субота, 11. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике
Рубрике
Савремени свет

Како ће Венецуела уклонити свог председника?

Стратфор   
петак, 04. март 2016.

Присиљавање председника да се повуче може водити до формације хунте или друге транзиционе владе. Оно ће готово морати да укључи опозиционе цивиле или ће бити мањка легитимитета од стране страних влада. То ће такође отворити директан пут опозицији.

 
Преносимо

Интелектуалци у Србији склони стереотипијама и агресији

Борис Тадић, Светислав Басарa (II)   
четвртак, 02. јун 2011.

Мој посао је да браним право свакога ко учествује у политичком животу, јер је то демократија. Али истовремено моја обавеза је да захтевам да се сви ови случајеви где постоји сумња да је извршено криминално дело, до краја истраже.

 
Политички живот

Србији је потребна странка радикалне левице

Бранко Павловић   
среда, 28. март 2018.

Постоје бројне замке, али нема озбиљних дилема. Не треба бити искључива, али је важно бити одлучан. Исход овога што имамо је известан. Кад –тад мораћемо да стварамо ново. А ново је само нова идеја. У бољем смислу те речи. Ако је остваримо и погледамо шта је то ново, она ће се појавити као Србија-дражва слободних и једнаких.

 
Коментар дана

Председникова подршка

Војислав М. Станојчић   
уторак, 09. јул 2013.

Ако су се ко зна колико пута до сада гђа Меркел, г. Оланд или неки трећи државник њиховог ранга потрудили  да одвоје своје драгоцено време и стигну на  међународна такмичења како би бодрили врхунске спортисте из својих земаља, да ли је постојао неки разлог да тако нешто  не учини и председник наше Републике?

 
Културна политика

Кандило и лаптоп

Дарко Ђого   
недеља, 13. септембар 2009.

Проблем није у томе што неко не подноси кандило. Али, тај исти «неко», под претпоставком да жели да буде поштен ка себи и другима, мора бити спреман да призна да је и лаптоп из другог дијела изјаве плод једног процеса у коме је хришћанство било и те како инволвирано.

 
Савремени свет

Шангај – тамо где Пудонг пара кишне облаке

Борис Трбић   
субота, 05. март 2016.

Брзи воз из Пекинга у Шангај стиже за пет сати. Пруга која спаја Јужни Пекинг и шангајски Хонгчјао дуга је 1 100 километара. Воз се креће просечном брзином од три стотине километара на сат и стаје на четири станице.

 
Преносимо

Српски медији и хапшење Ратка Младића

НСПМ   
понедељак, 30. мај 2011.

Овом приликом доносимо неколико карактеристичних извода из српских медија поводом хапшења Ратка Младића. Верујемо да посебан коментар није потребан, а позивамо и читаоце да се уздрже од оних коментара које нећемо моћи да објавимо.

 
Економска политика

Акцизе или инфлаторни порез

Ружица Мрдаковић-Цветковић   
понедељак, 12. јануар 2009.

После усвајања закона о акцизама поскупеће гориво (бензин, дизел, течни нафтни гас за моторна возила), кафа, цигаре, цигарете, дуван и дуванске прерађевине, пиво. Да ли ова поскупљења представљају замајац за распиривање инфлације врло брзо ће се показати.

 
Коментар дана

Зашто је халабука око пријемног испита промашена тема?

Бојан Панаотовић   
уторак, 02. јул 2013.

Треће, а можда и питање за милион долара гласи - А где ће то сви ти млади људи, са матуром или без ње, са купљеним тестовима или без њих, са мастерима и докторатима или без њих... радити? У земљи у којој већ сада имамо милион незапослених!

 
Културна политика

Медијска интелигенција и перспективе ума у постглобалном добу

Дивна Вуксановић   
уторак, 08. септембар 2009.

Постојећи конфликти постглобалног доба премештају се у медијску сферу, чиме се утемељују у „уму“ који себе једино технички распознаје, односно финансијски реализује, као својеврсна „теодицеја креативности“.

 
Коментар дана

Сваки трећи Земунац верује политичарима

Војислав М. Станојчић   
недеља, 21. јул 2013.

Грађани Србије , који су се од 1990. године наовамо већ више пута опекли на изборима, имали су довољно прилика да увиде како су обећања политичара, заправо,  обмане,  и да  су они за политичаре занимљиви само као гласачка машина. Која им је неопходна, али коју веома мало поштују.

 
Културна политика

"Хомофили" у ланцима тржишта

Мила Алечковић-Николић   
уторак, 15. септембар 2009.

Хомофили су постали машинерија увек истих финансијских слепих ротација, иако су некада мислили да су свест о људској слободи и различитости. Они су данас део пијачне трговине, а њихове сексуалне потребе бачене су на велико глобално тржиште.

 
Савремени свет

У сиријском лавиринту

Хуан Гојтисоло   
петак, 11. март 2016.

Ваздушни напади Сједињених Држава и њихових савезника против циљева Исламске државе ризикују да изазову сукобе са озбиљним последицама попут оне коју је изазвало обарање руског авиона од стране турске противваздушне одбране и која је отворила једно јако вибрирање између Путина и Ердогана.

 
Преносимо

Српски пораз и натовско-албанску победу на Косову одлучујуће су условили спољни утицаји

Добрица Ђосић   
четвртак, 02. јун 2011.

Ако хоћемо да променимо несрећно стање, морамо променити и политичку структуру. Промишљено, али са јасним циљем: стварањем заиста демократске, правне, социјалне државе.

 
Економска политика

„Британији је потребна државна банка“ – а Србији?

Александар Павић   
понедељак, 12. јануар 2009.

Гувернер НБС, Влада и Председник Србије не треба да се баве спасавањем добити страних банака преко којих се Србија никада неће развити – напротив! – нити мољакањем да исте задрже ту добит у Србији, већ спасавањем привреде у целини.

 
Коментар дана

Границе самопонижења - и протокол је политика

Радоман Јовић   
четвртак, 11. јул 2013.

Као и у многим другим и у овој области код нас преовлађује стихијност и својеврсни волунтаризам. На пријеме неких држава сјури се цео државни врх, као што је то било случај у америчкој амабасади, и то не само ове године, а на неке друге се стидљиво појави тек по неки министар или нижи државни функционер.

 
Културна политика

Екологија као нова идеологија

Драган Митровић   
среда, 09. септембар 2009.

Овај врло скраћени курс културе која себе назива еколошком каже да је са друштвом завршено и да се прелази у постдруштво. То ново друштво је постиндустријско, пост-технолошко, пост-производно и пост-биолошко. Прелаз је нужан, јер је човек умислио да су природни ресурси неисцрпиви.

 
Савремени свет

Волите демократију? Напустите ЕУ!

Брендан О'Нил   
среда, 24. фебруар 2016.

ЕУ је дубоко конзервативан, чак реакционаран пројекат. Ово се види у аргументима и десничара и левичара које је бране у референдумској кампањи. На десници, Дејвид Камерон нас упозорава на „неизвесност“ која вреба изван ЕУ, тврдећи да би њено напуштање био „скок у непознато“.

 
Преносимо

Феномен Новака Ђоковића

Срђан Шапер   
четвртак, 19. мај 2011.

Мислим да Новак кључ своје мотивације проналази управо у томе што је оно што ради огромно за Србију, најзад недавно је и сам изјавио да је преокрет у његовој игри, који га је довео до феноменалног успеха који данас има, настао победом наше земље у Дејвис купу.

 
Економска политика

Поуке у вези са гасном кризом

Бранко Павловић   
понедељак, 12. јануар 2009.

Ми господо складиште гаса немамо зато што сте ви неспособни, нестручни и грамзиви. Мазута у резервоарима топлана нема зато што је искуство претходних година показало да, када НИС нормално испоручи мазут топланама до почетка грејне сезоне, тај мазут не буде плаћен.

 
<< Прва < Претходна 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 Следећа > Последња >>

Страна 194 од 438

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер