среда, 17. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Дебате
Косово и Метохија

Зашто се од Србије тражи да призна Косово - упоредни примери Кипра и Бангладеша

Дејан Мировић   
понедељак, 23. март 2015.

Зашто западне државе из недеље у недељу тако грозничаво притискају Србију, иако се званични Београд потписивањем Бриселског споразума фактички одрекао од Резолуције СБ УН 1244, а у домаћем јавном информативном дискурсу ради све да би се заборавило питање КиМ.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Годишњица обљетнице

Миле Новаковић   
субота, 04. август 2012.

Нездраво је колективну самоидентификацију градити на мржњи према другом, а опасно, дугорочно посматрано, заснивати је на лажима и полуистинама. Проблеми ће им само расти, позлата ће се крунити све док се не појави огољена истина.

 
Србија и Црна Гора

Српска листа

Милан Радовић   
субота, 13. децембар 2008.

Све што се тренутно дешава у црногорској опозицији, биће још једно пресипање из шупљег у празно, ако лидери опозиције не схвате неопходност мијењања метода политичке борбе и препознавања стварних приоритета. И ако не покажу стварну жељу да преузму одговорност.

 
Косово и Метохија

Албански мартовски погром над Србима – поводи, суштина и последице

Ђорђе Јевтић   
понедељак, 16. март 2015.

Те информације су код албанских демонстраната испред моста на Ибру и у центру Приштине изазвале хистеричну жељу за осветом и кажњавањем Срба -  оних на северу због утапања албанских дечака, оних на југу због блокаде једне од најважнијих саобраћајница која је одсекла пола Косова и Метохије.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Глинени голубови Европе

Александар Б. Ђикић   
среда, 01. август 2012.

У  које год европско летовалиште да одете, срешћете вома често младе људе са свих страна који носе мајице са симболима земље из које долазе: France, Scotland,  Russia, Lithuania… али ћете се тешко одлучити да носите мајицу на којој ће писати Serbia. Зашто? Зато што тиме легитимишете себе као мету.

 
Србија и Црна Гора

"Просрпска" опозиција и права Срба у Црној Гори

Рајо Војиновић   
среда, 10. децембар 2008.

Суштина није у уставно-правном статусу него у правима Срба. Тражимо, дакле, да се грађанске странке, уколико хоће српске гласове, за права Срба боре као за грађанска права, а националне за иста та права као за национална права. Оне нама права – ми њима гласове.

 
Косово и Метохија

Универзитет у Приштини, саучесник (и)ли жртва бриселске велеиздаје?

Даница Вујовић   
субота, 28. фебруар 2015.

Код преосталих Срба на КиМ, као и код оних који су одатле протерани, тога нема. Нема никаквог покушаја иницијативе коју би неко прихватио. Као да су се помирили са судбином или боље рећи као да им је свеједно. То личи на особу која је много препатила, која је до смрти претучена, па се помирила са било каквим исходом, макар он био и смртни.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Дама у црним чизмама и заслужена казна за „негирање геноцида“

Стефан Каргановић   
петак, 20. јул 2012.

Подржавам захтев госпође Бисерко да се криминализује "порицање геноцида". На тај начин, ја ћу постати први амерички грађанин у концентрационом логору Хелсиншког одбора за људска права у Србији.

 
Србија и Црна Гора

Генерал Капичић

Душко Ковачевић   
недеља, 07. децембар 2008.

Нису ли можда Ђукановић и генерал Капичић архетипска „чудовишта“ рођена у нашој одрођеној и залуталој колективној свјести, склоној сумњивом авантуризму и самоистребљењу? Некад Капичић, данас Ђукановић.

 
Косово и Метохија

Поништити одлуку о проглашењу Александра Вулина за почасног граћанина Лепосавића и Косовске Митровице

Скупштина АП КиМ   
понедељак, 23. фебруар 2015.

Проглашењем Александра Вулина за почасног грађанина, прекршили сте позитивне законске прописе Р. Србије, којим су регулисане ингеренције привременог органа и на тај начин личне и партијске интересе ставили испред државних и националних.

 
Куда иде Србија

Чему "Парада поноса"?

Марко Ђурђевић   
субота, 07. септембар 2013.

Ако се хомосексуалци не осећају другачијима, не видимо потребу за амбицијом да их држава штити као беле медведе у односу на друге људе. А ако се пак сматрају посебнима, онда немају права да се буне када их и други сматрају посебним људима са посебним правима и посебним потребама. У том случају, најмање што могу да очекују је револт и незадовољство других људи.

 
Црква и политика

О наводној "аутономији" Цркве у Црној Гори

Велибор Џомић   
субота, 24. септембар 2011.

Слободно могу да тврдим да многи од ”забринутих критичара” појма немају о садржини тих уговора, али им то не смета да се баве тим питањем у Црној Гори које се не може и не сме решити без знања и одобрења Српског Патријарха, Синода и Сабора.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Антиправо квазидржавника - Изетбеговић и Софтић "настављају борбу"

Горан Марковић   
понедељак, 27. март 2017.
Изетбеговићев захтјев за ревизију пресуде у спору који је Босна и Херцеговина водила против Србије пред Међународним судом правде одбачен је. Бакир Изетбеговић и Сакиб Софтић најављују наставак борбе, тврдећи да није све готово. Шта би то конкретно требало да значи, нико поуздано не зна. 
 
Куда иде Србија

О историјском безнађу и последицама - случај Русије и Србије

Милорад Вукашиновић   
четвртак, 25. јул 2013.

Искуства Бугара, Румуна и сада Хрвата, наводе на закључак, да се упоредо с евроинтеграцијама, у једном друштву појачава осећај „историјског безнађа“. Управо због тога нам је потребна промена постојеће идеолошке парадигме о „Европи која нема алтернативу“.

 
Црква и политика

Одговор епископу бачком Иринеју

Младен Шварц   
субота, 09. јул 2011.

Нисам се одлучио на цепидлачке и бесплодне расправе о темама о којима, по природи ствари, не мислимо исто, нити се можемо међусобно успешно уверавати. Сваки народ има своју самосвест, своје народне осећаје и своју националну вољу.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Дејтонски "поучак" за Колинду и остале

Славко Митровић   
четвртак, 23. фебруар 2017.

Хрватска предсједница госпођа Колинда Грабар-Китаровић скоро је устврдила да је РС фалсификат!? Вели нам Колинда: "Реално гледајући РС се понаша као засебни идентитет у БиХ и скоро као самостална држава. Мислим да их треба полако вратити на земљу.  

 
Куда иде Србија

Између „ивента“ и "општенародног протеста"

Ана Радмиловић   
субота, 06. јул 2013.

Ми и даље умишљамо да постоје неки левичари, десничари, ми још увек нисмо схватили да се ради о лошој представи која је досадна и која исцрпљује. Ми још увек замишљамо да нас деле неке идеологије и нисмо схватили да ово није век идеологија него новца. 

 
Црква и политика

Осврт на недавну посету папе римског Загребу

Епископ бачки Иринеј   
субота, 09. јул 2011.

Ми пак који припадамо православним народима Балкана, не љубимо само своје отаџбине него и сав Балкан, своју ширу - ромејску - отаџбину, свесни да је она подарила Европи њена два цивилизацијска темеља, јелинство и хришћанство.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Ревизија пресуде у случају "Босна против Србије" - епилог Вучићеве кооперативности

Дејан Мировић   
уторак, 21. фебруар 2017.
Међутим, поступање МСП у  случају Босна против Србије показује да је све могуће када је Србија у питању и да је она за судије тог суда sui generis . Непрофесионална одбрана Србије у спору са Босном након 2000. године такође указује да је могућ неповољан  развој догађаја.
 
Куда иде Србија

Демократски дефицит и наше европске интеграције

Маринко М. Вучинић   
понедељак, 24. јун 2013.

Губљење партиципативног језгра, изопштавање нижих слојева, нужност нових форми неконвенционалне партиципације, деловање малих партијских картела све су то основни елементи постојања демократског дефицита који се јасно могу препознати и у нашем политичком животу, што нам указује да ми нисмо ни у овом погледу изван главних токова европске политике.

 
<< Прва < Претходна 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 Следећа > Последња >>

Страна 46 од 127

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер