субота, 11. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике
Рубрике
Савремени свет

Зашто су САД одлучиле да униште ММФ?

Валентин Катасонов   
недеља, 31. јануар 2016.

Сада када је начињен преседан у случају Украјине (након њеног одбијања да сервисира свој суверени дуг према Русији), то може охрабрити земље у развоју да „заврну“ своје кинеске кредиторе. Након тога би се могла очекивати ерупција конфликта између Кине и њених дужника - земаља у развоју.

 
Преносимо

Неће бити смак света ако и не добијемо кандидатуру

Вук Јеремић   
понедељак, 05. септембар 2011.

До сада смо у нашим напорима да сузбијемо признавање Косова били далеко успешнији него што је то било ко могао да очекује. Управо због тога, у последње време су се појачали међународни притисци на многе земље које то до сада нису учиниле.

 
Економска политика

Куда иде српско здравство?

Зорица Д. Марковић   
среда, 24. децембар 2008.

Листе чекања, многи су склони да их крсте правим, именом „ листе корпуције” права су слика деформације здравственог система. На сајту Светске банке доступни су резултати истраживања према којем је Србија четврта у свету по степену корупције у здравству.

 
Савремени свет

Радост Европе

Мирослав Н. Јовановић   
субота, 06. фебруар 2016.

Неконтролисани прилив избеглица са Блиског истока и из Африке срушио је де факто један од основа интеграције у ЕУ – Шенгенски споразум. Нефункционална еврозона је у тешкој егзистенционалној кризи. То су два пројекта ЕУ који се сматрају међу најважнијим за интеграцију у ЕУ и она су снажно уздрмана и дубоко нагрижена изнутра.

 
Преносимо

Љубавно писмо Европи

Воја Жанетић   
уторак, 10. мај 2011.

Мораћемо да будемо кандидати за улазак, а да истовремено не можемо да уђемо без виза. Чекаћемо истовремено у реду за пријем у Унију и у редовима испред амбасада чланица Уније.

 
Економска политика

Ја, песимиста!

Ружа Ћирковић   
понедељак, 22. децембар 2008.

Поносим се тиме што сам један од ретких новинара, па и политичара (мало сам проверавала), који је од првог до последњег објављеног слова прочитао уговор о концесији Хоргош-Пожега, и уговор са Фијатом и базични споразум са Русима. Уговор Хоргош-Пошега је најбољи.

 
Савремени свет

Лењин и Стаљин опет међу Русима

Ђорђе Милошевић   
петак, 29. јануар 2016.

Такве оптужбе неких кугова на Западу су чиста будлаштина и са њом се нико озбиљан у Москви не жели да бави. Председник Путин је више пута рекао да Кремљ нема намеру да обнавља Совјетски Савез а то је сасвим недавно јавно поновио.

 
Културна политика

Успавани џин

Димитрије Војинов   
субота, 08. август 2009.
Други аспект овог гневног текста који изненађује је чињеница да га је написао Рус иако је руска кинематографија и сама до сада произвело неколико амбициозних акционих филмова са патриотском тематиком, а у Русији чак постоји и фонд за финансирање „патриотског филма".
 
Политички живот

Од Вучића с љубављу - Наташа Кандић и РЕКОМ наслеђују Хашки трибунал?!

Саша Бижић   
среда, 11. јул 2018.

И сада, након 24 године прегалаштва Хашког трибунала, о чијим намјерама довољно говори национална структура ухапшених, оптужених и осуђених, али и ослобођених, опскурна створења попут Наташе Кандић и Динка Грухоњића треба да дају “дефинитивни историјски суд” о улози РС и Србије у ратовима деведесетих?!

 
Преносимо

Венчање, смрт и вечити живот

Драган Илић   
субота, 07. мај 2011.

На страну социолошка, политичка, модна или естрадна тумачења – за мене је највећи утисак својеврсно сужење света на један догађај, где је телевизија глобални канал комуникације.

 
Коментар дана

Таксимски устанак - узроци и последице

Младен Ђорђевић   
четвртак, 06. јун 2013.

Секуларна Турска је поново на улици, али је Ердоганова спољна политика током "арапског пролећа", а нарочито у Сирији пољуљала поверење у њега и као у муслиманског лидера, док су почеле и да се појављују прве негативне последице економског узлета, у виду корупције и пораста незапослености.

 
Културна политика

Родна равноправност и језик

Предраг Пипер   
четвртак, 13. август 2009.

Политички је „коректно“ и пробитачно измишљати нове речи и тражити да се оне уведу и да се построје, живе или мртве, у униформи мушког и женског рода, уз колатералну импликацију да би они који другачије мисле могли бити конзервативни остаци ненародних снага који нам гурају клипове у точкове.

 
Политички живот

Српски званичници су спремни на размену територије с Косовом

Тим Џуда   
уторак, 20. фебруар 2018.

Говорећи о потешкоћама при исцртавању граница на Балкану, новинар листа „Економист“ Тим Џуда, примећује да се, уколико би Србија и "Косово" ушли у размену делова територије, процес ту никако не би зауставио.

 
Коментар дана

Земун је срце Србије

Васа Милин   
недеља, 02. јун 2013.

Исход избора у Земуну такође може изазвати превремене изборе и у Београду, због чега су Земунце посећивали и удварали им се готово сви партијски лидери, којима није било мрско ни да се са њихових олимпијских висина огласе о комуналним, здравственим, саобраћајним, културним и другим проблемима овог дела Београда.

 
Културна политика

Острво дана сутрашњег

Саша Гајић   
среда, 12. август 2009.

Свака од главних личности «Изгубљених», кроз дела и одлуке врши превредновања себе и своје прошлости, али и доводи до коперниканског обрта спознајом да су «изгубљени» у ствари били изгубљени у постмодерном, обичном и свакодневном свету пре свог авионског пада, свету свима нама добро знаном. 

 
Политички живот

15 идеја за Београд какав заслужујемо

Драган Ђилас   
четвртак, 08. фебруар 2018.

 150 евра субвенције за станарине или стамбене кредите за младе брачне парове који немају некретнине на своје име и чији родитељи немају више од једне некретнине у власништву у оквирном трајању од 5 година

 
Преносимо

Америка није желела мир

Милан Панић   
петак, 20. мај 2011.

Проблем је почео са признавањем Хрватске. И с оним војником који је убијен у Словенији. Американци имају дивне принципе који су погрешни. Питао сам ја њих – какви су то закони да ви не можете да убијете једног човека, а можете да убијате децу?

 
Економска политика

Тријумфални повратак Џона Мејнарда Кејнса

Џозеф Стиглиц   
понедељак, 22. децембар 2008.
Тренутак просветљења дошао је тек када су такве политике почеле да наносе трошкове САД и другим напредним земљама. Кејнс је тврдио не само да тржишта не коригују сама себе, већ да у случају тешке кризе, монетарна политика вероватно неће бити ефикасна.
 
Коментар дана

Злогласници и претерано српско гостопримство

Војислав М. Станојчић   
субота, 01. јун 2013.

На сву срећу, данашњи гласници, када доносе непријатне поруке, више не “носе главу у торби” . И одавно се подразумева да “ не треба убијати гласника што доноси лошу вест”, јер он није крив за њу, те је извесно да ни г. Вестервеле није доживео никакве непријатности у нашем главном граду.

 
Културна политика

Поетика глобалног села

Борис Јашовић   
субота, 08. август 2009.

Мунтадар, иако политички ратоборан, неће успети да порази цивилизацију жеље, која непрестано храни сопствени хедонизам увек свежим и пре свега инертним садржајима. Ни Сузан Бојл никада неће преварити цивилизацију жеље која ствара и уништава властите хероје.

 
<< Прва < Претходна 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 Следећа > Последња >>

Страна 198 од 438

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер