субота, 11. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике
Рубрике
Савремени свет

Енергетски аспект блискоисточног конфликта

Мухамед Амирхонов   
петак, 14. август 2015.

У светлу ових догађаја, Катар је заједно са Судијском Арабијом предложио свој пројекат гасовода, који се опет на територији Сирије мора спојити са постојећим Арапским гасоводом. Арапски гасовод јесте непосредни конкурент Исламском гасоводу.

 
Преносимо

Политика караока

Драгољуб Жарковић   
уторак, 16. новембар 2010.

Темељ те извођачке дисциплине састоји се од матрице која већ постоји, текст се појављује на екрану у складу с инструменталом који се чује, а аматер с микрофоном у руци пева ту ствар унутар строгих технолошких и садржајних координата.

 
Економска политика

Prazan budžet za prazna obećanja

Младен Ђорђевић   
среда, 09. јул 2008.

Nova vlada je formirana, možda i brže no što se očekivalo, a glavni partneri svoj čudni savez pravdaju time što on omogućava ostvarenje predizbornih obećanja, kao i to da će za opstanak vlade prvenstveno biti važni njeni rezultati.

 
Савремени свет

Да ли се владавина Башара Асада ближи крају и да ли ће проћи као Гадафи?

Владимир Јевтић   
субота, 08. август 2015.

Америка се само протоколарно ужасава Исламске државе а заправо је тајно подржава. Америци је све једно ко ће доћи на власт у Сирији ако падне председник Башар њој је битно само да уништи још једну земљу некада просперитетну. Турска се налази у веома сложеној гео-стратешкој ситуацији.

 
Културна политика

Јадранска лига или самоубиство под обручима

Миодраг Зарковић   
среда, 31. децембар 2008.

Замислите само како би се Бразилци осећали када би неко прокоцкао њихову фудбалску моћ! А оно што су Бразилци у фудбалу ми смо били у кошарци. Били. Све док поменуте јесени 2002. године на овдашњи простор није ушла Јадранска лига.

 
Политички живот

Бели, бељи, најбељи, патриотски листићи - или зашто бојкот није решење

Александар Б. Ђикић   
недеља, 19. март 2017.

Да је ово срећна земља и да имамо озбиљну политику, млади Младеновчанин би био веома интереснатан у шоу бизнису, али ми смо толико пропали да је дечко својом апсурдном појавом већ добрано узбуркао устајалу жабокречину, потпуно пореметивши рачунице „озбиљних политичара“у погледу излазности, а ко зна шта све до краја може да се деси.

 
Коментар дана

Крај мира у Дежели

Трифун Ристић   
четвртак, 06. децембар 2012.

У паници да се немири не прошире, премијер Јанез Јанша изашао је са идејом “друге републике”, нудећи грађанима и политичким странкама бројне уступке, чак и хитну промену устава, али под условом да се постигне општи консензус о прихватању и спровођењу реформи.

 
Културна политика

Ђоле звани пуб – Балашевић за сва времена

Зоран Грбић   
понедељак, 29. децембар 2008.
Ако неко пева о ''шипцима'', јанезима ''смучарима'', ''другу Крунићу'' или Милутину који ''учи клинца да шета'', не може сутра да каже да његова песма није утицала ни на кога, и да се он не бави политиком.

 

 
Политички живот

Мали докази великог суноврата, или како Србија нестаје пред нашим очима

Лазар Ђуровић   
петак, 24. март 2017.

 Могу ли ови избори да промене нешто или бар да отворе процес излечења болесног организма званог Србија? Без хируршког реза и одстрањења онога што је малигно, шансе неће бити. Избори су прилика да се крене и направи први у низу корака, а дуг је пут до опоравка.

 
Преносимо

Зар није дирљиво када Николић каже да не смемо одустати од европских интеграција

Борис Тадић   
среда, 02. јануар 2013.

Сретао сам се са Тачијем и руковао неколико десетина пута кад смо са њим преговарали, у Бечу 2007. Руковао сам се и са Чекуом на аеродрому у Скопљу пред камерама. Руковао сам се и са Сејдијуом и са свим представницима косовске делегације.

 
Коментар дана

Мишковић за Косово

Александар Костић   
четвртак, 13. децембар 2012.

Сасвим изненада, власт је понудила и самог Мишковића. Али, у његовом случају тек треба да се види да ли ће тужилаштво и судови овако крупан залогај успети да прогутају и сваре.

 
Културна политика

Како снимити филм о Јасеновцу

Димитрије Војнов   
уторак, 06. јануар 2009.

Kључно питање јесте имају ли Србија и Република Српска довољно зрелости да проговоре о Јасеновцу, вероватно кључном догађају за објашњавање много чега о Србима у двадесетом веку.

 
Политички живот

Једна чудна кандидатура

Марко Јакшић   
понедељак, 20. март 2017.

Политички програм који износи Александар Поповић је по систему „ни рибе ни девојке“, „нити смрди нит’ мирише“, „ни вода, ни вино“ са главним циљем да критика према постојећем режиму буде благотворитељна. Он се каратерише, његовим сопственим речима казано, да се он не бори за промену власти, већ жељом за променом политике. Ако је тако, а тако јесте, зашто се Александар Поповић уопште кандидова? Па управо због тих 1%.

 
Преносимо

Иза свих парламентарних странака стоје исти центри финансијске моћи

Верица Бараћ   
уторак, 16. новембар 2010.

Након свих ових година задржан је систем функционисања власти који омогућава доминацију извршне власти над законодавном и судском влашћу.

 
Економска политика

Нови светски ручак

Александар Бркић   
понедељак, 02. јун 2008.

Недавни слом високоризичних хипотекарних кредита послужио је као повод за учвршћивање   "новог поретка новца" не само у Сједињеним Државама, него и широм "прегрејане" нам планете Земље. Емитовање кредитог новца нужно са собом  повлачи емитовање нових кредита јер позајмица представља главницу.

 
Савремени свет

Турска енигма

Џорџ Фридман   
петак, 07. август 2015.

У прошлости истакао сам две ствари. Прва је да јеТурска регионална сила у настајању која ће коначно бити локално највећа сила. Друга је да је то регион који, од опадања и пада Отоманског царства у првој четвртини 20 века, је био стабилан захваљујући страним силама.

 
Преносимо

Анкара прогласила Израел опасношћу по Турску

Јелена Пустовојтова   
недеља, 07. новембар 2010.

Став званичне Анкаре је разумљив: напад израелских специјалаца на мирни брод, који се по нормама пловидбе морем кретао по турској територији, паљба из свих цеви по путницима, грађанима земље, са којом је Израел још 1966. године потписао споразум о војној сарадњи, изгледа као објава рата.

 
Економска политика

Како зауставити следећи мехур?

Марк Ханам, Џонатан Форд, Џон Гив, Мартин Вулф, Анатол Калетски, Џорџ Сорос   
понедељак, 07. јул 2008.

Финансијска криза показала је да су тржишта склона стварању „мехура“ и да laissez faire  регулација не функционише. Власти би морале да се тргну уколико хоћемо да избегнемо огроман мехур. 

 
Савремени свет

Можда је време да се каже збогом Ираку

Афшин Шахи   
среда, 05. август 2015.

Врло мало труда је уложено у стварање ирачке нације и препреке су увек биле огромне. Курди, који су чинили око 17-20 % становништва, тешко су прихватали ирачки идентитет, а шиитска већина осећала се дубоко маргинализованом од стране политичке елите коју су чинили углавном Сунити.

 
Коментар дана

Да ли је "издаја" постала преслаба реч

Душан Љубоја   
среда, 05. децембар 2012.

Занима ме само, као неуког малог човека, шта би нам се десило када би рекли једно просто, људско: НЕ. НЕ преговорима са људима крвавих руку. НЕ граници са Косметом. Да ли би нас опет бомбардовали?

 
<< Прва < Претходна 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 Следећа > Последња >>

Страна 220 од 438

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер