субота, 11. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике
Рубрике
Преносимо

Европа је заточеник атлантизма

Тарик Али   
среда, 07. септембар 2011.

Мој вам је савет: погледајте шта се догађа у Грчкој. Она је, као и ви, део Балкана. Ако желите да напредујете, упркос траумама последњих грађанских ратова, ја бих вам саветовао да се потрудите око стварања балканске федерације.

 
Економска политика

БРИК у 2009.

Милан Пурић   
понедељак, 19. јануар 2009.

Односи унутар БРИК-а у 2009, развијаће се у сагласности са чињеницом да је спој две најмногољудније земље и две земље са највише природних ресурса, готово идеална комбинација огромних нарастајућих тржишта и технолошки експанзивних економија.

 
Савремени свет

Статистика или манипулација – Зашто нема званичних резултата пописа становништва у БиХ

Слободан Дурмановић   
четвртак, 17. март 2016.

Није никаква тајна да би прелазак те границе од 50 процената за бошњачке националисте - који се малтене свакодневно жале да су једини народ на Балкану без своје националне државе - представљао додатни покушај легитимизовања захтева за преуређење дејтонске БиХ

 
Преносимо

Последњи путник за Хаг

Војислав Жанетић   
недеља, 05. јун 2011.

Ако се, не дај боже, пронађе твоје место пребивалишта и ако се потрефи да Ти, у том напетом тренутку налажења, баш будеш у њему, наш пут у Европску унију ће, канда, после тога бити без препреке.

 
Економска политика

Нови кредитни аранжман Србије са ММФ-ом

Ружица Мрдаковић-Цветковић   
понедељак, 19. јануар 2009.

И овај аранжман, као и сви други кредити ММФ, реализује се под условима које Фонд намеће у оквиру договореног програма. Мере су у овом случају: рестриктивна фискална политика и свођење буџетског дефицита на 1,75% БДП-а, као и ограничавање раста пензија и плата.

 
Савремени свет

Амерички фијаско у Ираку – четврт века од почетка

Пери Кемек   
петак, 18. март 2016.

Попут Никсона и његовог вијетнамског наслеђа, председник Обама се, преузимајући дужност јануара 2009. године, суочио са неодрживо робусним војним ангажманом зарад минималне стратешке добити. 

 
Преносимо

Забрана Националног строја?

Дејан Милић   
петак, 03. јун 2011.

За борбу против екстремизма није довољна само одлука Уставног суда, нити било која друга одлука било ког државног органа да се нпр. „Национални строј“ укида. За заустављање суштинског зла потребно је суштинско делање.

 
Економска политика

Глобална економска криза и Србија

Никола Турајлић   
четвртак, 15. јануар 2009.

Изјаве премијера и чланова владе да глобална економска криза неће уопште или значајније утицати на привреду Србије, па чак да представља њену шансу, говоре о томе да истом управљају особе које нису у стању проценити догађања у свету.

 
Савремени свет

Сенка нове светске економске кризе – солидарност није само лепа реч већ и неопходан услов изласка из проблема

Александар Радовић   
понедељак, 14. март 2016.

 Монетаристи су били убеђени да ће се убризгавањем ликвидних средстава подстаћи потрошња и поспешити инфлација.  Уствари, подстакло се задуживање, а то задуживање је потпуно одсечено од било каквог економског раста из разлога који су везани за саму структуру глобализације

 
Преносимо

Зашто Тадић и Ђилас прете Европској унији?

Весна Пешић   
среда, 17. август 2011.

Истине ради, Европа никада није била српски смисао живота. Да је то била, ваљда би Србија пожурила да тамо стигне. То је стара истина и зна се да Србија не пати од љубави према Западу. Превелику љубав ни сам председник Тадић није обећавао.

 
Културна политика

Србија, латиница и "латиница"

Василије Клефтакис   
недеља, 20. септембар 2009.
Треба се заиста озбиљно запитати зашто је, и коме је стварно потребно да хрватска абецеда (гајевица) – под лажним именом "латиница" – данас тако масовно преовлађује у Србији, мада Срби имају сопствено и далеко савршеније писмо од гајевице.
 
Политички живот

Капитализам и аутономаштво

Мирослав Самарџић   
среда, 18. април 2018.

Косовска криза и стогодишњица присаједињења Војводине Србији прилика су за поновно отварање увек тињајућег питања положаја Војводине у Србији. Сукобљени су ставови војвођанских аутономаша, који поново истичу захтев за федерализацију Србије са Војводином као једном федералном јединицом, и српских националиста, који у свакој аутономији виде зачетак сепаратизма.

 
Коментар дана

Влада из увоза

Александар Лукић   
уторак, 13. август 2013.

Странци у влади немају шта да траже, ако је у питању суверена држава. Међутим, ако се данас води милошевска политика, онда политички проблем не постоји. Са једне стране, фактички је постављена почетна претпоставка да немамо самосталну државу и са друге, да немамо способне људе да је воде.

 
Културна политика

Мој поштовани психијатар

Драгослав Михаиловић   
недеља, 20. септембар 2009.

Већ други пут ме господин Иван Клајн кити неким почасним особинама. Први пут уделио ми је лепа звања шовинисте и локалисте (заборавивши, додуше, расизам и антисемитизам). Сада је од тога, изгледа, одустао и тврди, бираним професорским речима како само он то уме, да сам суманут и луд.

 
Политички живот

Предлог формирања "Савеза за Србију" у 14 тачака

Драган Ђилас   
среда, 11. април 2018.

Циљ Савеза: Формирање алтернативе аутократској и недемократској СНС на једној адреси, на једном броју на гласачком листићу, линеарно од републичког до нивоа локалне самоуправе. Комуницирањем доћи до тога да се на локалне изборе 2020. излази са дилемом гласа ли се за СНС или Савез. Направити алтернативу на једном месту, под једним брендом, јединством и идејама мотивисати опозиционе бираче на гласање

 
Коментар дана

Гроф од Ворика на српски начин

Војислав М. Станојчић   
петак, 09. август 2013.

Аутор, међутим, није ништа написао о Вучићевој изјави за “Дневни аваз”, да ће он свога доброг пријатеља, баснословно богатог шеика из Саудијске Арабије, кад се ускоро са њим сретне у Србији, наговорити да улаже у привреду Босне и Херцеговине.

 
Културна политика

Спорења о Речнику српскохрватског језика САНУ

Зора Латиновић   
недеља, 20. септембар 2009.

Иван Клајн, члан Одбора за Речник САНУ, каже: "Неупућен читалац могао би поверовати да ствари стоје онако како их представља Драгослав Михаиловић: групица ’језичких каријериста’ уређује речник по ’динарским’, ’хрватским’ и ’црногорским’ мерилима."

 
Политички живот

Нови мартовски ултиматум

Маринко М. Вучинић   
субота, 07. април 2018.

 Моје племе сном мртвијем спава,

суза моја нема родитеља,

нада мном је небо затворено,

не прима ми плача ни молитве

Петар Петровић Његош 

 
Коментар дана

РРА, Црвенкапа и медијски вуци

Трифун Ристић   
петак, 09. август 2013.

Рат Блица и Пинка, који бесни свом снагом, и у коме су бестидно пуштене све кочнице, показује тако шта од главних актера може да се очекује на медијској сцени ослобођеној од учешћа државе, и до ког дна је пало српско новинарство. Бришу се и последњи трагови људскости, и изгледа да прави вукови тек долазе.

 
Културна политика

Оно као глупост

Миодраг Зарковић   
четвртак, 17. септембар 2009.

Ако неко у земљи Србији не може да направи гледљив ситком онда је већ време да се колективно забринемо за српску и београдску урбану културу. Серија "Оно као љубав" није успела да код мене изазове оно као смех, већ ово као питање: због чега је национални сервис одобрио и финансирао такав као пројекат?

 
<< Прва < Претходна 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 Следећа > Последња >>

Страна 192 од 438

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер