понедељак, 29. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике
Рубрике
Коментар дана

Амерички “каубоји” и европски пацифисти

Владимир Јевтић   
субота, 12. јун 2010.

Медији су умногоме допринели да америчка толеранција на жртве буде много виша него што је случај са европском, али све има своје границе, па и семе мржње које је посејала бивша америчка администрација.

 
Политички живот

Од Бранкице до Малагурског и Наших – морални суноврат „Друге Србије“

Игор Марковић   
субота, 12. април 2014.

Наравно да нико од оних који су се јавно скандализовали над пресудом за претње Малагурском није имао елементарне доследности и поштења, да хапшење Ивановића и Почуче назове кршењем слободе говора, колико год се можда не слажу са његовим текстом.

 
Коментар дана

Председниково премошћавање

Драгана Матовић   
четвртак, 10. јун 2010.

Дакле, док год српски председник у пријатељском ћаскању са српским тајкунима каже њима – еј људи, што ви не изградите један мост – дотле ни једном тајкуну неће фалити ни длака са главе.

 
Политички живот

Зашто је овладао дух конформизма и капитуланства?

Драгољуб Даниловић   
недеља, 13. април 2014.

У причу о колективној кривици Срба укључили су се многи западноевропски и амерички аналитичари. Најсвежије је обраћање новинара шведског радија Герта Филкинга, који је Србе назвао Брејвицима, психопатама, свињама и ретардима. Иако је касније уследило извињење, у његову одбрану су стали многи новинари, политичари и организације.

 
Коментар дана

Крај "ружичастог" живота у ЕУ

Младен Ђорђевић   
среда, 09. јун 2010.

У Британији је откуцало пет до дванаест. Време слатког и ружичастог живота очигледно је завршено, као уосталом и у остатку Европе. Слаткоречива реторика и нереални снови се у једној по једној држави ЕУ претварају у нимало веселу реалност.

 
Политички живот

Хабзбург је "био бољи"

Младен Ђорђевић   
петак, 11. април 2014.

Хабзбург се лепо прошетао по Београду и Новом Саду, проглашавајућу успут Дачића „винским витезом“, док ми уједно и не знамо да ли ће бити званичне државне прославе стогодишњице Првог светског рата, јер новац за свечаност још није ни распоређен.

 
Коментар дана

Ширење оптимизма и критичко мишљење

Маринко М. Вучинић   
уторак, 08. јун 2010.

Позивање на ширење оптимизма само је израз идеолошког ћорсокака, немоћи и неспремности да се осмисли продуктиван критички дијалог о најважнијим питањима нашег друштва. Није случајно речено да су песимисти у ствари само добро обавештени оптимисти.

 
Политички живот

Александар Вучић као вођа "Жена у црном"

Бошко Обрадовић   
четвртак, 10. април 2014.

Примера ради, наметаће нам теме „Жена у црном”, Соње Бисерко и Наташе Кандић, педербалова и осталих репова Друге Србије, само да се не бисмо бавили Александром Вучићем и Томиславом Николићем.

 
Коментар дана

Сви путеви воде у ЕУ

Љубиша Спасојевић   
понедељак, 07. јун 2010.

У тренуцима очаја тешим се мишљу да визионари и планери европског пута комбинују ваздушни и копнени транспорт. Наиме, један број Срба ће до Европе стићи као падобранци, као део НАТО снага. Додуше, тај пут води преко Авганистана, али за долазак у Европу су потребне и жртве.

 
Савремени свет

Сукоб око острва Дијајоу – бацање рукавице Кини у лице

Александар Костић   
субота, 22. септембар 2012.

Токио иза себе има и САД, а након разговора са америчким министром одбране Леоном Панетом, шеф јапанске дипломатије Коићиро Гемба је саопштио да ће две земље-савезнице учинити „да се нормализују јапанско-кинески односи".

 
Преносимо

Криза европске моралне валуте

Светлана Васовић-Мекина   
четвртак, 23. јул 2009.

Кад нека земља уђе у ЕУ најважније вредности су јој сопствени идентитет и целовитост њене територије. То на најбољи начин демонстрира, најрационалнија од свих чланица СФРЈ – Словенија. Главне жртве словеначке бескомпромисности су суседи - Хрвати.

 
Савремени свет

Стаљин је моја највећа грешка

Сантјаго Кариљо   
субота, 29. септембар 2012.

Важно је да не допустимо да нас понесе очајање, упркос свим невољама које нам доноси неоконзервативизам, постојање група фашиста, попуштање социјалдемократа, пад комунизма. Ипак има довољно снага које се јављају и у њих треба веровати.

 
Преносимо

Коме су потребни избори?

Батић Бачевић   
среда, 22. јул 2009.

Озбиљни политичари верују да ће избори бити расписани месец дана након што грађани почну да слободно путују Европом, а опет који месец пре него што држава не потроши зајмове и кредите које је узела како би преживела светску кризу. Али се још у Србији није родио видовњак који је погодио колико ће нека влада трајати.

 
Савремени свет

Двоструки аршини Вашингтона

Тед Гaлен Карпентер   
среда, 26. септембар 2012.

Стална америчка подршка бахреинској монархији доноси са собом Америци две врсте ризика. Један аспект је да Америка штити и заступа демократију и слободе човека једино онда када то одговара опипљивијим интересима Вашингтона.

 
Преносимо

Сигуран сам да ће и након овога у Подгорици засједати „ужи кабинет смрти”

Ратко Кнежевић   
уторак, 21. јул 2009.

Ђукановићу успијева оно што није до сада успјело ни једном политичару у Европи – истовремено је био предсједник Владе или државе и шеф картела који је управљао једним од највећих илегалних послова у послијератној Европи.

 
Савремени свет

Покушаји Запада да се иницира сукоб цивилизација

Тони Карталучи   
субота, 29. септембар 2012.

Француска је недавно обзнанила своје намере да јавно наоружа ове терористичке групе које оперишу у Сирији и које су сада од стране посматрача за заштиту људских права препознате као групе које извршавају систематске и широко распрострањене злочине над сиријским народом.

 
Преносимо

Срби и антиамериканизам

Џордан Грин и Бранко Радун   
понедељак, 20. јул 2009.

Џордан Грин, квотербек београдских „Вукова”: Стигао сам када је паљена амбасада, сад не могу ни да замислим да одем негде другде. –  Бранко Радун: Антиамериканизам код нас није етнички, није исламског типа, већ је уперен против америчке политике, медија.

 
Савремени свет

Игра нерава у Персијском заливу и први плодови арапског пролећа

Ромео-Никола Поповић   
понедељак, 24. септембар 2012.

Паралелно са великом кризом и напетости у Персијском заливу, одвија се и процес политичког рекомпоновања региона који представља велику непознаницу и потенцијалну опасност за Вашингтон и његове савезнике.  

 
Преносимо

Лутка без једне ноге

Мирослав Лазански   
субота, 18. јул 2009.

У Џалалабаду у лето 1989. године обилазећи једну срушену школу дописник „Њујорк тајмса” Џон Барнс је из своје торбе извадио крпену лутку, дечју играчку, откинуо јој једну ногу и ставио је у крш од цигли и сломљених школских прозора. Погледао ме је заверенички, намигнуо и фотографисао то.

 
Коментар дана

Кружење стандарда у природи

Миодраг Зарковић   
среда, 02. јун 2010.

Србија је одавно постала регионални Ел Дорадо за имућну и незаситу мањину, односно конц-логор за ојађену већину. Површна статистика може да замаскира ту трагичну чињеницу, али професионални новинари, уредници и аналитичари не би смели да се задовољавају површном статистиком.

 
<< Прва < Претходна 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 Следећа > Последња >>

Страна 297 од 432

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер