Početna strana > Rubrike
Rubrike
Savremeni svet

Vreme malih i/ili velikih revolucija i savremena biopolitika

Bogdana Koljević   
ponedeljak, 13. april 2015.

Političko-filozofski smisao događaja – poput zamisli da se svi tzv. „gubitnici tranzicije“, kako ih je označio liberalni kapitalizam, a koji su vremenom postali većina, pojave kao nosioci političkih subjektiviteta – ispostavlja se kao ostvariv i dostižan.

 
Prenosimo

Nema prečica na putu ka EU

Stiven Vordsvort   
subota, 11. septembar 2010.

Za dobijanje članstva u EU nije samo potrebno da ga zemlja zatraži. To je proces na koji država-podnosilac kandidature ima veliki uticaj. On sada u velikoj meri zavisi, kao što je to uvek bio slučaj, od sposobnosti potencijalnih članica da pokažu da mogu da ispune osnovne standarde demokratije.

 
Ekonomska politika

GAZPROMNjEFT... i srpsko „njet“

Dušan Kovačev   
nedelja, 31. avgust 2008.

Ipak, uprkos svemu, gospodari Srbije još nisu uspeli da rasprodaju sve što su nam preci stekli. Telekom, RTB Bor, JAT, NIS, EPS i još po neki relikt „društvene svojine“, po oceni domaćih ekonomista, mogu da se rasprodaju.

 
Savremeni svet

Bliskoistočna ravnoteža moći - iranska strategija, saudijski odgovori i pozicija SAD

DŽordž Fridman   
subota, 11. april 2015.

Američka uloga, poput britanske uloge pre, ne bi bila direktno vođenje rata u regionu, već pružanje pomoći dizajnirano da stabilizuje odnos snaga, kao što je slučaj u Jemenu i Iraku.

 
Prenosimo

Već dugo zapadni pristup Balkanu se sastoji od manipulacija i ucena

Ajvor Roberts   
petak, 10. septembar 2010.

"Činjenično stanje na terenu je drugačije. Sever Kosova je faktički i dalje deo Srbije - okrenut je Beogradu, a ne Prištini. Bilo bi razumno da međunarodna zajednica prizna činjenično stanje na terenu.

 
Ekonomska politika

Beogradska lakirovka

Nebojša Katić   
nedelja, 31. avgust 2008.
Krediti koje je Srbija uzela nisu racionalno korišćeni kako to teorija sugeriše. Da jesu, sve bi pucalo od privredne aktivnosti, zaposlenost bi bujala, a ne bi opadala iz godine u godinu.
 
Savremeni svet

Ratne igre na Arabijskom poluostrvu

Vladimir Jevtić   
utorak, 07. april 2015.

Stiče se utisak da se Amerika navodnim otopljenjem odnosa sa Teheranom služi samo kao paravanom, dok će prećutno dozvoliti da Izrael eventualno bombarduje Iran.

 
Prenosimo

Kako sam bombardovao Srbiju

Toni Bler   
petak, 10. septembar 2010.

Kosovo je bilo veliki problem za SAD. Za razliku od kasnijih konflikata u Avganistanu i Iraku, bilo je teško objasniti direktan američki interes. Nije bilo pravog cilja u javnosti ni među političarima za bilo kakvu akciju, a pogotovo ne za glavnu vojnu akciju uključujući i kopnene snage.

 
Ekonomska politika

Sumrak liberalizma i kako izaći iz recesije

Aleksandar Radović   
utorak, 12. avgust 2008.
Diktatura kapitala je zamenila diktaturu proletarijata – žrtve su opet iste: ogromna većina ljudi. A bolja budućnost i vera u nju su osnovno ljudsko pravo.
 
Savremeni svet

Milionima dece pričana je naopaka priča o istoriji EU kako bi ih uvukli u buduće evrointegracije

Ben Rilej Smit   
ponedeljak, 13. april 2015.

Metju Eliot, koji je izvršni direktor kampanje za obnovu pregovora (sa EU) pod nazivom „Britanska posla“, pristupio je „Istoričarima za Britaniju“, smatrajući da je ideja jedinstvenog evropskog identiteta“rasprostranjena i opasna“.

 
Komentar dana

Tadić vs. Đilas – ko je zapravo na tankom ledu?

Marko Radovanović   
nedelja, 19. avgust 2012.

Tadić u ovoj poziciji nema šta da izgubi, a može verovatno da računa na većinsku podršku članstva. Sa druge strane, Đilas oseća da njegov dobar rezultat na izborima mora biti unovčen napretkom u stranci, a jedini u stranci koji je iznad njega jeste Tadić.

 
Kulturna politika

Ne traži se znanje, već papir

Mikloš Biro   
četvrtak, 16. oktobar 2008.

U Hrvatskoj, zakon uopšte ne dozvoljava postojanje privatnih univerziteta. Ustav i Zakon o visokom obrazovanju u Srbiji predviđaju potpunu ravnopravnost privatnih i državnih univerziteta. No, veliko je pitanje da li ta ravnopravnost postoji u praksi.

 
Politički život

Novi izbori i stara praksa – kako je od neposrednih izbora u DS napravljena lobistička farsa

Marinko M. Vučinić   
nedelja, 02. oktobar 2016.

 Već sama činjenica  da  u istoriji  ove stranke  nikada se  nije  desilo  da neki  od kandidata za predsednika dobije tako visok procenat glasova, a da  pri tome nije  bilo disperzije glasova, jasno  ukazuje  da su ovo bili lobistički i mešetarski vođeni i dirigovani tzv. „neposredni izbori“

 
Komentar dana

Muke po Vulinu

Aleksandar Dikić   
nedelja, 19. avgust 2012.

Ako se Vučićeva kooperativnost pokazuje na prihvatanju i primeni briselskih sporazuma, Vulin je tu da ubedi Sever da do toga zapravo neće doći. Ako se srpsko rukovodstvo sprema da nastavi pregovore na višem nivou, Vulin je tu da precizira ko u stvari sme da sedne sa druge strane stola.

 
Kulturna politika

Stari i novi kritičari neoliberalizma

Lorna Štrbac   
sreda, 15. oktobar 2008.
Ne treba da nas čudi radost intelektualaca koja je se pojavila sa trijumfom Zapada nad Istokom. Ono što nas čudi je njihova pretpostavka da se radi o konačnom razrešenju svetskih ekonomskih, političkih i kulturnih napetosti.
 
Politički život

„Suverenizam“ umesto suverenosti

Dušan Kovačev   
subota, 08. oktobar 2016.

Čim postanu politički faktor njegovi predstavnici redovno stupaju u koaliciju s Vučićevim režimom. Politička praksa nedvosmisleno dokazuje da je suverenizam srpskog desnog centra danas u stvari vid političkog larpurlartizma.  

 
Komentar dana

Provokacije i varnice iz Novog Pazara

Trifun Ristić   
sreda, 15. avgust 2012.

Iako je reč o događaju koji smišljeno cilja na pogoršanje međunacionalnih odnosa u Raškoj, nadležna ministarstva se još nisu, a sporna ploča još nije uklonjena. Reakcije države još nema.

 
Kulturna politika

Nacionalno pismo

Nikola Tanasić   
sreda, 08. oktobar 2008.

Sama činjenica da se u Hrvatskoj ćirilica ne može potkrasti ni u benignoj „ćiriličnoj“ pesmi, a da srpskim građanistima, osim možda u ponekom pojedinačnom slučaju teške krize identiteta, ni u ludilu ne može potkrasti neka ćirilična publikacija, pokazuje da tu ipak nešto „nije u redu“.

 
Politički život

Zašto sam podnela ostavku – Svako ko ovoj vlasti pomaže na bilo koji način, saučesnik je u zločinu nad Srbijom

Sanda Rašković Ivić   
subota, 01. oktobar 2016.

Uverena sam da DSS treba u kritici vlasti i režima da sledi princip nulte tolerancije. Ako budemo istupali samo na određene teme pretvaramo se u “konstruktivnu opoziciju” i svodimo sebe na kandidata za poziciju satelita SNS.

 
Prenosimo

Kako je srpski vrh doneo odluku da UN predloži rezoluciju o Kosovu

Nikola Tomić   
nedelja, 05. septembar 2010.

Prema nezvaničnim saznanjima, na Andrićevom vencu trenutno preovlađuje mišljenje da je podnošenje rezolucije bez saglasnosti s Briselom bilo greška, koja sada mora da se ispravi. Ipak, u priču se ušlo „do guše“.

 
<< Prva < Prethodna 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 Sledeća > Poslednja >>

Strana 233 od 438

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner