Početna strana > Debate
Debate
Kosovo i Metohija

Zašto se od Srbije traži da prizna Kosovo - uporedni primeri Kipra i Bangladeša

Dejan Mirović   
ponedeljak, 23. mart 2015.

Zašto zapadne države iz nedelje u nedelju tako grozničavo pritiskaju Srbiju, iako se zvanični Beograd potpisivanjem Briselskog sporazuma faktički odrekao od Rezolucije SB UN 1244, a u domaćem javnom informativnom diskursu radi sve da bi se zaboravilo pitanje KiM.

 
Istina i pomirenje na ex-YU prostorima

Godišnjica obljetnice

Mile Novaković   
subota, 04. avgust 2012.

Nezdravo je kolektivnu samoidentifikaciju graditi na mržnji prema drugom, a opasno, dugoročno posmatrano, zasnivati je na lažima i poluistinama. Problemi će im samo rasti, pozlata će se kruniti sve dok se ne pojavi ogoljena istina.

 
Srbija i Crna Gora

Srpska lista

Milan Radović   
subota, 13. decembar 2008.

Sve što se trenutno dešava u crnogorskoj opoziciji, biće još jedno presipanje iz šupljeg u prazno, ako lideri opozicije ne shvate neophodnost mijenjanja metoda političke borbe i prepoznavanja stvarnih prioriteta. I ako ne pokažu stvarnu želju da preuzmu odgovornost.

 
Kosovo i Metohija

Albanski martovski pogrom nad Srbima – povodi, suština i posledice

Đorđe Jevtić   
ponedeljak, 16. mart 2015.

Te informacije su kod albanskih demonstranata ispred mosta na Ibru i u centru Prištine izazvale histeričnu želju za osvetom i kažnjavanjem Srba -  onih na severu zbog utapanja albanskih dečaka, onih na jugu zbog blokade jedne od najvažnijih saobraćajnica koja je odsekla pola Kosova i Metohije.

 
Istina i pomirenje na ex-YU prostorima

Glineni golubovi Evrope

Aleksandar B. Đikić   
sreda, 01. avgust 2012.

U  koje god evropsko letovalište da odete, srešćete voma često mlade ljude sa svih strana koji nose majice sa simbolima zemlje iz koje dolaze: France, Scotland,  Russia, Lithuania… ali ćete se teško odlučiti da nosite majicu na kojoj će pisati Serbia. Zašto? Zato što time legitimišete sebe kao metu.

 
Srbija i Crna Gora

"Prosrpska" opozicija i prava Srba u Crnoj Gori

Rajo Vojinović   
sreda, 10. decembar 2008.

Suština nije u ustavno-pravnom statusu nego u pravima Srba. Tražimo, dakle, da se građanske stranke, ukoliko hoće srpske glasove, za prava Srba bore kao za građanska prava, a nacionalne za ista ta prava kao za nacionalna prava. One nama prava – mi njima glasove.

 
Kosovo i Metohija

Univerzitet u Prištini, saučesnik (i)li žrtva briselske veleizdaje?

Danica Vujović   
subota, 28. februar 2015.

Kod preostalih Srba na KiM, kao i kod onih koji su odatle proterani, toga nema. Nema nikakvog pokušaja inicijative koju bi neko prihvatio. Kao da su se pomirili sa sudbinom ili bolje reći kao da im je svejedno. To liči na osobu koja je mnogo prepatila, koja je do smrti pretučena, pa se pomirila sa bilo kakvim ishodom, makar on bio i smrtni.

 
Istina i pomirenje na ex-YU prostorima

Dama u crnim čizmama i zaslužena kazna za „negiranje genocida“

Stefan Karganović   
petak, 20. jul 2012.

Podržavam zahtev gospođe Biserko da se kriminalizuje "poricanje genocida". Na taj način, ja ću postati prvi američki građanin u koncentracionom logoru Helsinškog odbora za ljudska prava u Srbiji.

 
Srbija i Crna Gora

General Kapičić

Duško Kovačević   
nedelja, 07. decembar 2008.

Nisu li možda Đukanović i general Kapičić arhetipska „čudovišta“ rođena u našoj odrođenoj i zalutaloj kolektivnoj svjesti, sklonoj sumnjivom avanturizmu i samoistrebljenju? Nekad Kapičić, danas Đukanović.

 
Kosovo i Metohija

Poništiti odluku o proglašenju Aleksandra Vulina za počasnog graćanina Leposavića i Kosovske Mitrovice

Skupština AP KiM   
ponedeljak, 23. februar 2015.

Proglašenjem Aleksandra Vulina za počasnog građanina, prekršili ste pozitivne zakonske propise R. Srbije, kojim su regulisane ingerencije privremenog organa i na taj način lične i partijske interese stavili ispred državnih i nacionalnih.

 
Kuda ide Srbija

Čemu "Parada ponosa"?

Marko Đurđević   
subota, 07. septembar 2013.

Ako se homoseksualci ne osećaju drugačijima, ne vidimo potrebu za ambicijom da ih država štiti kao bele medvede u odnosu na druge ljude. A ako se pak smatraju posebnima, onda nemaju prava da se bune kada ih i drugi smatraju posebnim ljudima sa posebnim pravima i posebnim potrebama. U tom slučaju, najmanje što mogu da očekuju je revolt i nezadovoljstvo drugih ljudi.

 
Crkva i politika

O navodnoj "autonomiji" Crkve u Crnoj Gori

Velibor DŽomić   
subota, 24. septembar 2011.

Slobodno mogu da tvrdim da mnogi od ”zabrinutih kritičara” pojma nemaju o sadržini tih ugovora, ali im to ne smeta da se bave tim pitanjem u Crnoj Gori koje se ne može i ne sme rešiti bez znanja i odobrenja Srpskog Patrijarha, Sinoda i Sabora.

 
Sudbina dejtonske BiH i Republika Srpska

Antipravo kvazidržavnika - Izetbegović i Softić "nastavljaju borbu"

Goran Marković   
ponedeljak, 27. mart 2017.
Izetbegovićev zahtjev za reviziju presude u sporu koji je Bosna i Hercegovina vodila protiv Srbije pred Međunarodnim sudom pravde odbačen je. Bakir Izetbegović i Sakib Softić najavljuju nastavak borbe, tvrdeći da nije sve gotovo. Šta bi to konkretno trebalo da znači, niko pouzdano ne zna. 
 
Kuda ide Srbija

O istorijskom beznađu i posledicama - slučaj Rusije i Srbije

Milorad Vukašinović   
četvrtak, 25. jul 2013.

Iskustva Bugara, Rumuna i sada Hrvata, navode na zaključak, da se uporedo s evrointegracijama, u jednom društvu pojačava osećaj „istorijskog beznađa“. Upravo zbog toga nam je potrebna promena postojeće ideološke paradigme o „Evropi koja nema alternativu“.

 
Crkva i politika

Odgovor episkopu bačkom Irineju

Mladen Švarc   
subota, 09. jul 2011.

Nisam se odlučio na cepidlačke i besplodne rasprave o temama o kojima, po prirodi stvari, ne mislimo isto, niti se možemo međusobno uspešno uveravati. Svaki narod ima svoju samosvest, svoje narodne osećaje i svoju nacionalnu volju.

 
Sudbina dejtonske BiH i Republika Srpska

Dejtonski "poučak" za Kolindu i ostale

Slavko Mitrović   
četvrtak, 23. februar 2017.

Hrvatska predsjednica gospođa Kolinda Grabar-Kitarović skoro je ustvrdila da je RS falsifikat!? Veli nam Kolinda: "Realno gledajući RS se ponaša kao zasebni identitet u BiH i skoro kao samostalna država. Mislim da ih treba polako vratiti na zemlju.  

 
Kuda ide Srbija

Između „iventa“ i "opštenarodnog protesta"

Ana Radmilović   
subota, 06. jul 2013.

Mi i dalje umišljamo da postoje neki levičari, desničari, mi još uvek nismo shvatili da se radi o lošoj predstavi koja je dosadna i koja iscrpljuje. Mi još uvek zamišljamo da nas dele neke ideologije i nismo shvatili da ovo nije vek ideologija nego novca. 

 
Crkva i politika

Osvrt na nedavnu posetu pape rimskog Zagrebu

Episkop bački Irinej   
subota, 09. jul 2011.

Mi pak koji pripadamo pravoslavnim narodima Balkana, ne ljubimo samo svoje otadžbine nego i sav Balkan, svoju širu - romejsku - otadžbinu, svesni da je ona podarila Evropi njena dva civilizacijska temelja, jelinstvo i hrišćanstvo.

 
Sudbina dejtonske BiH i Republika Srpska

Revizija presude u slučaju "Bosna protiv Srbije" - epilog Vučićeve kooperativnosti

Dejan Mirović   
utorak, 21. februar 2017.
Međutim, postupanje MSP u  slučaju Bosna protiv Srbije pokazuje da je sve moguće kada je Srbija u pitanju i da je ona za sudije tog suda sui generis . Neprofesionalna odbrana Srbije u sporu sa Bosnom nakon 2000. godine takođe ukazuje da je moguć nepovoljan  razvoj događaja.
 
Kuda ide Srbija

Demokratski deficit i naše evropske integracije

Marinko M. Vučinić   
ponedeljak, 24. jun 2013.

Gubljenje participativnog jezgra, izopštavanje nižih slojeva, nužnost novih formi nekonvencionalne participacije, delovanje malih partijskih kartela sve su to osnovni elementi postojanja demokratskog deficita koji se jasno mogu prepoznati i u našem političkom životu, što nam ukazuje da mi nismo ni u ovom pogledu izvan glavnih tokova evropske politike.

 
<< Prva < Prethodna 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 Sledeća > Poslednja >>

Strana 46 od 127

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner