среда, 17. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Дебате
Србија и Црна Гора

Црногорски ДОС

Милан Вујовић   
уторак, 03. фебруар 2009.

Основно политичко питање данас у Црној Гори гласи: да ли је сазрело вријеме за црногорски ДОС? Три највеће опозиционе партије: Нова српска демократија, Покрет за промјене и Социјалистичка народна партија, најављују да ће се удружити и направити јединствену листу за предстојеће изборе.

 
Косово и Метохија

„Најскупља српска реч“ кошта два цента месечно, пошто ли су тек оне јефтиније?

Александар Б. Ђикић   
субота, 27. јун 2015.

Доминираће образложење како стање на терену показује да народ више воли латиницу, како је она у ЕУ доминантна и сл., исто као што ће се рећи да је на Косову такво и такво фактичко стање, тако да је постојећи Устав превазиђен и да се мора мењати. 

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Преувеличавањем злочина на једном месту релативизује се геноцид у целој НДХ

Јован Мирковић   
петак, 28. септембар 2012.

Сваки покушај делује као национална издаја. То су и питања укупних жртава и појединих стратишта. Врло често је присутна тежња да се односи из неког периода  и сазнанња која данас о томе имамо покушавају претворити у данашње.

 
Србија и Црна Гора

Најболније питање: србијанско-црногорски односи

Радош Љушић   
среда, 28. јануар 2009.

Тек после стабилизације Србије и њеног јаснијег места на просторима Балкана и Европе могла би да се води спољна политика која би била окренута према Републици Српској и Црној Гори у смеру интеграција сличним оним у ЕУ.

 
Косово и Метохија

Напад и хапшење нападача на Србе у Косовској Митровици, или "ништа се није десило“

Иван Максимовић   
субота, 30. мај 2015.

Шиптари врло често користе децу за провокације и изазивање немира. Чињеница да не само да су ишли у северни део Косовске Митровице већ су се усудили да скидају српске заставе дуж пута Косовска Митровица-Звечан, говори да су имали подршку за то или су некако преварени.

 
Црква и политика

Богородичин благослов над Русијом

Радојка Тмушић Степанов   
понедељак, 19. децембар 2011.

Не може се рећи да се господин случај побринуо да се новембарске слике католичке Америке и православне Русије појаве истовремено. То се побринуо сам Господ, да покаже сваком да се узме у памет.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Како опозиција у РС постаје "већи Додик од Додика"

Емил Влајки   
понедељак, 17. јул 2017.

Али, ништа им не вриједи. Код старих Римљана има једна пословица која гласи: „Si duo faciunt idem, non est idem“ („Ако двоје чине исто, није исто“). Народ је ову такозвану опозицију свјеже обучену у антизападно националистичко рухо прокужио за сва времена и, како би рекао Матеј, ти вуци у овчјем крзну бит ће, као и до сада, једино статистичке грешке у даљњим политичким збивањима Републике Српске.

 
Куда иде Србија

Правно-теоријски аргументи за одржавање Параде поноса

Лука Божовић   
петак, 27. септембар 2013.

Пошто је постојала нејасноћа и у вези са паралелом коју сам повукао са протестима против ћирилице у Вуковару, треба разјаснити тај однос. Наиме, исправно је примећено да закони државе Хрватске прописују шта је потребно за статус националне мањине и каква су права националне мањине.

 
Црква и политика

Политичко кокетирање ДС са Црквом

Вељко Ђурић Мишина   
среда, 14. децембар 2011.
Мада је црква дом у који свештенослужитељи позивају на спасење све људе, одржавање политичког скупа у том објекту мора да изазове саблазан тим пре што у Батајници има других пригодних простора, као што су Дом културе, дом Соколског друштва или угоститељски објекти.
 
Косово и Метохија

Закључци са округлог стола "Удар на српске стратешке тачке, њихова одбрана или нестајање"

Документи   
недеља, 03. мај 2015.

Након укидања полиције, судства и других државних институција, врло вероватно ће бити напада и на школство и здравство, као стратешке тачке по опстанак Срба. То се мора по сваку цену спречити. Нарочито је важно да држава Србија помогне у одбрани Универзитета у Приштини са привременим седиштем у Косовској Митровици, као једног капиталног едукационог и научног центра.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

"Транзициона правда" или како је Насер Орић ослобођен у сарајевском "малом Хагу"

Слободан Дурмановић   
недеља, 22. октобар 2017.

Детаљног, писаног образложења ослобађајуће пресуде још нема, али према ономе што је током изрицања пресуде саопштио судија Максумић, трочлано веће је сву одговорност за ослобађање Орића и Мухића свалило на поступајућег тужиоца Тужилаштва БиХ Мирослава Јањића. Иако се тај тужилац трудио да, на бази доказа какви су се много пута и у много случајева појављивали и у Хашком трибуналу, свој посао обави што боље.

 
Куда иде Србија

Мађарска лекција за будућу Србију

Драгослав Бокан   
уторак, 24. септембар 2013.

Мађарска је уз помоћ азијских финансијских институција скоро исплатила своје међународне дугове и тиме омела све планове ЕУ за даљим увлачењем наших суседа у још веће и неповољније дугове и све оно што би ишло уз то.

 
Црква и политика

Русија као Богородичина нова домовина

Радојка Тмушић Степанов   
петак, 06. јануар 2012.

Три чудотворне иконе Богородице, за које се сматра да их је за Њена живота насликао јеванђелиста Лука,  стигле су у Русију не као ратни плен, или драгоценост, која је купљена новцем. Две су стигле као поклон, а трећа се Промислом појавила на северу ове велике државе.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Је ли дошло време за мирни разлаз у Босни?

Ненад Кецмановић   
петак, 20. октобар 2017.

Додик је недавно замијенио референдумско питања „да или не улазак у НАТО“ са „да или не војна неутралност“. Било би добро да изврши и инверзију формулације теме разговора. Умјесто о мирном разлазу, разговарало би се „о мирној реинтеграцији БиХ“, и Бакир би први дотрчао из Сарајева на било коју адресу. 

 
Куда иде Србија

Србија и УН - капитал који треба паметно искористити

Вук Јеремић   
среда, 25. септембар 2013.

У времену у коме смо сведоци настојања да се релативизују страдања српског народа у Првом светском рату, и покушајима да се на бизаран начин протумачи одговорност за његово избијање, извођење „Марша на Дрину“ у сали Генералне скупштине остаће забележено као снажно подсећање на чијој су страни правда и венци победе.

 
Србија и Црна Гора

Промјене у Покрету за промјене

Душко Ковачевић   
среда, 21. јануар 2009.

Да ли је негативна енергија изборног пораза, која је избацила у први план све наталожене разлике у Покрету за промјене, пресудно утицала на расцијеп у тој странци? Подијеле увијек покрећу низ тешких питања на која није лако дати поуздан одговор.

 
Косово и Метохија

Влада Александра Вучића издала националне и државне интересе и директно саучествује у стварању независне државе "Косово"

Скупштина АП КиМ   
среда, 30. септембар 2015.

Укидањем институција Републике Србије, које су биле једина гаранција останка и опстанка српског народа на КиМ, актуелна власт укида државу Србију и директно учествује у стварању независне државе Косово.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Зашто се "сребренички геноцид" не помиње у муслиманским извештајима?

Стефан Каргановић   
петак, 31. август 2012.

Потребно је систематски истражити колико је времена протекло између догађаја у Сребреници средином јула 1995 и коначног уобличавања геноцидног наратива у јавном дискурсу Запада с једне, и босанских Муслимана с друге стране.

 
Србија и Црна Гора

Нада и ђакузи када

Бранимир Марковић   
среда, 21. јануар 2009.

За темељно државотворне кораке режим, а по свој прилици ни опозиција, нису вољни/способни. Неко ће једног дана то морати да уради, или Црне Горе неће бити. Зли језици би рекли да је можда баш то нечији заједнички циљ. Грађана Црне Горе свакако није.

 
Куда иде Србија

Каква је визија потребна Србији

Горан Сечујски   
уторак, 20. август 2013.

Да ли је изјава младог господина Лазара Крстића о визији Србије заправо ехо садашње политичке елите у Србији или је у питању његов лични став? Односно да ли је садашња политичка елита способна да дефинише визију која би ујединила Србију?

 
<< Прва < Претходна 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 Следећа > Последња >>

Страна 44 од 127

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер