субота, 11. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике
Рубрике
Економска политика

Руски гас и Круна светог Стефана

Пјотр Искендеров   
петак, 19. септембар 2008.

Вођама мађарских националиста у Војводини смета што је споразум између Србије и Русије пакет који повезује градњу дела гасовода „Јужни ток” и „Гаспромово” преузимање НИС-а.

 
Савремени свет

Ајлан Курди и друге мигрантске приче - поглед с друге стране зида

Зоран Грбић   
субота, 05. септембар 2015.

Због тога сам желео да подсетим да мали Ајлан није једини, и да чак много више оних чији родитељи нису ,,похлепни'', и чије судбине су директне, најдиректније последица Европске и Америчке похлепе.

 
Преносимо

Да ли је моћ САД на заласку?

BBC   
недеља, 20. фебруар 2011.

За њега проблем је врло једноставан - земља је презадужена, дефицит је неодржив. Берзе ће, предвиђа Хас, изгубити поверење у способност Америке да отплаћује дугове, што ће довести до драматичног раста каматних стопа.

 
Економска политика

Како контролисати кризу?

Бранко Павловић   
субота, 20. септембар 2008.

Сада извесно знамо да преживљавамо највећу кризу још од чувене Велике кризе 1929. године. Неизвесно је једино да ли ће ова криза на Вол Стриту бити чак и највећа у историји.

 
Савремени свет

Хришћанска Европа је суицидна, варвари овог пута долазе с југа - Италија треба да бомбардује пловила

Едвард Лутвак   
среда, 02. септембар 2015.

Огромна већина миграната су муслимани. И муслиманске заједнице, као што се зна, опиру се интеграцији. Говорим уопште. На дуже, мораће се хришћанска Европа прилагођавати њиховим вредностима, а не обратно. Овај папа би добро урадио када би се мало преслишао из историје.

 
Културна политика

Паника у парку књига

Зорана Шуваковић   
недеља, 08. фебруар 2009.
Историчар Даглас Бринкли предлаже да се за лепу књижевност и остале гране уметности и критику из државног буџета издвоји помоћ. Уметници то заслужују бар колико посрнуле банке, додаје иронично.
 
Политички живот

У раљама Немачке

Емил Влајки   
недеља, 07. мај 2017.

Није потпуно јасно због чега су, српски водећи политичари након Милошевића, највећим дијелом били фасцинирани Њемачком. То је нелогично јер је у посљедњих сто година, Њемачка, на разне начине, уништавала Србе који су јој посвуда кварили рачуне, посебно у два свјетска рата.

 
Коментар дана

Резолуција капитулације

Владимир Кршљанин   
субота, 12. јануар 2013.

А о никада ничим доказаној мантри о ЕУ, коју већина наших политичара непрестано понавља, односно о ставу да „због реалности“ Србија треба да жртвује самосталност, Устав, територију и грађане, а све ради „добитка“ који је у ствари губитак на свим пољима, не вреди трошити речи.

 
Културна политика

Европа нам долази и са Истока

Драгомир Анђелковић   
субота, 07. фебруар 2009.

И данас, када жељни бољитка и прогреса, често чежњиво гледамо према Западу – иако су нам, истине ради, симпатије и емоције још у већој мери окренуте према руском Истоку – добро је да се сетимо да нам је са те стране већ долазило све оно што везујемо за прогрес!

 
Политички живот

Шта све захтевају Албанци у Македонији?

"Тиранска платформа"   
понедељак, 01. мај 2017.

Документ, назван још и "Тиранска платформа", изазвао је низ контроверзи због чињенице да су се лидери албанских странака претходно састали у Тирани под покровитељством премијера те земље Едија Раме. Документ објављујемо у целини.

 
Политички живот

Треба ли председник да поднесе оставку на место шефа странке - и зашто?

Слободан Орловић   
недеља, 14. мај 2017.
Упркос свему, сазнање српске политичке реалности наговештава да ће председничка и страначка функција бити опет спојене па ћемо тако наново имати устав поред Устава, странку изнад државе и моћ изван права.
 
Коментар дана

"Златна" неоколонијална подлога француске интервенције у Малију

Александар Костић   
уторак, 15. јануар 2013.

У освојеним областима исламисти организација АКУИМ и МУЈАО су наметнули бруталан облик шеријатског права, а у градовима Гао, Кидал иТимбукту су организовали јаке одбрамбене положаје са складиштима намирница и тунелима, што ће свакако знатно отежати планирано освајање севера.

 
Културна политика

Телевизијски бордел истине

Зоран Грбић   
понедељак, 09. фебруар 2009.

„Тренутак истине“ је нешто друго. Пре свега, у њему не учествују представници маргиналних друштвених групација, него људи средњег сталежа, обични људи из комшилука, који барем изгледају као људи којима ништа не фали. Дакле, у самом старту немогуће је избећи поређење и идентификацију.

 
Политички живот

Београд и пробуђена енергија грађана - неопходно удруживање и стварање ширих друштвених покрета

Маринко М. Вучинић   
четвртак, 25. мај 2017.
Предстојећи избори за Скупштину града Београда су јединствена прилика да се види да ли је опозиција спремна да покаже способност да се режимском јединственом наступу супротставе што консолидованији и компактнији блокови странака, локалних иницијатива и угледних појединаца, јер једино тако се може постићи озбиљнији изборни резултат. 
 
Преносимо

Закаснела антитајкунска кампања

Слободан Вучетић   
четвртак, 02. децембар 2010.

После 5. октобра 2000. изостала је одлучна акција нове власти да се законом изврши „пореска национализација“ имовине Милошевићевих тајкуна, која је највећим делом стечена на основу подмићивања „владарске куће“ и шпекулативних метода.

 
Економска политика

НИС монополиста, а не Делта

Слободан Милосављевић   
понедељак, 08. септембар 2008.
Фокус јавности не треба да буде процена тржишног учешћа, већ забрана или отежавање новим играчима да уђу на тржиште, гушење конкуренције, недозвољене аквизиције и преузимања
 
Савремени свет

Европска унија – од брисања граница до ограда, зидова и сабирних центара

Јасмина Вујић   
четвртак, 03. септембар 2015.

Нажалост, еврофанатични припадници владајућег режима раде оно што не пада на памет земљама чланицама ЕУ, а то је да угрожавају економску, социјалну, здравствену и сваку другу безбедност својих грађана, покушавајући да буду ”више Европљани од неких других”.

 
Преносимо

Турска, Иран и Русија у Закавказју

Андреј Арешев   
среда, 01. децембар 2010.

Турски лидери воде активну вишевекторску политику у најбољим традицијама кемализма. Турска ће се и даље трудити да комбинује очување односа са САД, интеграцију са ЕУ уз настављање блискоисточног и евроазијског вектора своје спољне политике, чији су део Русија и Иран.

 
Економска политика

Транзиција, корупција и суверенитет

Небојша Катић   
уторак, 09. септембар 2008.
За разлику од „првог” хладног рата, овај предстојећи, ако до њега дође, могао би у свој ратни арсенал уврстити и нека потпуно нова оружја
 
Савремени свет

Сеоба народа као пројекат

Ненад Кецмановић   
среда, 02. септембар 2015.

Није ми, такође, било јасно ни шта је суперсила добила сличним операцијама у Ираку, Либији, Сирији, сем хаоса унутрашњих племенских сукоба који јој само отежавају извлачење нафте. Но, и то ми се разбистрило када је послије корака А извела и корак Б. 

 
<< Прва < Претходна 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 Следећа > Последња >>

Страна 216 од 438

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер