницом да Европа губи, макар на папиру, британску војну моћ. Лондон кудикамо више троши на одбрану, скоро дупло него Француска или Немачка, располаже са солидним нуклеарним арсеналом, поузданим и ефикасним конвенционалним снагама, и пре свега, прихвата идеју да води рат без тога да то мора да назива ,,мировном мисијом“.

 
Преносимо

Кад Руперт Мардок убија таблоид

Милан Милошевић   
субота, 16. јул 2011.

"Класична" таблоидна формула, иначе, подразумева да се објављују сензационалистичке криминалне сторије. Још од Херста и Пулицера такво новинарство је повезано с полицијом.

 
Културна политика

Братз лутка – спонзоруша у рукама сваке добре девојчице

Јована Папан   
субота, 23. децембар 2006.

Братз лутке нису само краткотрајно чудо и своју невероватну популарност дугују много фундаменталнијим разлозима. Због тога ће и за ове новогодишње и божићне празнике, готово свака девојчица очекивати испод јелке бар једну Братз лутку.

 
<< Прва < Претходна 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 Следећа > Последња >>

Страна 183 од 438

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер