среда, 17. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Дебате
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Књижење војне имовине у РС као корак ка учлањењу БиХ у НАТО

Слободан Дурмановић   
понедељак, 12. децембар 2016.

Но, од "Бањалучког споразума" поодавно је одустала Изетбеговићева Странка демократске акције(СДА), која очигледно има намеру да укњижи војну имовину на БиХ путем Суда БиХ и Уставног суда БиХ. 

 
Куда иде Србија

Априлски рат 1941. године

Бранко М. Јевтић   
петак, 05. април 2013.

Напад немачких копнених снага са севера извршила је Друга армија из два правца, из Аустрије и Мађарске. Како Друга армија на дан напада још није била у пуном саставу инвазију је покренуо 46. оклопни корпус северозападно од Београда. Одбрану на овом сектору држале су јединице са војницима хрватске националности.

 
Црква и политика

Јосип Броз и патријарси

Вељко Ђурић Мишина   
среда, 02. фебруар 2011.

У наставку писма је наведено да је Броз примио цариградског, грчког и бившег руског поглавара, „што је имало одјека у свету“. На крају је Петрић закључио претпоставком да би одбијање пријема имало негативног одјека од стране СССР и Српске православне цркве.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Двоструки аршини Цаце Николовске или зашто Свети Илија може, а Свети Стефан не може бити државни празник

Милош Мељанац   
петак, 02. децембар 2016.

Преласком на изузетно добро плаћено место судије Уставног суда БиХ, код Цаце се дешава невероватан верско-празнични преображај. Пре разјашњења тог феномена, треба нагласити да вишегодишња пракса суда показује да су троје међународних судија на истим таласно-правним дужинама са двоје судија бошњачке националности (који су под директном контролом СДА)

 
Куда иде Србија

"Био је то дуг и тежак пут..."

Маја Радонић   
уторак, 23. април 2013.

Заиста, био је то тежак и дуг пут, за све, и за Србе и за Албанце, и када је деловало да су све завршили, кад им је НАТО притекао у помоћ, добили су само резолуцију 1244. Кажем само, јер требало је још 14 година тражити ко ће од Срба ставити параф, јер знали су и они, а и њихови савезници, док ми не признамо да је отето легално.

 
Србија и Црна Гора

Отворено писмо Миодрагу Живковићу, предсједнику Либералне партије Црне Горе

Рајо Војиновић   
понедељак, 19. мај 2008.

Господине Живковићу, ви никако да се запитате: шта узрокује ту, за сваког слободомислећег човјека застрашујућу чињеницу? А њен узрок је била и остала борба свих овдашњих режима против српског интегрализма.

 
Косово и Метохија

Косовска изборна фарса и "допринос" Београда изградњи Велике Албаније

Александар Б. Ђикић   
понедељак, 09. јун 2014.

Након парламентарних избора на Косову, за кога власт може механички тврдити да никад неће признати да га је признала, са сигурношћу се може устврдити, да је оно још коју светлосну миљу даље од Београда.

 
Црква и политика

До виђења у Нишу, са новим датумом и именом?

Вељко Ђурић Мишина   
понедељак, 17. јануар 2011.

Наши господари ће нам ускоро сервирати причу како ће се наши приходи знатно повећали када пређемо да славимо Божић по Грегоријанском календару, јер би на стотине хиљада наших рођака долазило из иностранства на мали одмор.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Како је пропао покушај изолације Додика и које опасности сада вребају РС

Ненад Кецмановић   
четвртак, 03. новембар 2016.

Оно што је за Србију признање Косова, то је за Српску – унитарна БиХ. У случају БиХ,  понавља се да „нико у ЕУ не доводи у питање постојање РС“, а онда узгред спомену како ће „БиХ у Бриселу морати да говори једним гласом“.

 
Куда иде Србија

Зашто смо вас лагали?

Маја Радонић   
субота, 30. март 2013.

Објаснили су нам већ шта је ''први демократски премијер'' мислио када је са безбедног места бодрио НАТО у ''ваздушној кампањи'', нацртали су нам црно-белу слику деведесте- двехиљадите, објаснили шта чека дрзника који преиспитује оно што су му сервирали, омогућили нам кредите, хеј! и стране банке и насмејане младе шалтеруше.

 
Косово и Метохија

Митровачке жардикаде и газиместанске лекције

Александар Б. Ђикић   
субота, 05. јул 2014.

Како је уопште могло доћи до пропуста да се пред народом за кога се поуздано зна да је киван на владајући тријумвират због бриселске издаје, а нарочито на главног тријумвира, преузме такав ризик да се председник републике изложи, можда неадекватној реакцији, али свакако оправданом револту грађана?

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Караџић је из Ердемовића извукао премало

Стефан Каргановић   
уторак, 06. март 2012.

Током унакрсног испитивања изашло је на видело и то да су се на војном пољопривредном добру „Брањево“, где су била извршена ова стрељања, неке масовне гробнице налазиле од раније. Запрепашћујуће је да је др Караџић пропустио да искористи налаз др Љубише Симића.

 
Србија и Црна Гора

Умире нам Спарта

Биљана Живковић   
уторак, 29. јул 2008.

„За мене лично остаје непознаница шта је дехуманизоване цетињске масе мотивисало да усвоје србофобију као смисао живљења и да крену путем без повратка, путем који неминовно води у суноврат“, каже су својој књизи Предраг Вукић.

 
Косово и Метохија

Газиместан, 625. пут

Никола Маловић   
субота, 05. јул 2014.

Гласови и звиждуци негодовања. Ја вас молим, децо што звиждите, да су тако звиждали цару Лазару кад их је позвао у бој, ви данас не би имали где да дођете овде... Али ја вама опраштам, ви не знате што чините.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Декомпозиција сребреничког мита са бошњачке стране

Константин Килибарда   
понедељак, 05. март 2012.

Случај Сребренице није без преседана. Као што сам већ навео, аналогно "жртвовање" већ се догодило у Хрватској. У бици за Вуковар владајући неофашистички ХДЗ је одлучио да у одсудном моменту граду не пошаље неопходно појачање.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

РС нема разлога да се плаши "распакивања" Дејтона - без Дејтона, неће бити ни "дејтонске БиХ"

Ненад Кецмановић   
понедељак, 21. новембар 2016.

У крајњој линији, зашто да Српска на уцјењивачке пријетње распакивањем Дејтона једном не одговори: „Само изволите, немамо ништа против?“. Не само да би онда престале пријетње, него би Бошњаци и њихови западни патрони почели да бране Дејтонски споразум.

 
Куда иде Србија

"Реалност" некад и сад

Миљан Дамјановић   
понедељак, 04. март 2013.

Ситуација је врло јасна, за оне који желе да је виде, а она говори да садашњи режим на све начине жели да нас убеди да успешно решавају историјско питање најјужније српске покрајине. Њихов план, који путем медија са националном фреквенцијом спроводе говори о томе да се боре за, како они кажу, север Косова и општине које су најближе Србији.

 
Србија и Црна Гора

Црна Гора је у систему софистициране аутократије

Миодраг Живковић   
понедељак, 19. мај 2008.

Илузија, нас који смо изнад свега жељели црногорску независност, да ћемо без чекања изграђивати озбиљну државу, друштво и институције, у значајној мјери је распршена сада након двије године од рефрендума. И даље је доминантна политичка воља, исте политичке елите, да све остане непромјењиво.

 
Косово и Метохија

Ближе се, ближе избори, косовски, парламентарни

Марко Јакшић   
уторак, 27. мај 2014.

Демократско, напредно, цивилизовано, проевропско Косово које жели успешну интеграцију својих побуњених становника, посебно Срба са Севера, толико одушевљено том могућношћу, да ни за живу главу није хтело да омогући Србима позитивну дискриминацију у виду 10 резервисаних места + оно освојено на изборима без цензуса.

 
Црква и политика

Верски туризам или заобилажење вере

Дарко Николић   
четвртак, 13. јануар 2011.

Српска православна црква не треба да жмури пред чињеницом да има скупу, ексклузивну Агенцију, која се бави духовним културним туризмом, а не поклоничким путовањима. Или су поклоничка путовања у нашој цркви доступна само богатима.

 
<< Прва < Претходна 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 Следећа > Последња >>

Страна 50 од 127

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер